Scenariusz zajęć muzycznych

Scenariusz zajęć muzycznych dla uczniów klasy zerowej

Temat: „Muzyka wokół nas”

Grupa: Klasa zerowa

Cel zajęć:

-Wpływ na rozwój zdolności muzycznych i zainteresowań dziecka

-Rozwija sprawność fizyczna (koordynację ruchową, motorykę, szybkość, zwinność,

siłę i zręczność)

-Rozwija wrażliwość

-Kształcą refleks muzyczny

-Uświadamiają i rozładowują wewnętrzne napięcia

-Łagodzą dziecięce lęki i zahamowania-

-Wyrabiają szybką orientację w przestrzeni

-Uczą zespołowego współdziałania i współzawodnictwa

-Wprowadzają w radosny nastrój i samopoczucie

- Integracja grupowa

Forma pracy: grupowa

Metoda pracy: zapoznanie z układem choreograficznym z dziećmi

Techniki: muzykoterapia, choreoterapia

Pomoce i materiały: radio, płyta z muzyką dla dzieci

Przebieg zajęć:

  1. Podanie tematu zajęć oraz krótkie wyjaśnienie celu zajęć,

  2. Ustawienie dzieci,

  3. Włączenie przez prowadzącego muzyki,

  4. Nauka choreografii,

  5. Pierwsze próby tańca,

  6. Zabawy taneczne,

  7. Podsumowanie zajęć, wrażenia po zajęciach.





Choreografia na przywitanie:

zwołujemy wszystkie dzieci do tańca, gdy już wszyscy są zaczynamy taniec:

- refren: machamy dwoma rączkami nad głowami, przybijamy „piątkę” osobie będącej najbliżej, podskakujemy do góry i machami rączkami nad głową i tzw. „piąteczka”

- prowadzący szuka dziewczynek na sali „czy są na tej sali jakieś dziewczynki?”, przywitanie się z dziewczynkami „część dziewczynki”

- prowadzący mówi „już wiem czy na sali są dziewczynki, ale nie wiem czy są jeszcze chłopcy” , prowadzący rozgląda się po czym wita się z chłopakami „cześć chłopaki”

- ponownie tańczymy refren (same dziewczynki)

- ponownie tańczymy refren (same chłopaki)

- wszystkie dzieci tańczą refren



Choreografia „Na ziemi zostaje”

- każde dziecko wyłania swoją ekspresję taneczną, tańczy jak chcę bądź potrafi jeżeli dziecko nie chcę tańczyć same, prowadzący pomaga tzn. pokazuję proste układy taneczne

- nauczyciel liczy do trzech „1..2..3..” i wyłącz muzykę po czym wydaje polecenie „na ziemi zostają plecy”

- dzieci kładą się na plecach podnosząc nogi do góry, tak aby tylko plecy leżały na dywanie

- nauczyciel ponownie włącza muzykę, dzieci tańczą „1..2..3..”, „na ziemi zostaję jedna noga”

- dzieci stają na jednej nodze



Choreografia „zabawa ruchowa”

- dzieci krążą wokół sali na palcach z rączkami na biodrach

- dzieci ustawiają w parach:

- trzy kroki w przód, trzy kroki do tyłu, dwa kroki w prawo, dwa kroki w lewo (czynność powtarzana dwa razy)

- skok do góry, klaśnięcie, przysiad, klaśnięcie (czynność powtarzana dwa razy)

- tupnięcie jedną nogą, klaśnięcie, tupnięcie drugą nogą, klaśnięcie (czynność powtarzana dwa razy)

- następnie z par tworzymy grupy trzyosobowe, później czteroosobowe i pięcioosobowe aż dzieci nie zrobią jednego koła w którym zatańczą razem



Choreografia „zabawa z liczbami”

-w tle leci cicho muzyka, nauczyciel mówi wiersz a dzieci wykonują polecenia w tanecznym rytmie

Na jeden – klaśnij, na dwa – skocz, trochę w lewą stronę zbocz. Na trzy – machnij nogą prawą ale zrób to bardzo żwawo. A na cztery – mrugnij okiem, pięć – maszeruj równym krokiem. Sześć – oznacza podskok w górę, jakbyś chciał przeskoczyć górę.
Siedem to jest kroczek w prawo, osiem – możesz bić juz brawo. A na dziewięć – "liczba" krzyknij! I na koniec stojąc w miejscu wolno policz do dziesięciu!”



Choreografia na zakończenie:

Dwa kroki w prawo, dwa kroki w lewo (czynność powtarzamy dwa razy), trzy kroki do przodu, tupnięcie w miejscu, trzy kroki do tyłu, tupnięcie w miejscu (czynność powtarzamy dwa razy),

dzieci ustawione wewnątrz kręgu wykonują: trzy kroki w stronę wewnętrzną kółka, obrót, trzy kroki na zewnątrz kółka,

dzieci ustawiona zewnętrz kręgu: okrążają koło licząc do siedmiu,

Każde dziecko zmienia partnera tanecznego, dzięki czemu każdy ma możliwość zatańczenia z każdym. Zabawa kończy się gdy każde dziecko zrobi okrąg i powróci do pierwszego partnera tanecznego.



