Scenariusz zajęcia otwartego dla dzieci 3-, 4-letnich z udziałem rodziców
opracowała: Katarzyna Romanik
Cel ogólny: Rozbudzenie poczucia przynależności do grupy rówieśniczej, wyrabianie samodzielności i umiejętności współdziałania. Wzmacnianie więzi uczuciowej z rodziną.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- poprawnie zachowuje się w stosunku do własnych rodziców i innych osób,
- podejmie trud wykonania pracy plastycznej,
- dąży do jej ukończenia,
- śpiewa zbiorowo piosenki,
- recytuje wiersze,
- uczestniczy czynnie w zabawach tanecznych i ruchowych,
- nabywa zaufania do osób dorosłych poddając się ich sugestiom w zabawie.
Formy pracy: praca w zespołach dwuosobowych, praca z całą grupą, indywidualna.
Metody: recytacja wierszy, śpiew piosenek, pokaz sposobu wykonania ćwiczeń, praktyczna: przeżywania i działalności praktycznej.
Środki dydaktyczne:
Nagrania zabaw ze śpiewem, piosenek, tamburino, kolorowa plastelina, kartoniki z wyrysowanymi sylwetami do kolorowania.
Przebieg:
- Cześć! - witamy się z osobami najbliżej nas - z obu stron (podajemy rękę
i mówimy swoje imię ).
- Gadająca piłka - (otrzymując piłkę dziecko mówi swoje imię, i co
najbardziej lubi (do wyboru: potrawa, zabawka, zwierzątko, ulubiona
dobranocka...)
- „Jestem sobie przedszkolaczek” piosenka
Jestem sobie przedszkolaczek,
nie grymaszę i nie płaczę.
Na bębenku marsza gram
ram tam tam
ram tam tam
Kto jest beksą i mazgajem,
ten się do nas nie nadaje.
Niechaj w domu siedzi sam
ram tam tam
ram tam tam
- Wiersz „Krzysiu” recytują dzieci wraz z nauczycielem (wcześniej wyuczony).
Przyszedł Krzysiu do przedszkola bardzo zapłakany
Nie zna tu nikogo przecież i brakuje mamy.
Nie płacz Krzysiu, otrzyj oczka,
roześmiane buzie w koło.
Zobacz tu jest twoje miejsce,
zabawimy się wesoło.
- „Kółko graniaste” wspólny śpiew i zabawa z rodzicami. Stajemy na obwodzie koła, chwytamy się za ręce i koło krąży. Przy słowach „a my wszyscy bęc” wszyscy przykucają na nogach.
Kółko graniaste czterokanciaste,
Kółko nam się połamało
Cztery grosze wysypało a my wszyscy bęc.
- Zabawa „Balonik” tworzymy koło, chwytamy się za ręce i skupiamy koło w środku ciasno stając koło siebie. W czasie zabawy cofamy się krokami na obwód koła.
Dmuchamy balon pfuu, pfuu…
Baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki,
Balon rośni,e że aż strach, przebrał miarę no i traaaach…
Kilkakrotnie powtarzamy zabawę.
- „Ola i liście” -
Poszła Ola na spacerek
Na słoneczko i wiaterek
A tu lecą jej na głowę liście złote i brązowe
A tu lecą jej na głowę liście złote i brązowe
Myśli Ola liści tyle
Zrobię bukiet z nich za chwilę
A tu lecą jej na głowę liście złote i brązowe
A tu lecą jej na głowę liście złote i brązowe
- wiersz „Bukiecik”
Posypały się listeczki dookoła
To już jesień te listeczki z wiatrem woła:
- opadnijcie moje złote i czerwone
jestem jesień, przyszłam tutaj w waszą stronę
- Przytulanki kołysanki - zabawy przy muzyce z wykorzystaniem Metody
Weroniki Sherborne
- fotelik (rodzic tworzy ze swojego ciała wygodny fotel dla dziecka, dziecko
w nim siada, fotel może się bujać na boki, może w tył i w przód)
- plecki (rodzic i dziecko odwracają się do siebie tyłem siadając na dywanie
na sygnał pary przepychają się.)
- domek (rodzic tworzy ze swojego ciała domek dla dziecka, dziecko chodzi
koło domku na sygnał chroni się w nim)
- tunel (dorośli w klęku podpartym, jeden obok drugiego, tworzą ze swych
ciał tunel. Dzieci pokonują go pełzając na brzuchu.)
- Ćwiczenie „przeciwko” w parach - przesuwanie osoby leżącej.
- „Paczka” ćw. w parach, rodzic oplata swoim ciałem dziecko, które stara
się wydostać z uścisku.
- „Ojciec Wirgiliusz” zabawa ze śpiewem:
nauczycielka na brzmienie refrenu pokazuje jakiś prosty gest (tupanie jedną nogą lub młynek rąk) następnie wybiera następną osobę.
Po trzecim powtórzeniu prosimy o śpiewanie:
- szeptem,
- cieniutko jak myszka,
- grubo jak niedźwiedź,
- skandując.
- Zabawa Ludzie do ludzi
Spacerując chodzimy po sali do muzyki - gdy milknie muzyka, witamy się z napotkaną osobą (witają się rączki, witają się kolanka, plecki, czółka, noski)
- Zabawa „Słonko świeci deszczyk pada” - gram na tamburynie, na hasło „słonko świeci” dzieci chodzą, biegają, podskakują. Na hasło „Deszczyk pada” biegną pod parasole (tworzą je rodzice ze swych ramion, ustawieni w kole).
- masaż „Dreszczyk” (wg. J. Studnickiej)
Tędy płynie rzeczka (ruch falisty od głowy do bioder)
Idzie pani na szpileczkach (stukanie palcami wskazującymi wzdłuż kręgosłupa)
Tu biegły konie - patataj (stukanie piąstkami wzdłuż kręgosłupa)
Tędy przeszły słonie (klepanie dłońmi ułożonymi w kształcie łódeczki)
A tu idzie szczypaweczka, leciutkie szczypanie od krzyża do głowy).
Zaświeciły dwa słoneczka (dłonie otwarte, palce złączone, masaż spiralny wzdłuż kręgosłupa).
Spadł drobniutki deszczyk (lekkie pukanie wszystkimi palcami).
Czy przeszedł cię dreszczyk (lekkie szczypanie szyi).
- Piosenka „Tik tiki tiko” - osłuchanie piosenki, wspólny śpiew.
Jesteś taki smutny
smutną minę masz,
zaraz się uśmiechniesz gdy zaśpiewasz tak -
Tik tiki tiko, tik tiki tak
Tik tiki tiko, tik tiki tak
Tik tiki tiko, tik tiki tak
Tik tiki tiko, tik tiki tak.
- Zabawa plastyczna „Kraina zabawek” - kolorowanie za pomocą plasteliny konturów obrazków. PIESEK, KOTEK, PIŁKA, GRZYBEK,
Współpraca rodziców i dzieci przy doborze kolorów.
- Dyskusja z gościem z Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej na temat „Twórczych zabaw dzieci w wieku 3-4 lat”. Dzieci bawią się w sali dowolnie.