Scenariusz zajęcia otwartego dla dzieci pięcioletnich.
Data: 19. 04. 2010r
Prowadząca: mgr Jolanta Nowaczyk
Temat: Dzień dobry wiosno.
Cel ogólny: Ćwiczenie aparatu mowy, pobudzanie aktywności werbalnej, wyzwalanie radości twórczego działania w czasie zabaw z wykorzystaniem Kinezjologii Edukacyjnej i Programu autorskiego Gimnastyka buzi i języka.
Cele pośrednie: utrwalenie nazw figur geometrycznych, umiejętność liczenia w zakresie sześciu, ćwiczenie aparatu mowy, pobudzanie aktywności werbalnej, wydłużanie fazy wdechu.
Cele operacyjne ( dziecko )
rozpoznaje i nazywa figury geometryczne
liczy w zakresie sześciu
wykonuje ruchy naprzemienne
wykonuje ćwiczenia: kapturek myśliciela, energetyczne ziewanie
stoi w pozycji Dennisona
rysuje leniwą ósemkę
rysuje oburącz
wykonuje ćwiczenia ortofoniczne
prawidłowo wykonuje wdech i wydech
ilustruje ruchem i mimiką wylosowany zwiastun wiosny
rozpoznaje zwiastuny wiosny
dopasowuje napis do obrazka
Metody:
oparte na słowie
oparte na obserwacji
oparte na działaniu
Formy organizacyjne aktywność dziecka:
aktywność indywidualna
aktywność zespołowa
aktywność grupowa
Środki dydaktyczne: ilustracje czterech pór roku, ilustracje związane z wiosną ( bocian, żaba, pszczoła, pisklę ), papierowe figury geometryczne w czterech kolorach do zasłonięcia ilustracji, duża kostka do gry, kaseta i płyty z wybranymi utworami, woda i kubeczki jednorazowe, kwiatki z papieru, słomki do napoi, karty pracy, motyle ( po dwa dla każdego dziecka )
Przebieg:
Marsz po dywanie przy piosence „Ach jak przyjemnie maszerować”.
Picie wody.
Zabawa z kostką - rozpoznawanie i zdejmowanie figur geometrycznych.
Zagadka słowna o wiośnie - wybieranie właściwego obrazka z czterech pór roku.
Zabawa ruchowa - ruchy naprzemienne w rytmie wiersza:
Raz, dwa, trzy, cztery,
Zapraszamy na rowery,
Pięć, sześć, siedem, osiem,
Kto dogoni nas na szosie,
Dziewięć, no a potem dziesięć,
Chcemy pierwsi być na mecie.
Odpoczynek w pozycji Dennisona. Chętni piją wodę.
Zabawa z elementami dramy. Dzieci losują ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny. Gestem, mimiką, ruchem mają je tak przedstawić aby pozostałe osoby mogły je rozpoznać ( żaba, motyl, bocian, pszczoła, pisklę ).
Ćwiczenia ortofoniczne - realizacja dźwięków: bzz, kum, kle, pi itp.
Zabawa przy piosence „Przepis na leniwą ósemkę” - malowanie w przestrzeni, na dywanie, na ścianie „leniwej ósemki”.
Odpoczynek - wykonywanie ćwiczeń: kapturek myśliciela, energetyczne ziewanie.
„Na łące” - ćwiczenia oddechowe. Przenoszenie kwiatów za pomocą słomki do napojów.
Zabawa z motylami - pokazywanie oburącz przy utworze Moment Musical wg B. Strauss.
Praca przy stolikach z wykorzystaniem kart pracy.
Podsumowanie.