Scenariusz zajęć przeprowadzonych w Przedszkolu 2


Scenariusz zajęć przeprowadzonych w Przedszkolu

Data: 11.04.2014r.

Prowadzące:

Grupa: Żabki 3-latki

Miejsce: sala zajęć

Temat: Długi wąż

Cel główny:

- kształtowanie pojęć wielkościowych

Cele szczegółowe:

- dziecko stosuje słowa: krótki, długi

Przebieg zajęć

  1. Powitanie zaproszonych gości.

  2. Zabawa na powitanie „Wszyscy są” śpiewanej i pokazywanej wraz nauczycielem przez dzieci

Wszyscy są

Witam was,

Zaczynamy już czas

Jestem ja, jesteś ty

Raz, dwa, trzy

  1. Słuchanie wiersza W. Chotomskiej „Taniec z wężem”

Wszyscy to stwierdzić mogą,

że wąż ma głowę i ogon,

a innych części ciała

natura mu nie dała.

Wąż się zaczyna

od głowy

potem się zwęża

i zwęża,

a jak się całkiem zwęzi,

to już

jest

koniec

węża.

I z takim to dziwnym, stworzeniem

tańczy ta pani na arenie.

  1. Rozmowa na temat wiersza.

- Jak wygląda wąż?

- Czy widzieliście żywego węża?

  1. Zabawa z wykorzystaniem wiersza L. J. Kerna „Wąż”

Dzieci ustawiają się w rzędzie, tworząc długiego węża. Nauczyciel jest głową. Za którą będzie podążać ogon. Nauczyciel mówi wiersz L. J. Kerna Wąż i prowadzi dzieci za sobą: raz szybko, raz wolno, prosto lub wijąc się po całej sali. Dostosowuje tempo do możliwości ruchowych dzieci, tak aby wąż się nie przerwał. Koniec wiersza oznacza zmianę- osoba, która była na początku węża, przechodzi na jego koniec. Przy zmianie nauczyciel zachęca dzieci. Aby włączyły się do powtarzania wiersza.

Idzie wąż wąską dróżką,

Nie porusza żadną nóżką.

Poruszałby, gdyby mógł,

Lecz wąż przecież nie ma nóg.

  1. Zabawa „Taniec z wężem”

Dzieci zawieszają sobie węże na szyi i trzymając je ręką, tańczą przy nagraniu utworu E. Griega „Poranek”. Przy mocniejszych dźwiękach syczą jak wąż.

  1. Zabawa „Krótkie węże i długie węże”

Nauczyciel pros do siebie jedno dziecko z żółtym wężem i jedno z zielonym. Porównuje długość ich węży, układając je jeden pod drugim. Następnie prosi, aby każdy, kto ma żółtego węża, poszukał sobie do pary kolegę z zielonym wężem. Dzieci w parach siadają naprzeciwko siebie i układają soje węże przed sobą, jeden pod drugim, tak aby różnica była dobrze widoczna. Nauczyciel podchodzi do dzieci i pyta się:

- do kogo należy długi wąż oraz

- do kogo należy krótki wąż

  1. Zabawa „Gniazda węży”

Dzieci odkładają swoje węże do oznaczonych obręczy: do zielonej- długie węże, a do żółtej- krótkie, tworząc gniazda węży

  1. Zabawy z kaszą jaglaną „Co robi wąż”

Nauczyciel porusza sylwetką węża po piasku, a dzieci naśladują jego ruchy w powietrzu. Następnie rysują te sam kształty na tackach z kaszą.

Wąż się wije- dzieci rysują linie faliste

Wąż się sunie- rysują linie proste

Wąż się zwija- najpierw rysują duże koło, stopniowo zataczają coraz mniejsze kręgi.

  1. Podsumowanie zajęć


