SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNO - RUCHOWYCH
Cele ogólne zajęć:
Kształcenie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej dzieci.
Usprawnianie procesów pobudzania i hamowania.
Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie oraz wspólnej zabawy.
Kształtowanie cech motorycznych poprzez zabawy z nietypowym przyborem.
Wzmocnienie równowagi ciała, polepszenie koordynacji lewa - prawa strona ciała, rozładowanie zmęczenia i napięcia, kształcenie zdolności rytmiczno - tanecznych.
Cele operacyjne:
dzieci potrafią brać udział w zabawie zbiorowej
dzieci potrafią zatrzymać się na przerwę w muzyce i wznowić ruch,
dzieci doskonalą ruchy zamierzone przez naśladowanie,
podczas zajęć dzieci opanowują swój ruchowy niepokój,
dziecko maszeruje, biega, podskakuje w rytm słyszanej muzyki,
wykonuje wiosenna kompozycję wykorzystując zieloną kredkę,
potrafi współpracować w grupie,
potrafi posługiwać się nietypowym przyborem, wyzwala inicjatywę i pomysłowość w posługiwaniu się nim,
potrafi tworzyć nowe ruchy,
potrafi dostosować natężenie ruchu do dynamiki muzyki,
kształtuje i rozwija podstawowe cechy motoryczne,
potrafi zagrać na flecie.
potrafi zagrać na instrumentach perkusyjnych.
Metody realizacji zadań:
taniec,
śpiew,
zabawy muzyczne, rytmiczne i ruchowe,
rozmowa,
gra na instrumentach.
Formy prowadzenia zajęć:
indywidualna,
zespołowa,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
magnetofon, nagrania podkładów muzycznych do piosenek i zabaw, tamburyn, flet, kolorowe figury geometryczne, ręczniki, podwójna kartka gazety, opaski na głowę bociana i żabki dla każdego dziecka, kartki papieru dla każdego dziecka, zielone kredki.
Przebieg zajęć:
Piosenka na powitanie. Tekst piosenki. Aneks 1.
Zabawa ożywiająca: aerobik.
Zabawa muzyczno - taneczna „Zuzanna”. Tekst piosenki. Aneks 2.
Zabawa muzyczno - ruchowa „Niedźwiadek”. Tekst piosenki.
Aneks 3.
Zabawa muzyczno - ruchowa „Jak to miło być kaczuszką”. Tekst piosenki. Aneks 4.
Ćwiczenia kształtujące z gazetami.
„Marsz lalek” - marsz z gazetą na głowie tak, aby nie spadła - po obwodzie koła.
„Czytanie gazety” - w siadzie skrzyżnym w kręgu. Gazeta trzymana oburącz przed sobą. Skręty głowy w lewo i w prawo, czytanie wolne i szybkie.
„Mycie podłogi” - w siadzie skocznym w kręgu. Gazeta na podłodze przed sobą. Ręce na gazecie. Przesuwanie obszernymi ruchami gazety w różnych kierunkach.
„Zręczne ręce” - zgniatanie gazety w papierową kulę. Podrzucanie kulki jedną ręką, chwyt drugą.
Zabawa ruchowa przy piosence - „Rysunek”.
Na podłodze leżą rozłożone kartki do rysowania (ilość kartek taka sama jak ilość dzieci). Obok każdej z nich leży zielona kredka. Podczas trwania zwrotki piosenki dzieci chodzą ostrożnie pomiędzy kartkami w rytm melodii. Gdy zaczyna się refren dzieci przykucają przy najbliżej leżącej kartce i rysują na niej ilustrację do refrenu. Rysowanie trwa tyle, ile trwa refren. Podczas drugiej zwrotki dzieci ponownie przechadzają się pomiędzy ilustracjami śpiewając. Pojawienie się refrenu jest sygnałem do rysowania. Dzieci nie szukają swojej kartki, tylko dorysowują ilustrację na najbliżej leżącej kartce. Po wykonaniu ilustracji następuje powieszenie ich na tablicy i wspólne oglądanie.
Zabawy z ręcznikiem - „Jesteśmy cudakami”.
Cudaki rozkładają skrzydła (ręczniki) i latają wysoko, cały czas uważając, by nie dopuścić do zderzenia.
Cudaki bardzo się najadły (dzieci wkładają ręcznik pod koszulkę), są bardzo ciężkie, a gdy się poruszają głośno tupią.
Cudaki spacerują na czterech łapach, ich skrzydła odpoczywają (dzieci kładą ręcznik na plecach).
Cudaki idą na plażę, rozkładają ręczniki, kładą się i opalają. Przy głośniejszej muzyce cudaki bawią się na plaży, przy ściszonej - opalają się.
Cudaki mają długie ogony (dzieci wkładają, jeden koniec ręcznika za spodenki).
Cudaki poszły na bal. Ustawiły się jeden za drugim. Każdy trzyma za ogon poprzedniego cudaka.
Cudaki tańczą. Nauczyciel prowadzi korowód cudaków.
Cudak tańczy ze swoim ogonem. Cudak uwielbia swój ogonek i tańczy z nim wdzięcznie wymyślając nowe figury taneczne.
Cudak czuje się śpiący, ciężko stawia nogi, kiedy muzyka cichnie, cudak ziewa i układa się do snu.
Relaksacja - Zabawa przy piosence „Kółko małe, kółko duże”. Tekst piosenki. Aneks 5.
Zabawa na koncentrację -„Rytmiczny głuchy telefon”.
Grupa siedzi w kole, a jedno dziecko wybiera sobie w myśli jakąś piosenkę i wystukuje rytm tej piosenki na plecach sąsiada. Ten przekazuje rytm sąsiadowi i tak do końca kółka. Ostatnie dziecko głośno wystukuje rytm, który został mu przekazany. Jeżeli zgadza się on z pierwotnym, wówczas ktoś inny rozpoczyna zabawę, jak na początku.
Zabawa: „Grupa w rozsypce”.
Dzieci chodzą w rytm muzyki. Na przerwę wykonują określone zadania:
spójrz w oczy jak największej liczbie osób,
przywitaj się z jak największą liczbą osób,
dotknij kolan jak największej liczby osób,
uśmiechnij się do jak największej liczby osób.
Zabawa: „Ratuj mnie kto może”.
Całą grupę dzielimy na 3 podgrupy nadając im nazwy, np. kwadraty, trójkąty, koła. Wszyscy poruszają się w rytm muzyki - kiedy muzyka zamilknie osoba prowadząca woła: „koła”. Wtedy osoby z tej grupy głośno wzdychają padając na ziemię. Wszyscy inni patrzą, kogo mogą uratować i łapią ich, zanim upadną na ziemię.
Zabawa przy piosence „Bocian”.
Zabawa taneczna przy piosence „Świeci słońce”.
Zabawa - „Kałuże”.
Z szarf na podłodze układamy o jedną mniej niż dzieci - kałuże. Dzieci chodzą po sali zgodnie z akompaniamentem. Na pauzę wskakują do kałuży. Kto nie zdąży - odchodzi.
Ćwiczenia.
Dzieci poruszają się po sali zgodnie z akompaniamentem. Na hasło:
„kałuża” - przeskakują z nogo na nogę,
„kropla” - wyskok w górę z przysiadem,
„parasol” - przykucnięcie z rękami nad głową.
Zabawa - „Zaczarowany las”.
Metoda ruchu rozwijającego przy muzyce. Nauczyciel wydaje polecenia,
a dzieci muszą je wypełniać odpowiednio do jego zaleceń.
„Hokus - pokus, fiki - miki, skaczemy teraz jak pajacyki” - podskoki rytmiczne.
„Aby odpocząć sobie przez malutką chwilkę, zamienię was teraz wszystkich w motyle” - dzieci wirują w koło w rytm muzyki.
„Kto był leciutkim, ciężkim się staje i tańczy słoniowy taniec. Słoń wolno stawia swe ciężkie nogi i nachylony jest do podłogi” - czworakowanie z powolnym unoszeniem nóg do góry.
„Teraz znów w pary się dobieramy i jak koniki szybko ruszamy” - dzieci biegają w parach i naśladują koniki.
„Hokus - pokus, czary - mary popatrzcie, jak skacze ten zajączek szary” - podskoki z naśladowaniem zajączków, zajączek rusza wąsikiem, stawia słupka, nadstawia słuchy.
„A teraz odwiedzą nas wielkie niedźwiedzie, które były wczoraj w ulu na obiedzie” - powolny marsz w rytm muzyki, w pozycji pochylonej, trzymając się dłońmi za kostki u nóg.
„Goniły pszczółki zgłodniałe misie, oj, chyba żądło wsadzą im dzisiaj” - swobodne biegi, poruszanie „skrzydełkami” - zgiętymi rękami
i naśladowanie bzykania pszczoły.
„Nad wodą siedziały żabki zielone i patrzyły na to wszystko bardzo oburzone” - dzieci naśladują skakanie żabek i kumkają.
„Pojawił się również pan bocian nieduży i pogonił żabki prosto do kałuży” - dzieci naśladują chód bociana z wysoko podniesionymi nogami, stoją na jednej nodze, klekocą.
„Czarowanie i zmyślanie, co ma się stać niech się stanie, ale wszystko już w porządku tańczą wszyscy bez wyjątku. Nikt nikogo tu nie zjada, nie straszy tu nikt nikogo. Wszyscy zgodnie współdziałają jak
w najlepszym, bajkowym domu” - wszystkie dzieci przedstawiając różne zwierzęta tańczą razem przy muzyce.
Zabawa: „Rozluźnienie”.
Dzieci rozkładają na podłodze ręczniki i kładą się na nich na plecach
z zamkniętymi oczami. Oddychają głęboko i swobodnie. Nauczyciel wymawia po kolei różne części ciała, które leżący na podłodze napinają, a w chwilę później rozluźniają. W ten sposób napinamy
i rozluźniamy całe ciało, zaczynając od nóg, poprzez dolną i górną część tułowia, głowę i ramiona.
Ćwiczenie: „Oddech i kartka papieru”.
Dziecko chwyta kartkę dwiema dłońmi w połowie wysokości i trzyma przed ustami, lekko opierając jej górną krawędź o nos. Obserwuje, jak kartka odsuwa się od twarzy, kiedy się na nią dmucha. Gdy kartka wróci na swoje miejsce, dziecko skupia uwagę na jej kontakcie
z twarzą. Powtarza kilkakrotnie ćwiczenie z zamkniętymi oczami. Skupia uwagę na własnym oddechu, później na dotknięciu kartki. Dziecko zmienia siłę oddechu: dmucha długo i łagodnie albo krótkimi i silnymi wydechami i obserwuje ruchy kartki.
Kierowanie własnym oddechem uświadamia dziecku automatyzm oddychania, w kolejnych cyklach wydycha powietrze, wstrzymuje oddech, nabiera powietrza do płuc i ponownie je wydycha.
Gra na fletach i instrumentach perkusyjnych.
Ocena zajęć.
Dzieci oceniają atrakcyjność zajęć wybierając jeden z trzech znaczków. Przy wybranym znaczku przyklejają swoje imię.
Pożegnanie.
Dzieci wypowiadają rytmicznie tekst wykonując ruchy wynikające
z tekstu.
„ Wszystkim pięknie dziękujemy za wspólną zabawę,
może znów się zobaczymy, zatańczymy razem.
Raz w prawo, raz w lewo, i w przód i w tył,
a na koniec świąt radosnych życzymy paniom my!
Klasa I b”.
Opracowała:
Anna Sawka
Aneks 1.
Piosenka na powitanie.
Dzień dobry, witamy wszystkich,
Zaczynamy dziś kolejny , szkolny dzień.
Z uśmiechem witamy wszystkich,
bo bardzo lubimy razem spotkać się.
Będziemy dziś uczyć bardzo pilnie się.
Na zajęciach zgłaszać też będziemy się,
a na przerwie w zgodzie pobawimy się . 2 x
By bez gniewu zakończyć
kolejny szkolny dzień.
Aneks 2.
Piosenka „Zuzanna”
Na, na, na, na, na, na, na, na, na
na, na, na, na, na, na, na. 2 x
Hej, Zuzanno ten taniec dobrze znasz.
Kiedy wszyscy wkoło bawią się. 2 x
Nie opuszczaj wtedy nas.
Aneks 3.
Jedna łapka, druga łapka
ja jestem niedźwiadek.
Jedna nóżka, druga nóżka,
a to jest mój zadek.
Lubię miodek, kocham miodek
i kradnę go pszczółkom.
Jedną łapką, drugą łapką,
a jak nie to rurką.
Aneks 4.
Jak to miło być kaczuszką.
Machać sobie prawą nóżką.
Miły uśmiech mieć na dziobie.
Prawą nóżką machać sobie.
Idzie kaczka nieboraczka,
szybko człapie w luźnych laczkach.
Za tą kaczką, druga kaczka.
Idzie kaczek cała paczka.
Aneks 5.
Kółko małe, kółko duże.
Głowa prosto, ręce w górze.
Skręć się w prawo, skręć się w lewo.
Tak się chwieje w lesie drzewo.
Tu jest łąka, a po łące.
Skaczą żabki i zające.
Skryj się żabko, skryj się w wodzie,
bo po łące bociek chodzi.
chodzi szuka w tataraku,
a po żabce, ani znaku.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI MUZYCZNEJ
dla dzieci 5 - 6 letnich
Temat zajęcia: Nauka piosenki "Żaby"
Cel główny: Tworzenie sytuacji doskonalących pamięć, zdolność kojarzenia, umiejętność skupienia uwagi na rzeczach i osobach.
Cel pośredni: Uczenie się nowych piosenek, śpiewanie piosenek indywidualnie, w małych grupach, całą grupą.
Cele operacyjne:
Wiadomości
Dziecko :
- zna fragment piosenki
- zna takt czteromiarowy
- zna wybrane wartości nut (ćwierćnuty)
- umie poruszać się w rytm muzyki
Umiejętności
Dziecko potrafi:
- rytmicznie powtórzyć fragment tekstu piosenki
- rozpoznać wartości nut
- opowiedzieć treść piosenki
Formy organizacyjne:
- zbiorowa - śpiew dzieci
- grupowa - śpiewanie piosenki z podziałem na grupy
- jednostkowa - ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne
Metody:
- analityczno - percepcyjna: poznanie i zapamiętanie piosenki
- problemowo - analityczna: określenie rytmu piosenki
- aktywności muzyczno - ruchowej: śpiew dzieci, zabawy ruchowe przy muzyce
Środki dydaktyczne:
- zapis nutowy piosenki powiększony na planszy
- listki z bibuły
- kolorowe emblematy symbolizujące żaby i bociana
- kaseta z nagraniem melodii piosenki
- magnetofon
Przebieg zajęcia:
1. ćwiczenie poczucia rytmu - marsz dzieci nad staw w rytmie czteromiarowym
dzieci ustawione w kilka rzędów. Pierwsze dziecko w każdym rzędzie prowadzi swoją grupę po całej sali w rytmie melodii z kasety magnetofonowej ( rytm ćwierćnut). Na sygnał nauczyciela ( uderzenie w bębenek) dzieci przykucają i uderzają o podłogę palcami, potem wstają i idą dalej.
2. ćwiczenia oddechowe - dzieci biorą sobie listki z bibuły, zamieniają się w wiatr, wdychają powietrze nosem i dmuchają na listki powoli ustami
3. ćwiczenia artykulacyjne - " Co słychać nad stawem"
- nadymanie buzi
- wypychanie buzi językiem
- naśladowanie przelatujących obok os, much, komarów
- naśladowanie ryb
- naśladowanie żab łapiących muchy
4. ćwiczenia emisyjne - śpiewanie dla żab melodii na samogłoskach
5. "Słuchanie piosenki Żaby"
- omówienie treści piosenki
- wypowiadanie swoich wiadomości o życiu żab
6. Śpiewanie piosenki przez nauczycielkę, dzieci powtarzają refren;
7. Nauczycielka mówi rytmicznie tekst frazami, a dzieci powtarzają. kre, kre kre,kre.
8. śpiewanie piosenki frazowo (pierwszej zwrotki)
9. Zabawa rytmiczna -Żaby klaszczą rytm piosenki, określanie wartości nut na planszy przez dzieci
10. Dzieci podzielone na dwie grupy
- pierwsza śpiewa cicho melodię na sylabie kre, druga powtarza pierwszą zwrotkę z nauczycielką, potem zmiana ról
11. Zabawa ruchowa "Bocian i żaby"
Nauczycielka wybiera bociana, oznacza staw za pomocą linki. Wyjaśnia, że podczas śpiewania piosenki przez nią żabki skaczą po łące, na koniec wchodzi bocian i śpiewa na melodię kle , kle żabki uciekają do stawu.
12 Zabawa w echo rytmiczne:
dzieci siadają na dywanie tyłem do nauczycielki , nauczycielka wystukuje rytm na bębenku dzieci mówią w tym rytmie kum , kum
13 Zakończenie
Dzieci wstają i śpiewają pierwszą zwrotkę piosenki "Żaby"
Literatura:
1. ABC. Program wychowania przedszkolnego XXI wieku
2. Urszula Smoczyńska - Nachtman - "Muzyka dla dzieci" WSiP Warszawa 1992
3. Urszula Smoczńska - Nachtman - "Kalendarz muzyczny w przedszkolu"- Warszawa WSiP
4. Beata Podolska - "Z muzyką w przedszkolu"- WSiP Warszawa 1991
Scenariusz zajęcia z wychowania muzycznego
Grupa wiekowa: 6-latki
Prowadząca: Halina Kloch
Temat zajęcia: „Zabawy z francuską muzyką”
Cel ogólny zajęcia:
· Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wykorzystywaniu przez dzieci
instrumentów perkusyjnych jako akompaniamentu do poznanych utworów muzycznych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
· zna utwory kompozytorów francuskich
· rozpoznaje i nazywa wybrane instrumenty muzyczne
· zna technikę gry na wybranych instrumentach perkusyjnych
· odtwarza poznany rytm na instrumentach perkusyjnych
· rozumie pojęcie partytura
· potrafi zaprezentować własne umiejętności muzyczne
· jest kreatywne - potrafi ruchem zinterpretować melodię
· potrafi odpowiednio zachować się w czasie słuchania muzyki poważnej
Metody:
· czynna, słowna, oglądowa
· metoda aktywnego słuchania muzyki wg Batii-Strauss
Forma:
· zajęcie z całą grupą
· zajęcie w małych zespołach
Pomoce dydaktyczne:
· instrumenty perkusyjne
· ilustracje instrumentów muzycznych
· kaseta z nagraniem dźwięków instrumentów muzycznych
· kaseta z nagraniem utworu francuskiego kompozytora Hectora Berlioza
„Marsz Rakoczego”
· szarfy
· partytura
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Etapy zajęcia |
Przebieg zajęcia |
Umiejętności kluczowe |
Uwagi |
I. Zaangażowanie /stwarzanie sytuacji problemowej/ |
1. Piosenka powitalna: „Wszyscy są- witam was zaczynamy, już czas! Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy!” 2. Zagadki muzyczne rozpoznawanie instrumentów muzycznych. Nauczycielka gra na instrumencie perkusyjnym /bębenek, tamburyno, trójkąt, klawesy/. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie nazwy instrumentu i wskazanie odpowiedniej ilustracji. 3. Jaki to rytm?- wyklaskiwanie przez dzieci rytmu granego przez n-lkę na bębenku. W dalszej części wygrywanie przez dzieci rytmu na instrumentach perkusyjnych wg partytury - n-lka jest dyrygentem. 4. Zabawa ruchowo - muzyczna: Ja jestem muzykantem konszabelantem |
Dzieci ilustrują piosenkę ruchem.
Dzieci rozpoznają i nazywają prawidłowo instrumenty muzyczne.
Dzieci prawidłowo wyklaskują rytm. Znają pojęcie partytura.
Dzieci znają technikę gry na instrumencie.
Dziecko potrafi ruchem i głosem zilustrować określony instrument. |
Dzieci siedzą w półkolu na dywanie z zasłoniętymi oczami. |
II. Badanie /otrzymywanie zadań, zapoznawanie się z nimi/ |
5. Jaki to utwór? - słuchanie fragmentu utworu Berlioza Marsz Rakoczego. Udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytania: - jaki to utwór? - kto jest kompozytorem? - skąd pochodzi? 6. N-lka proponuje dzieciom wysłuchanie całego utworu. Następnie n-lka po przypomnieniu opowieści muzycznej zachęca dzieci do przedstawienia jej w oparciu o Marsz Rakoczego. 7. N-lka odsłania partyturę utworu Marsz Rakoczego. Dzieci wyklaskują rytm. |
Dzieci rozpoznają utwór na podstawie melodii.
Dzieci znają tytuł, nazwisko kompozytora oraz kraj z którego pochodzi.
Dzieci wiedzą jak zachować się w czasie słuchania utworu.
Dzieci potrafią zilustrować utwór ruchem.
Dzieci reagują na zmiany rytmu w muzyce. Dzieci znają termin partytura |
N-lka zwraca uwagę na zachowanie ciszy podczas słuchania utworu.
Dzieci słuchają utworu w dowolnie wybranej pozycji.
Dzieci wcześniej poznały utwór i wspólnie ułożyły opowieść.
Dzieci ustawiają się w półkolu. |
III. Przekształcenie /uporządkowanie wiedzy/ |
8. Mała orkiestra - próba grania przez dzieci na instrumentach perkusyjnych utworu wg partytury.
9. Przedszkolny koncert - zespołowe zagranie utworu wg partytury z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Dyryguje nauczycielka.
|
Dzieci potrafią odtworzyć na instrumentach perkusyjnych rytm wg partytury.
Dzieci potrafią zaprezentować własne umiejętności muzyczne. |
Dzieci dobierają instrumenty wg koloru szarf i zajmują miejsca na krzesełkach. |
IV. Refleksja /ewaluacja/ |
10. Ocena zajęcia przez dzieci.
11. Zakończenie zajęcia wspólną zabawą - Zajęcia skończone
|
Dzieci potrafią dokonać samooceny.
Dzieci potrafią zilustrować ruchem treść piosenki. |
Dzieci ustawiają się obok wybranego symbolu. |