Scenariusz szkolnego konkursu ekologicznego (2), Przyroda i ekologia


SCENARIUSZ SZKOLNEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO DLA KLAS IV - VI

Cele operacyjne. Uczeń:

Środki dydaktyczne:

o parkach narodowych,

W konkursie biorą udział trzyosobowe drużyny z klas IV, V, VI. Każda z drużyn ma za

zadanie przygotować logo swojego zespołu. Konkurs przeprowadzony jest na sali gimnasty-

cznej, co pozwala na swobodne ustawienie stolików dla biorących w konkursie udział drużyn,

stołu dla jury oraz miejsc siedzących dla przybyłych gości i uczniów szkoły. Przed konkur-

sem trzeba przygotować tablicę do punktacji. Osoba prowadząca podaje informacje o zasadach konkursu, przedstawia drużyny, jury oraz uczniów, którzy będą pomagać prowadzącym w poszczególnych zadaniach.

PRZEBIEG KONKURSU

ZADANIE 1 - zestaw pytań teoretycznych dotyczący ogólnych wiadomości z ekologii, ochrony środowiska oraz o parkach narodowych. Każda drużyna losuje po 4 pytania, na które udziela odpowiedzi. Za prawidłową odpowiedź zespół otrzymuje 2 pkt., za częściową odpowiedź 1 pkt., brak odpowiedzi 0 pkt.

Odpowiedzi podano kursywą.

Zestaw pytań:

  1. Kiedy obchodzony jest Dzień Ziemi? - 22 kwietnia,

  2. Kto jest patronem ekologów i miłośników przyrody? - św. Franciszek,

  3. Kiedy powstała LOP i jakie są jej cele? - Warszawa 1928r,

  4. Wymień 4 parki narodowe w Karpatach? - Babiogórski, Gorczański, Tatrzański, Pieniński, Magurski, Bieszczadzki,

  5. Jakie znasz formy ochrony przyrody w Polsce? Wymień cztery. - parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, pomniki przyrody ,obszary chronionego krajobrazu, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt,

  6. Kiedy i gdzie został utworzony pierwszy park narodowy na świecie? - 1872 r w górnym

biegu rzeki Yellowstone w Stanach Zjednoczonych,

7. Dlaczego łańcuch pokarmowy zaczyna się od roślin? - ponieważ potrafią wytwarzać

pokarm.

  1. Wyjaśnij pojęcie recykling. - ponowne wykorzystanie odpadów w produkcji,

  2. Co to jest sozologia? - nauka o ochronie środowiska,

  3. Co jest symbolem Ligi Ochrony Przyrody? - żubr,

  4. Co to jest Czerwona Księga? - zawiera rejestr gatunków ginących i zagrożonych,

  5. Wymień 4 nazwy „kwiatów wiosennych” objętych ochroną - krokus, przebiśnieg, sasanka, konwalia, przylaszczka.

  6. Które parki narodowe w Polsce są rezerwatami biosfery? Wymień trzy nazwy.

- Białowieski PN, Babiogórski PN, Bieszczadzki PN, Karkonoski PN, Tatrzański PN,

Słowiński PN,

  1. Jaką choinkę nazwiemy ekologiczną? - sztuczną,

  2. Co to jest efekt cieplarniany na Ziemi? - podwyższenie temperatury na Ziemi, w wyniku występowania nadmiernych ilości dwutlenku węgla w atmosferze,

  3. Co nazywamy pomnikiem przyrody? - twór przyrody mający, ze względu na niezwykłe

rozmiary, wiek lub ze względów historyczno - pamiątkowych, dużą wartość,

  1. Jak nazywa się powłoka gazowa otaczająca Ziemię, bez której życie na Ziemi byłoby

niemożliwe? - atmosfera,

  1. Co to jest dziura ozonowa? - wyraźne zmniejszenie się grubości warstwy ozonowej w

atmosferze,

  1. Wyjaśnij pojęcie ekologia - nauka badająca organizmy żywe w ich środowisku oraz ich

wzajemne zależności,

  1. Podaj nazwy 3 gazów, które w największym stopniu zanieczyszczają powietrze? - CO2,

NO2, SO2.

ZADANIE 2 - Jaki to park narodowy?

Na dużym brystolu jest narysowana krzyżówka. Na osobnych kartkach ( umieszczonych w pojemniku ) zapisane są krótkie informacje dotyczące parków narodowych w Polsce. Do każdej z drużyn podchodzi uczeń z pojemnikiem, a te kolejno losują po jednej kartce. Lider grupy cicho czyta informacje, naradza się z drużyną, jaka jest odpowiedź. Następnie wstaje, czyta głośno informacje, podaje odpowiedź, a stojący przy planszy uczeń wpisuje ją w dane miejsce. Drużyna otrzymuje 1 pkt. za odgadnięcie nazwy parku narodowego oraz 1 pkt. za prawidłowe wskazanie na mapie Polski położenia wylosowanego parku.

Opisy parków narodowych:

  1. Obejmuje wysokie, ruchome wydmy nadmorskie.

Najdalej położony na północy Polski.

  1. Charakterystyczny krajobraz tego parku to wąwozy, jary, skały wapienne i jaskinie.

Osobliwością fauny są nietoperze.

  1. Osobliwością parku są zespoły trawiaste, tzw. połoniny.

Ewenementem jest jedyna w Polsce kolonia węża Eskulapa.

  1. Symbolem tego parku jest salamandra plamista.

Obejmuje centralną część masywu Gorców.

  1. W tym parku najwyższym szczytem jest Diablak (1725 m. n.p.m. ).

Symbolem tego parku jest okrzyn jeleni.

  1. Obejmuje pasmo gór z najwyższym szczytem - Łysicą.

Osobliwościami parku są gołoborza oraz fragmenty Puszczy Jodłowej.

  1. Najwyższe wzniesienie w tym parku to Śnieżka (1603 m. n.p.m. ).

Na terenie parku można spotkać muflony.

  1. Najstarszy wśród polskich parków narodowych, obejmuje rozległy naturalny las, ostoja żubrów. Uznany przez UNESCO za obiekt dziedzictwa światowego.

  2. Obejmuje najwyższe polskie góry, charakterystyczne zwierzęta to: kozice, świstaki, rysie, niedźwiedzie. Piętrowy układ roślinności.

  3. Park projektowany w okolicy jeziora Śniardwy. Jedna z największych w Europie ostoi ptactwa wodnego.

  4. Jest największym obszarem chronionym w Polsce, na jego terenie znajdują się naturalne bagna i torfowiska. Nad bagnami żyje różnorodne ptactwo wodne.

  5. Park Narodowy Gór ......................................., znajdują się tu oryginalne formy skalne w postaci grzybów, maczug, kolumn. Utworzony w 1993 roku.

1.

S

Ł

O

W

I

Ń

S

K

I

2.

O

J

C

O

W

S

K

I

3.

B

I

E

S

Z

C

Z

A

D

Z

K

I

4.

G

O

R

C

Z

A

N

S

K

I

5.

B

A

B

I

O

G

Ó

R

S

K

I

6.

Ś

W

I

E

T

O

K

R

Z

Y

S

K

I

7.

K

A

R

K

O

N

O

S

K

I

 

8.

B

I

A

Ł

O

W

I

E

S

K

I

9.

T

A

T

R

Z

A

Ń

S

K

I

10.

M.

A

Z

U

R

S

K

I

11.

B

I

B

R

Z

A

Ń

S

K

I

12.

S

T

O

Ł

O

W

Y

C

H

Hasło: SKARBY NATURY

ZADANIE 3 - Rozpoznajemy chronione gatunki roślin i zwierząt.

Do tej konkurencji zawieszamy plansze przedstawiające chronione w Polsce gatunki roślin i zwierząt. Na każdej naklejamy numerki od 1 do 6. Żeby wybrać numerek uczestnicy rzucają kostką do gry. Aby otrzymać 2 pkt. za odpowiedź należy podać nazwę zwierzęcia lub rośliny (1 pkt. ) oraz coś ciekawego o nim (o niej ) opowiedzieć ( 1 pkt. ).

ZADANIE 4 - Segregacja śmieci.

Każda drużyna otrzymuje pudełko ze śmieciami. Zadaniem uczniów jest posegregować śmieci na następujące grupy: makulatura, szkło, plastik, metal, odpadki organiczne. Za dobrze posegregowane śmiecie komisja przyznaje tyle punktów, ile jest śmieci. Za każdą rzecz źle posegregowaną odejmuje się 1 pkt.

W pudełku mogą znajdować się następujące śmiecie: słoik, zeszyt, kubek po jogurcie, karton po butach, ogryzek jabłka, kapsle, plastikowa butelka po szamponie, puszka po napoju, skórka z banana, kartonik po mleku, papierki po cukierkach, gazety, grzebień, linijka, puszka po farbie.

ZADANIE 5 - „Trafić do kosza”

Konkurencja sportowa polegająca na rzucaniu wybranymi śmieciami do kosza na śmiecie (papierkami, plastikowymi butelkami, kapslami). Trzeba wyznaczyć odległość zawodnika od kosza. Każdy zawodnik w drużynie rzuca innym śmieciem. Za każdą trafioną rzecz komisja przyznaje drużynie 1 pkt.

ZADANIE 6 - „Rusz globusem”

Kolejnym zadaniem jest ułożenie, a potem zaprezentowanie hasła - rymowanki zachęcającej ludzi do selektywnej zbiórki odpadów.

Za rymowanki „logiczne” i na temat komisja przyznaje drużynie 3 pkt.

ZADANIE 7 - „Co to jest?”

Każda drużyna otrzymuje losowo worek z 4 warzywami lub owocami. Zadaniem uczestników biorących udział w tej konkurencji jest odgadnięcie i podanie prawidłowej nazwy przy zasło- niętych oczach. Za prawidłowe odgadnięcie przyznaje się 1 pkt. Drużyna może zdobyć 4 pkt.

ZADANIE 8 - Rozpoznajemy liście drzew.

Każda z drużyn otrzymuje po 2 zasuszone liście z różnych drzew. Ich zadaniem jest podanie 2 gatunków drzew. Za poprawną odpowiedź drużyna otrzymuje 1 pkt. Każda z drużyn może zdobyć po 2 punkty.

ZADANIE 9 - Prezentacja logo drużyny.

Uczniowie przedstawiają komisji przygotowane wcześniej logo swojej drużyny. Komisja przyznaje punkty ( 1-3 ) biorąc pod uwagę pomysłowość, zgodność z nazwą, oryginalność i wykonanie.

ZADANIE 10 - Szacowanie ilości zebranych przez uczniów baterii , które umieszczone są w przygotowanych pojemnikach. Drużyna najbliższa poprawnej odpowiedzi otrzymuje 3 pkt.

W czasie występu uczniów z kółka tanecznego, jury podlicza punkty uzyskane przez drużyny.

Na zakończenie zostają ogłoszone wyniki szkolnego konkursu ekologicznego oraz rozdane dyplomy i nagrody. Publiczność w podziękowaniu za doping podczas konkursu otrzymuje coś słodkiego. Prowadzący dziękuje za spotkanie i gratuluje jeszcze raz wszystkim uczestnikom.

Opracowała:

Teresa Walter - nauczyciel przyrody

ZSP w Gorzyczkach


