SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH
Prowadząca- Iwona Zygoń
Miejsce- internat SOSzW w Działoszynie
Temat: Zabawy muzyczno-ruchowe.
Cel główny:
Wdrażanie wychowanków do zgodnego współdziałania w grupie.
Cele operacyjne:
dzieci potrafią brać udział w zabawie zbiorowej,
dzieci potrafią zatrzymać się na przerwę w muzyce i wznowić ruch,
dzieci doskonalą ruchy zamierzone przez naśladowanie,
podczas zajęć dzieci opanują swój ruchowy niepokój;
Metody: słowna, czynna, percepcyjna;
Pomoce dydaktyczne: magnetofon, nagrania Tytusa Wojnowicza, prześcieradło, kolorowa kreda, kartony, bębenek
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Odreagowanie
dzieci biegają po sali w różnych kierunkach (muzyka o szybkim tempie). Na przerwę
w muzyce dzieci zatrzymują się i kucają. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
dzieci maszerują w kole, gdy nauczyciel wystukuje rytm na trójkącie dzieci maszerują na palcach, kiedy nauczyciel uderza w bębenek dzieci zmieniają kierunek i maszerują na piętach. Ćwiczenie powtarzamy.
Zrytmizowanie
nauczyciel wystukuje wybrany rytm na bębenku a dzieci powtarzają: klaszcząc, uderzając dłońmi o kolana.
Dzieci siadają w kręgu. Nauczyciel śpiewa piosenkę „Choinkowe święta” jednocześnie pokazuje jak wybijać rytm w różnym tempie.
-uderzamy dłońmi o kolana,
-klaśnięcie,
-uderzamy dłońmi o kolana,
-tupnięcie nogą.
„Choinkowe święta”
Jadą sanie dziś drogą
Drzewka z lasu już wiozą
Na choinki czeka każdy dom
Roześmiane są dzieci
Pierwsza gwiazdka już świeci
Choinkowe święta są (itd.).
(ze względu na złożoność tego ćwiczenia, dzieci skupiają się na wyklaskiwaniu rytmu
a prowadząca śpiewa);
Uwrażliwienie
prowadzący włącza wybrany utwór. Zadaniem dzieci jest na arkuszach papieru przy pomocy kolorowej kredy przedstawić charakter słuchanego utworu („Kulig”
T. Wojnowicz),
dzieci zamykają oczy i tańczą w rytm utworu („Tańcząc w słońcu” T. Wojnowicz);
Relaksacja
taniec z prześcieradłem do utworu „Brahms w deszczu”,
dzieci trzymają prześcieradło z każdej strony, podnoszą je do góry, wykonują ruchy zgodne z poleceniami i pokazem prowadzącego w rytm muzyki - nauczyciel ćwiczy
z dziećmi.
Aktywizacja
zabawa „Krasnoludki”. Dzieci ustawiają się w szeregu, na początku dla zachowania odstępów dla każdego dziecka można rysować koło kredą na podłodze. Zabawa polega na naśladowaniu ruchów nauczyciela.
My jesteśmy krasnoludki -marsz w miejscu
Hop sa sa, hop sa sa, -podskoki obunóż w miejscu
Pod grzybkami nasze budki -dzieci stoją i robią daszek nad głową
Hop sa sa, hop sa sa -podskoki w miejscu.
dzieci maszerują po sali w różnych kierunkach na znak podają rękę najbliżej znajdującemu się koledze dziękując za zabawę.
Ćwiczenie powtarzamy, aż wszystkie dzieci podają sobie ręce.
Ocenianie
Dzieci oceniają atrakcyjność zajęć wybierając jeden z trzech znaczków, wybrany znaczek przyklejają na kartonie zbiorczym.
Literatura:
Galińska E: Muzykoterapia jako jedna z form terapii przez sztukę: Akademia Muzyczna, Wrocław 1989
Kierył M: Model Mobilnej Rekreacji Muzycznej: Warszawa 1995