Scenariusz zajęć przeprowadzonych w Przedszkolu nr 12 w Bielsku - Białej
Nazwisko prowadzącego: Monika Suława
Data: 03.12.2010
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat kompleksowy: „Wesoło witamy Mikołaja w naszym przedszkolu.”
Temat zajęć: „Mikołaj jest tuż, tuż - śpiewamy dla Niego piosenkę.”
Cel główny: Kształtowanie wrażliwości oraz ekspresji muzycznej dzieci.
Cele szczegółowe:
- dziecko w skupieniu słucha muzyki (8.4)
- dziecko tworzy muzykę korzystając z instrumentów perkusyjnych (8.3)
- dziecko śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru (8.1)
- dziecko przestrzega reguł obowiązujących w zabawach (1.2)
- dziecko dostrzega zmiany dynamiki i tempa utworu (8.2)
Metody:
- słowna
- czynnego działania
Formy:
- z całą grupą
Środki dydaktyczne: radio, płyta CD, instrumenty perkusyjne, emblematy (worek, prezent, czapka Mikołaja, komin)
Uwagi, organizacja:
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Uwagi |
1. Słuchanie piosenki o Mikołaju.
2. Rozmowa na temat piosenki. Pytania: - nazwa jakiego miesiąc pojawia się w piosence? - kto ma do nas przybyć za kilka dni? - co przyniesie każdemu grzecznemu dziecku? Określenie nastroju piosenki, tempa i dynamiki.
3. Nauka piosenki fragmentami metodą ze słuchu. Wspólne odśpiewanie piosenki.
4. Zabawa muzyczno -ruchowa „Zaprzęgi”- reagowanie na przerwę w muzyce.
5. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze.
6. Zabawa rytmiczna „Ślady Mikołaja”.
7. Akompaniament do piosenki na instrumentach perkusyjnych. |
Dzieci siedzą na dywanie i uważnie słuchają słów piosenki.
Dzieci siedzą na dywanie i odpowiadają na zadane im pytania: grudzień, Mikołaj, prezenty. Określają nastrój - wesoły, tempo - umiarkowane, dynamika - umiarkowana
Dzieci siedzą na dywanie i śpiewają piosenkę.
Dzieci dobierają się w pary - jedno dziecko to renifer, drugie dziecko to Mikołaj. Gdy gra muzyka dzieci poruszają się po sali, a kiedy muzyka przycicha zaprzęgi zatrzymują się, renifer grzebie nóżka w śniegu a Mikołaj naśladuje wkładanie prezentów do worka.
Dzieci siedzą na dywanie i naśladują odgłosy zimy: skrzypienie śniegu, renifer, dzwoneczki, zamieć śnieżna.
Dzieci stoją w kole. Kazde dziecko dostaje emblemat (worek, prezent, czapka Mikołaja, komin) i dzielą się na grupy. Dzieci w każdej grupie ustawiają się jeden za drugim i zaczynają marsz w rytm klaskania, przy czwartym klaśnięciu dziecko które jest z przodu przechodzi na koniec.
Dzieci stoją w małych grupkach. Każda grupa gra na innym instrumencie. Najpierw każda grupa gra osobno, następie nauczyciel dyryguje i wszystkie dzieci grają wspólnie. |
Utwór nr 3
Utwór nr 3
Utwór nr 3,
Zabawa trwa tak długo aż pierwsze dziecko nie wróci na swoje miejsce.
W tle cicho gra utwór nr 3 |