SCENARIUSZ ZAJ CIA W GRUPIE DZIECI 3


SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 3 - LETNICH

Temat: ZIMOWE ZABAWY

Obszar aktywności: językowa, ruchowa, muzyczna.

Cel ogólny: rozwijanie poprawnej wymowy, umiejętności językowych, myślenia

i umiejętności współdziałania poprzez aktywne uczestnictwo w ofercie

proponowanych zabaw.

Cele operacyjne - dzieci:

potrafią- uważnie słuchać ze zrozumieniem przekazu werbalnego

- samodzielnie myśleć i wypowiadać się na określony temat

- zgodnie współdziałać w grupie i z partnerem

- wykazują się umiejętnościami odtwórczymi i aktywnością

- znają podstawowe zasady bezpieczeństwa zabaw na sankach, nartach.

Metody:

Czynnościowa - zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń, samodzielnych doświadczeń

Słowna - rozmowa, ćwiczenia logorytmiczne, instruktaż

Formy:

  1. praca z całą grupą

  2. współdziałanie w parach

Środki dydaktyczne: duża zimowa ilustracja, ruchome sylwety Kasi, Jasia i bałwanka,

Kartki papieru do ugniatania „ kul śniegowych” (wydruki). duży biały

Do wykonania bałwana:

duży, biały worek, sznurek, oczy, nos, guziki - koła z papieru

samoprzylepnego, czapka i szalik.

Nagrania muzyczne zimowych piosenek U.Pakuły.

Organizacja:

  1. dzieci siedzą w półkolu na dywanie

  2. dzieci bawią się na całej powierzchni dywanu

Przebieg zajęcia:

1. Rozmowa na temat ilustracji zimowej

- jaka pora roku jest na ilustracji?

- co wskazuje na to, że to zima?

2. Słuchanie opowiadania nauczycielki pt. „Przygoda na sankach”, wzbogaconego

ruchomymi sylwetami bohaterów i zabawą logorytmiczną.

Treść opowiadania z ćwiczeniami logorytmicznymi:

Całą nos padał śnieg, zasypał całe podwórko.

Rano Jaś i Kasia wybrali się na górkę, na sanki.

Idą dzieci z saneczkami:

- raz, dwa, trzy - N. rytmicznie klaszcze w ręce

- raz, dwa, trzy - dz. powtarzają słowa i klaszczą

Śnieżek chrupie pod nogami:

- raz, dwa, trzy - N. rytmicznie tupie nogami

- raz, dwa, trzy, - dz. powtarzają słowa i tupią

Patrzą, a przy górce ktoś stoi, nie rusza się i nikogo się nie boi.

Zgadnijcie dzieci, kto to taki?

- dzieci odgadują: bałwanek.

Bałwanek mały stoi, mrozu, wiatru wcale się nie boi

- fiu......, fiu......fiu..... - N. na zgłoskach prezentuje ćwiczenia oddechowe

regulujące wydech

- fiu......, fiu......fiu..... - dz. naśladują wykonując ćwiczenia oddechowe

Bielusieńki ma kożuszek i ze śniegu cały brzuszek.

Główka w śniegu utulona, w stary garnek przystrojona.

Ucieszył się bałwan, gdy zobaczył dzieci. Hej, ho! - zawołał.

Witam Was dzieciaki!

Witamy cię bałwanku, chodź z nami na sanki.

Bałwan na to - ach nie mogę, bo mam tylko jedną nogę !

A to szkoda, zatem pójdziemy sami na saneczki.

Ty bałwanie tu zaczekaj, zobaczysz jak zjeżdżamy z góreczki.

Wyszły dzieci na pagórek:

- raz, dwa, trzy - N. rytmicznie klaszcze w ręce

- raz, dwa, trzy - dz. powtarzają słowa i klaszczą

Już jadą na sankach:

- szu, szu, szu - N. wykonuje skręty tułowia w bok

- szu, szu, szu - dz. powtarzają i naśladują ruchy N.

Pędzą z górki na pazurki, nagle:

- bach ! bach ! - N. zwiększa natężenie głosu

- bach ! bach! - dz. powtarzają

- trach ! trach ! bęc ! - N. zwiększa natężenie głosu

- trach ! trach ! bęc ! - dz. powtarzają

Co się stało, jak myślicie ? - nauczycielka zadaje pytanie, dzieci udzielają odpowiedzi, wyrażają własne sądy.

Posłuchajcie i zobaczcie sami ( nauczycielka zmienia sylwety na tablicy).

Jaś i Kasia spadli z sanek, są cali ośnieżeni i zaskoczeni.

Wyglądają jak bałwanki, zaś bałwanek śnieżny panek jedzie na ich sankach.

To ci niespodzianka !

3. Rozmowa z dziećmi na temat bezpieczeństwa zabaw zimowych na sankach.

4. Zabawy ruchowe przy muzyce ( na dywanie leżą rozłożone białe kartki):

a) rytmiczne chodzenie w parach po „ śniegu”

b) zaprzęgi w parach, bieg z wymijaniem w tempie zgodnym z muzyką

c) ugniatanie kul śniegowych z papieru, swobodne rzuty w górę.

5. Wspólne lepienie bałwana - dzieci zbierają „ śniegowe kule” i wkładają je do worka. Gdy

wszystkie śnieżki są zebrane, nauczycielka wiąże worek, na górę zakłada czapkę i

przewiązuje worek szalikiem. Następnie pyta dzieci, czego bałwankowi brakuje? - dzieci

odpowiadają. Nauczycielka wybiera chętne dzieci, które naklejają we właściwym miejscu:

oczy, nos, usta, guziki.

6. Zakończenie - podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, udzielenie pochwał i

zaproszenie do zabawy kołowej ze śpiewem „ Panie Bałwanie”.


