Scenariusz zajęć muzycznych
Grupa: 6 latki
Data: 7.12.2011
Prowadząca: Dagmara Łukaszyk
Dominujące obszary edukacyjne:
8 –Wychowanie przez sztukę – muzyka, śpiew, pląsy i taniec.
Treści programowe:
- uczestniczenie w zabawach rytmicznych, ruchowych, pląsach przy muzyce
- śpiewanie powitania, pożegnania lub innych tekstów na podane lub wymyślone melodie
- słuchanie piosenek w wykonaniu nauczyciela oraz nagrań z płyt kompaktowych
Temat: „Jedzie Mikołaj” – nauka piosenki.
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z piosenką „Jedzie Mikołaj”
- kształtowanie poczucia rytmu dzieci podczas nauki piosenki
- rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia
Metody:
Czynne – zadań stawianych dziecku
Słowne – rozmowa, objaśnienia instrukcje
Formy:
Z całą grupą, w parach, indywidualna
Literatura:
„Nasze przedszkole” wyd. MAC W. Żaba – Żabińska, M. Kwaśniewska
„Wychowanie fizyczne w przedszkolu” K. Wlaźnik
„Konspekty zajęć rytmiczno – muzycznych dla grupy 5 – 6 latków na cały rok szkolny” M. Stanek
Przebieg zajęcia:
Lp. | Sytuacje edukacyjne | Kierunki aktywności | Środki dydaktyczne |
---|---|---|---|
1. | Wprowadzenie dzieci do sali – prowadząca gra marsz na pianinie: „Marsz dzieci”. Dzieci maszerując jeden za drugim wchodzą do pomieszczenia. | Muzyczna, ruchowa | Pianino |
2. | Powitanie dzieci. Prowadząca śpiewa „dzień dobry dzieci” natomiast grupa odpowiada „dzień dobry pani”. | Muzyczna, społeczna | Pianino |
3. | Ćwiczenie inhibicyjno – incytacyjne: Prowadząca gra na tamburynie naśladując padający śnieg. Dzieci maszerują po sali. Gdy tamburyn przestaje grać dzieci zatrzymują się i stojąc nieruchomo jak bałwanki czekają na następne uderzenie w instrument, po usłyszeniu sygnału zaczynają ponownie maszerować. |
Muzyczna, ruchowa | Tamburyn |
4. | Prowadząca wprowadza dzieci w tematykę zajęć Quizem o św. Mikołaju. Quiz: „Co wiecie o św. Mikołaju?” |
Językowa | Przygotowane pytania |
5. | Zapoznanie dzieci z piosenką ”Jedzie Mikołaj”. Dzieci siedzą w kółeczku i uważnie słuchają treści śpiewanej przez prowadzącą piosenki.
księżyc złoty świeci hej jedzie w nich mikołaj do wszyściutkich dzieci
Widać to po minie. Hej, zaraz wyląduje Na jakimś kominie.
nie wracaj do raju! Hej, zostań tu na ziemi Wszyscy Cię kochają. |
Muzyczna | Tekst piosenki |
6. | Rozmowa n temat piosenki. - czy piosenka się podobała? - jaki jest charakter piosenki – czy jest wesoła czy smutna? - o czym jest piosenka? |
Językowa | |
7. | Prowadząca ponownie śpiewa piosenkę prosząc przy tym dzieci o uważne wysłuchanie. Po zaprezentowaniu piosenki rozkłada na środku ilustracje. Zadaniem dzieci jest ułożenie ilustracji według kolejności wydarzeń. | Muzyczna | Ilustracje |
8. | Nauka piosenki. Dzieci powtarzają za prowadzącą kolejne wersy piosenki. Następnie prowadząca gra piosenkę na pianinie, a dzieci próbują zaśpiewać ją razem z nią. | Muzyczna | Pianino |
9. | „Wysoko – nisko” – zabawa ruchowa. Dzieci stoją w rozsypce. Gdy prowadząca gra wysokie dźwięki dzieci poruszają się wspięte na palcach i wyciągają ręce jak najwyżej. Kiedy zaczyna grać dźwięki niskie dzieci przykucają i poruszają się jak najniżej przy podłodze. |
Muzyczna, ruchowa | Pianino |
10. | Zabawa rytmiczna przy piosence. Dzieci śpiewają piosenkę wraz z prowadzącą wyklaskując rytm. Następnie dzieli dzieci na dwie grupy: chłopców i dziewczynki. Następnie puszcza piosenkę z nagrania i pierwszą zwrotkę śpiewają dziewczynki a chłopcy wyklaskują rytm, drugą zwrotkę śpiewają chłopcy a dziewczynki wyklaskują rytm, natomiast ostatnią zwrotkę wszyscy wspólnie śpiewają i wyklaskują jej rytm. |
Muzyczna | Nagranie CD |
11. | Zabawa bieżna przy piosence. Dzieci dobierają się w pary, tworząc „zaprzęgi”. Nauczycielka włącza piosenkę, a dzieci swobodnie biegają w parach po sali. Na przerwę w muzyce dzieci przykucają, nadal trzymając się za ręce. |
Muzyczna, ruchowa | Nagranie CD, magnetofon |
12. | Wspólne zaśpiewanie piosenki. | Muzyczna | |
13. | Podziękowanie za wspólną zabawę oraz pożegnanie z dziećmi: prowadząca śpiewa „do widzenia dzieci”, a dzieci odpowiadają „do widzenia pani”. | Muzyczna | Pianino |
14. | Wyjście przedszkolaków z sali – prowadzą gra marsz na pianinie. Dzieci maszerując wychodzą z pomieszczenia. | Muzyczna, społeczna | Pianino |