Scenariusz zajęć dla dzieci sześcioletnich
Temat: Wiosenna wycieczka
Cele:
Dziecko
aktualizuje wyobrażenia desygnatów nazw wypowiadanych oraz samodzielnie czytanych;
przyporządkowuje rośliny i zwierzęta (reprezentowane przez nazwy) do odpowiedniego środowiska przyrodniczego;
dostosowuje ruch do tempa i rytmu muzyki;
rozpoznaje i określa odtwarzane z kasety magnetofonowej dźwięki;
wykazuje inwencję w zabawach twórczych i naśladowczych.
Metody :
rozmowa, objaśnienia,
pokaz,
gimnastyka twórcza R. Labana,
zadań stawianych do wykonania.
Forma: zajęcia z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Magnetofon, nagrania magnetofonowe, czapka i różdżka czarodziejska, kartki z wyrazami, plecaki, woreczki śniadaniowe, sylwety żab i bociana na patyczkach, sylwety żaby i bociana bez elementów identyfikujących.
Przebieg zajęcia:
Zabawa twórcza „Czarodziej”
Chętne do pełnienia roli czarodzieja dziecko wkłada czapkę i bierze do ręki różdżkę. Pozostałe dzieci tańczą przy muzyce. Gdy muzyka milknie, zatrzymują się - czarodziej wypowiada zaklęcie, zmieniając je w dowolną. Dzieci przybierają pozy w taki sposób, by oddać charakterystyczne cechy wyglądu zewnętrznego przedmiotu, postaci, obiektu.
Przy każdym powtórzeniu zabawy następuje zmiana czarodzieja.
Krótka rozmowa na temat czarodziejskiej mocy wyobraźni.
zaproszenie do zabawy: „Wycieczka do lasu i na łąkę”.
„Wybieramy suchy prowiant”.
Dzieci podchodzą do stolików oznaczonych napisami: Bułki, Napoje, Owoce. Przygotowany prowiant to tekturowe koła z napisami informującymi, co to jest, np. bułka z miodem, z serem, z pasztetem itp.; sok wiśniowy, pomarańczowy, malinowy itp.; gruszka, jabłko, winogrono itp. Dzieci wybierają to, na co mają ochotę, wkładają do woreczków śniadaniowych, następnie do plecaków (własnych, przyniesionych z domu).
„Wyruszamy na wycieczkę”.
Dzieci ustawiają się parami i idą śpiewając piosenkę pt. „Wiosna”.
„Na dworcu kolejowym”.
Dzieci zatrzymują się i słuchają dźwięków odtwarzanych z kasety magnetofonowej. Określają źródło ich pochodzenia i jednocześnie miejsce, w którym mocą wyobraźni się znalazły. „Wsiadają do pociągu” i „jadą” przy muzyce, dostosowując tempo ruchu do tempa muzyki. „Wysiadają z pociągu”, ustawiają się parami i wychodzą z „dworca”.
„Przejście przez szosę”.
Dzieci zatrzymują się i na podstawie słyszanych dźwięków (nagranie magnetofonowe), stwierdzają, że przed nimi jest szosa.
Odpowiadają na pytanie n-lki: „Co trzeba zrobić, żeby bezpiecznie przejść na drugą stronę?”.
Spoglądają w lewą stronę, w prawą, w lewą, ustalają, czy można przejść (n-lka włącza magnetofon - słychać odgłos jadącego traktora, następnie sygnał karetki pogotowia). Powtarzają czynności i przechodzą, gdyż szosą już nic nie jedzie.
„Gdzie jest łąka i las?”
Po drugiej stronie szosy - niespodzianka. Jest polana (dywan), lecz nie ma lasu i nigdzie nie widać łąki. Las i łąkę trzeba stworzyć. Dzieci otrzymują karteczki z nazwami roślin i zwierząt. Komponują z nich obraz lasu i łąki na tablicach magnetycznych osłoniętych zieloną krepiną.
„Wdychamy leśne powietrze”
Dzieci, spacerując po „lesie”, słuchają śpiewu ptaków (nagranie magnetofonowe) i oddychają głęboko, wciągając powietrze nosem, wypuszczając ustami.
Zabawy ruchowe:
„Czworonożne i skrzydlate”
N-lka wymienia nazwy zwierząt. Gdy padnie nazwa zwierzęcia skrzydlatego (ptaka, owada), dzieci naśladują sposób poruszania się i charakterystyczne dźwięki; gdy jest to nazwa czworonożnego ssaka, płaza, gada - siadają „na trawie”.
„Kto dalej rzuci?”
Dzieci zbierają wyimagowane szyszki i rzucają nimi.
„Kto wyżej skoczy?”
Dzieci podskakują, starając się dosięgnąć „gałęzi”.
„Mycie rąk przed jedzeniem”.
N-lka pokazuje dzieciom tekturkę w kształcie koła z napisem, który dzieci odczytują: „Woda do mycia”; naśladuje lanie wody, dzieci podstawiają ręce, myją je i suszą, strzepując krople szybkimi ruchami.
„Śniadanie na leśnej polanie”.
Dzieci „zjadają” przyniesiony „prowiant”, starając się robić to tak sugestywnie, by można było poznać, co jedzą. Po posiłku - udzielenie dzieciom pochwały za nie zaśmiecanie środowiska lub krótka rozmowa na ten temat (zależnie od tego, co zrobiły z woreczkami i papierkami).
„Na łące”.
Dzieci przechodzą na „łąkę”. N-lka pokazuje im wyciętą z białego papieru sylwetkę bociana. Na pytanie: „Co to może być?” - dzieci wysuwają hipotezy, weryfikując je jednocześnie w swobodnej dyskusji. Odpowiadają na to samo pytanie, obserwując sylwetę żaby. Podają propozycje wykonania kukiełek: żab i bociana. N-lka, oceniając stopień zainteresowania dzieci, umożliwia im wykonanie czynności lub daje gotowe kukiełki.
Inscenizacja piosenki pt. „Bocian i żaby”.
„Powrót do przedszkola”.
Dzieci sprawdzają, czy na łące i w lesie nie zostały jakieś śmieci. Wracają do przedszkola wybranym przez siebie środkiem lokomocji - naśladują sposób poruszania się oraz dźwięk wydawany przez dany pojazd.
Zakończenie zabawy.