SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNYCH W PRZEDSZKOLU
Grupa: 3-latki
Temat: Znamy różne zwierzęta.
Cele ogólne:
- rozpoznawanie wyglądu psów i kotów oraz ich odgłosów;
- wprowadzenie do uważnego słuchania
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna i śpiewa piosenkę;
- ilustruje ruchem utwory muzyczne;
- gra na instrumentach;
- chętnie i aktywnie uczestniczy w zajęciach muzycznych
Metody:
- czynne; - oglądowe;
- aktywnej percepcji; - odtwórczej aktywności ruchowej; - ze słuchu; - twórcze.
Formy:
- słuchanie muzyki; - ruch przy muzyce; - śpiew; - gra na instrumentach.
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta CD z nagraniem odgłosów zwierząt, płyta CD z nagraniem piosenki pt. „Piesek Tereski”, z piosenką Feliksa Rybickiego „Kot i mysz” oraz z piosenką C. Saint-Saensa „Karnawał zwierząt”, ilustracje przedstawiające psy i koty, tamburyna, bębenki, trójkąty, grzechotki, kolorowe kulki papieru.
Przebieg zajęć:
L.p. | Czynności nauczyciela: | Metody i formy |
---|---|---|
1. | Zabawa na powitanie. Dzieci witają się między sobą kolejno: rękami, nogami, brzuszkami, plecami, głowami, itd. |
|
2. | Nauczycielka prezentuje dzieciom ilustracje przedstawiające dwa najpopularniejsze zwierzęta domowe: psa i kota. Następnie odtwarza dzieciom płytę CD z odgłosami tych zwierząt (szczekanie, mruczenie, warczenie, itd.). Dzieci mają za zadanie odgadnąć, które odgłosy należą do którego zwierzęcia i dopasować je do ilustracji. | Metody: oglądowe, czynne Formy: SŁUCHANIE MUZYKI |
3. | Nauczycielka prosi dzieci o zajęcie miejsc na dywanie i uważne przesłuchanie piosenki „Piesek Tereski”. Mała Tereska dostała pieska. A ten piesek hau! – cztery łapy miał. Dzieci pokazują 4 palce. A ten piesek hau! – cztery łapy miał Mała Tereska dostała pieska . A ten piesek – hau! – długie uszy miał. Dzieci robią z dłoni uszy z obu stron głowy. Mała Tereska dostała pieska. A ten piesek – hau! Z tyłu ogon miał Dzieci łączą dłonie za plecami. Mała Tereska dostała pieska. A ten piesek hau!- czarne oczka miał. Dzieci wskazują na swoje oczy. Mała Tereska dostała pieska. A ten piesek hau! – mokry nosek miał Dzieci dotykają swojego nosa. Mała Tereska dostała pieska. A ten piesek cicho! Ciii! Dzieci przykładają palec do ust. W budzie teraz śpi. Dzieci robią poduszeczkę z dłoni i przykładają do policzka. A ten piesek – cicho! Ciii! W budzie sobie śpi. Po wysłuchaniu piosenki, nauczycielka zadaje pytania odnośnie piosenki: co dostała Tereska?; ile łap miał piesek?; jakie miał uszy?; co miał z tyłu?; jakie miał oczka?; jaki miał nosek?; gdzie spał piesek Tereski? Ponowne słuchanie piosenki. Dzieci śpiewają wyrazy dźwiękonaśladowcze: hau, hau, hau i ilustrują ruchem tekst piosenki. |
Metody: aktywnej percepcji, odtwórczej aktywności ruchowej Formy: SŁUCHANIE MUZYKI, RUCH PRZY MUZYCE |
3. | Nauczycielka śpiewa po dwa wersy piosenki „Piesek Tereski”, a zadaniem dzieci jest powtórzenie. Podobnie robią z kolejnymi dwoma wersami. Następnie, razem z nauczycielką śpiewają poznany tekst. Tak starają się poznać całą piosenkę. | Metody: ze słuchu Formy: ŚPIEW |
4. | Nauczycielka przedstawia dzieciom różne instrumenty muzyczne i prosi dzieci o ich nazwanie: trójkąty, kołatki, bębenki, grzechotki, tamburyny. Nauczycielka rozdaje dzieciom instrumenty, po czym wstukuje różne rytmy na poszczególnych instrumentach, a dzieci mają za zadanie powtórzyć zasłyszany rytm na swoim instrumencie. Następnie dla lepszego utrwalenia słów piosenki „Piesek Tereski” nauczycielka poleca dzieciom dostosowanie gry na swoich instrumentach do rytmu piosenki i włącza płytę CD z piosenką. | Metody: twórcze, ze słuchu Formy: GRA NA INSTRUMENTACH |
5. | „Kot i mysz” – improwizacja ruchowa do utworu Feliksa Rybickiego „Kot i mysz”. Reagowanie ruchem na zmiany tempa, natężenie dźwięku. Dzieci tworzą własne pomysły na ukazanie rytmu i melodii. | Metody: aktywnej percepcji, twórczej aktywności ruchowej Formy: RUCH PRZY MUZYCE |
6. | „Koty bawią się kłębuszkami” – zabawa z elementem Czworakowanie przy akompaniamencie żywej muzyki. Przebieg: Dzieci – kotki chodzą na czworakach. Popychają przed sobą papierowe kulki raz jedną, raz drugą ręką. Zatrzymują się i pokazują kulki w górze. Nauczycielka sprawdza, czy żaden kotek nie zgubił kłębuszka. |
Metody: czynne Formy: RUCH PRZY MUZYCE |
7. | Nauczycielka włącza płytę CD z utworem C.Saint-Saensa – „Karnawał zwierząt” i prosi dzieci o zastanowienie się, jakie zwierzę zostało zaprezentowane w utworze. Dzieci w tym czasie odpoczywają leżąc na dywanie. | Metody: aktywnej percepcji Formy: SŁUCHANIE MUZYKI |
8. | Zabawa „Budzenie się kota”. Dzieci spacerują jak kotki – na czterech „łapach”. Na umówiony sygnał zatrzymują się i robią „koci grzbiet” (nauczyciel wcześniej demonstruje dzieciom, jak należy wykonać „koci grzbiet”). Następnie, dzieci wstają i próbują chodzić jak najciszej, tak jak robią to koty, gdy nie chcą by ktoś je usłyszał. Dzieci siadają „po turecku”, zaciskają dłonie w pięści, a potem otwierają je, mocno rozprostowując palce, próbując tak jak koty chować i wysuwać pazurki. Powtarzają ćwiczenie kilka razy. |
Metody: czynne |