Scenariusz doświadczenia przeprowadzonego w grupie 6-latków w Szkole Podstawowej nr 80 w Warszawie
Temat : Skaczące papierki
Prowadzący :Dorota Dejneka
Cel:
Wykazanie , że w skład atomów wchodzą dodatnie i ujemne ładunki elektryczne.
Metoda
- słowna
- oglądowa
- praktyczne działanie
Środki dydaktyczne : kartka papieru, dziurkacz , balonik ( o takiej wielkości, by łatwo można go trzymać w dłoni)
Forma pracy:
Indywidualna
Przebieg doświadczenia
Za pomocą dziurkacza dzieci wycięły z kawałka papieru ok. 20 krążków( każde).
Następnie rozsypały krążki na stole.
Nadmuchały balonik i mocno każdemu z nich zawiązałam(żeby powietrze nie uciekał'').
Pocierały balonik o swoje włosy, niektóre pod włosy.
Późnej trzymały balonik blisko krążków, lecz ich nie dotykały.
Wynik : Dzieci zauważyły , że leciutkie krążki ,, podskakują ”i przywierają do balonika. Co wywarło u dzieci wielką radość i zadowolenie przeprowadzonego doświadczenia. Niektóre z nich reagowały zaskoczeniem inne zaś były uradowane z końcowych wyników badania i jeszcze długo dzieliły się miedzy sobą swoimi spostrzeżeniami.
Następnie wyjaśniłam dzieciom dlaczego? tak się dzieje . Papier jest przykładem materii, a cała materia składa się z atomów. Każdy atom zbudowany jest z jądra mającego ładunek dodatni i ujemnie naładowane elektrony., które krążą wokół tego jądra. Balonik zbiera elektrony z Waszych włosów i powstaje więc na nim nadmiar ładunków ujemnych .Dodatnie ładunki krążków papierowych są przyciągane do ujemnych ładunków na baloniku To przyciąganie wzajemne jest tak duże i krążki podskakują w górę w kierunku balonika.