Scenariusz zajęcia zintegrowanego w grupie dzieci 6- letnich
Prowadząca : Dorota Dejneka
Temat zajęć: Wiosna, ach wiosna!
Cel główny: - bogacenie i utrwalanie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie
Cele operacyjne:
Dziecko: - zna oznaki wiosny w przyrodzie,
- zna pory roku i nazwy wiosennych miesięcy,
- potrafi przeczytać tekst ze zrozumieniem,
- potrafi odpowiedzieć na pytania dot. treści tekstu,
- odtwarza słowem, ruchem, gestem rolę wiosny,
- układa i rozwiązuje zadania z treścią
- zna nazwy kwiatów wiosennych
- zgodnie współdziała w zespole,
Metody : słowne: rozmowa, oglądowe, działań praktycznych, problemowe
Formy pracy : zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa
Środki dydaktyczne : CD, nagranie " Cztery pory roku- Wiosna" Vivaldiego, ilustracje wiosennych kwiatów, karty pracy, nazwy kwiatów- rozsypanka sylabowa, obrazki, nazwy ptaków , liczmany , ilustracje czterech pór roku, chustki w kolorze wiosny,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Wspólne śpiew ( na melodie Panie Janie )
,, Witaj Wiosno , witaj wiosno
Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy
Bądź wśród nas, ……
2. Słuchanie utworu Vivaldiego "Cztery pory roku- wiosna". Wypowiadają się n/t nastroju słuchanej muzyki oraz skojarzeń z nią związanych.
Każdą porę roku kompozytor opisał innym charakterem muzyki.
jaką porą roku kojarzy się Wam fragment, który usłyszycie za chwilę?
3. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Wysłuchanie wiersza pt,, Wróżka kwiatowa''
- Dzisiejsze zajęcia związane będą z panującą porą roku. Jaka to pora?
*podział słowa „ wiosna” na sylaby, na głoski,
* ułożenie wyrazu „ wiosna” z dużych liter i przypięcie do tablicy.
* podzielenie obrazków na te, które kojarzą się z obecna porą roku.
- Kiedy zaczęła się wiosna?
- Po jakiej porze roku przyszła?
- Jakie pory roku nastąpią po wiośnie?
- Jakie znasz wiosenne miesiące?
- Jaki miesiąc mamy teraz?
- Po czym poznajemy, że na świecie panuje wiosna?
- Jakie są oznaki wiosny?
4. Co przyniosła ze sobą pani Wiosna ? .Podpisywanie obrazków na tablicy.
Na tablicy rozrzucone sylaby i ilustracje kwiatów i ptaków. Każdej nazwie przyporządkowana ilustracja ,( Karta pracy 1)
- Jakie powracające ptaki wita wiosna? / przypięcie obrazków/
- Jakie znasz wiosenne kwiaty - zwiastuny wiosny? / przypięcie obrazków/
5. Praca z tekstem. Praca w poziomach. (Karta pracy 2)
* rozdanie tekstów:. * ciche odczytanie tekstu,
* odczytanie tekstu przez nauczyciela,
* wspólne głośne czytanie tekstu,
* indywidualne czytanie zdań
* Rozmowa na temat treści tekstu.
- O kim mówi tekst?
- Co wiosna nam niesie?
- Co wiosna da wam i innym dzieciom? / swobodne wypowiedzi/
6. Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z wiosną. (Karta pracy3)
7. Zabawa ruchowa ,, Wiosenny spacer''
8. Praca plastyczna - kwiatowa suknia ,,pani Wiosny''.
9. Podsumowanie zajęć, nagrodzenie aktywności.
„Wiosenny walczyk”- taniec kwiatowy
„Wróżka kwiatowa”
Co to za ogrodnik? Posiał kwiatów tyle
Tulipany i kaczeńce, bratki i żonkile.
To wiosna, to wiosna, zielona wiosna.
Razem z deszczem, ciepłym deszczem
kwiaty nam przyniosła.
Spytaj więc bociana i spytaj skowronka
Kto te kwiaty kolorowe posadził na łąkach.
To wiosna, to wiosna, zielona wiosna
Razem z deszczem, ciepłym deszczem
kwiaty nam przyniosła.
A może to wróżka, co wszystko czaruje?
Drzewa, łąki i ogrody kwiatami maluje.
To wiosna, to wiosna, zielona wiosna
Razem z deszczem, ciepłym deszczem
kwiaty nam przyniosła.