Szkolny Dzień Ekologii - część I
21 marzec 2003r Szkoła Podstawowa w Stykowie
Scenariusz powitania wiosny a zarazem pomysł na „kontrolowany” Dzień Wagarowicza
Cel - przybliżenie i uświadomienie wagi problemów ekologicznych.
Dekoracja - plakaty o tematyce ekologicznej. W centralnym miejscu namalowany duży
wizerunek kuli ziemskiej z widocznymi kontynentami .Nad kulą ziemską
umieszczony napis: „ Ziemia - wyspa zielona „.
Scenerię tworzą luźno rozstawione choinki, pnie drzew, porozrzucane
śmieci.
Piosenka : „Ziemia- zielona wyspa”
Nie warto mieszkać na Marsie
Nie warto mieszkać na Wenus.
Na Ziemi jest życie ciekawsze
Powtarzam to każdemu.
Ref. Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona
Wśród innych dalekich planet.
To dom dla ludzi i zwierząt,
Więc musi być bardzo zadbany.
Prezenter :
Witamy wszystkich serdecznie w wydaniu specjalnym Ekoekspresu. Zaczynamy!
Dziś piątek 21 marca - pierwszy dzień wiosny i dzień wagarowicza. Słońce wzeszło
o godzinie 5.38 a zajdzie o 17.50. Dzień będzie trwał 12 godzin i 12 minut.
Do końca roku kalendarzowego pozostało 285 dni. Do końca roku szkolnego91 dni.
Imieniny obchodzą : Benedykt i Lubomir- wszystkiego najlepszego.
Pierwszy dzień wiosny kojarzy się wszystkim z topieniem Marzanny. Morena,
Marzaniok, Śmierć, Śmiertka, Śmierciucha - to różne określenia, jakie nadawano
kukle Marzanny. Stanowiła ona uosobienie zimy i śmierci. Wyprowadzanie jej poza
granice wsi i utopienie lub spalenie było konieczne, aby przywołać wiosnę. Począwszy
od XIX wieku zwyczaj ten stopniowo zmieniał się w zabawę, w której brały udział
przede wszystkim dzieci i młodzież. Topiąc Marzannę za jednym zamachem mogą
wygonić nie tylko zimę, ale i złe oceny , wołając np.:
Najlepiej, gdy dwóje z korzeniami wyrwiemy,
wyrwiemy z korzeniami , do wody wrzucimy,
wszystkie szkolne chwasty w rzece utopimy.
Zbliża się okres wiosennych porządków. Starym, niedobrym zwyczajem jest wypalanie
trawników, łąk, rowów z pozostałości z okresu jesienno- zimowego, w tym, liści,
zeschniętych traw. W płomieniach giną małe zwierzęta i ptaki. Kłęby dymu
zanieczyszczają powietrze, którym oddychamy.
Piosenka : Pamiętajcie o powietrzu
By nie było skażone,
A w nagrodę będzie dobrze wpływać
I na męża i na żonę.
Prezenter :
Coraz częściej i głośniej mówi się o efekcie cieplarnianym , smogu, o zanikającej
warstwie ozonu. Połączymy się teraz z reporterem Ekoekspresu, który przeprowadza
sondę uliczną.
Reporter :
Przepraszam, tu Ekoekspres, przeprowadzamy sondę uliczną - czy mógłby pan
Powiedzieć, co to jest ozon?
Intelektualista :
Jest to gaz o charakterystycznym zapachu, powstaje z tlenu atmosferycznego
pod wpływem wyładowań atmosferycznych. Stosowany jest jako środek
utleniający i bakteriobójczy. Chroni przed nadmiernym promieniowaniem
ultrafioletowym.
Reporter :
A czy pan wie, co to jest ozon?
Przyjezdny :
Nie wiem, jestem nietutejszy.
Reporter :
A może ty wiesz : ozon to wróg czy przyjaciel?
Uczennica :
Ozon, a ściślej jego występowanie przy powierzchni Ziemi jest zjawiskiem
negatywnym ,a w stratosferze zjawiskiem pozytywnym. W stratosferze
bowiem ozon pochłania szkodliwe promieniowanie słoneczne. Stąd także
obawy związane z „dziurą ozonową”. Ziemia chroniona jest przez ciepły
płaszcz gazowy Słońca „ oraz utrzymuje temperaturę naszej atmosfery
w zakresie umożliwiającym istnienie życia. Ozon może być jednak szkodliwy
Tworzy się pod wpływem azotu. Przekroczenie dawki ozonu powoduje bóle
głowy, podrażnienie oczu, kaszel, bóle klatki piersiowej.
Reporter :
Jak pan sądzi ozon to wróg czy przyjaciel ?
Dozorca :
Wróg to chyba nie , ale przyjaciół o takim nazwisku też nie mam .
Reporter :
Co to jest dziura ozonowa ?
Uczeń :
Coś wiem na ten temat. Ostatnio było to na klasówce . Dziura ozonowa to
warstwa atmosfery ziemskiej znajdująca się na wysokości od 10-15 km
i odznacza się małym stężeniem ozonu.
Reporter :
A może pani wie ,co to dziura ozonowa ?
Prosta kobieta :
Dziura , to na chłopski rozum coś cego ni ma. Ale paniusiu nie kazdą dziurę
można zobaczyć, np..tom dziure w bucie to paniusia widzi, bo brakuje
kawałka skóry. Dziure w spodniach tyz łatwo zobaczyć. Wydarło się
kawałecek tego no , matyriału, brakuje go i dziure dobrze widać.
Ale paniusiu na ten przykład innej dziury , co to tak łoni trombiom
w telewizyi , to już paniusia nie łobacy.
Reporter :
A co ma pani na myśli ?
Prosta kobieta :
No paniusiu , jak brakuje pieniędzorów w tym budżecie , to jest dziura
budżetowa. A kto ją widział na łocy ? Nikt nie wie , jak łona duża , ale
każden wie , że jest. To samo z tom dziurom........ no jak łona się nazywa.....
Reporterka :
Ozonowa .
Prosta kobieta :
No, no łozonowa. To tyz musi tam cegoś brakować, ale cego ? No, pewne
Jak łona łozonowa to braknie łozonu. Ale tej dziury to tyz nie łobacymy.
Reporter :
Jak państwo widzą są bardzo zróżnicowane poglądy na temat dziury
ozonowej.
Z Ekolandii dla Ekoekspresu - Marzanna Śmieciuch.
Prezenter :
Według obliczeń :
Przeciętna ilość odpadów domowych na jedną osobę w Polsce w ciągu roku
wynosi 245 kg. Jedno wydanie popularnej wielonakładowej gazety pochła-
nia 4 tys. drzew. Jeżeli każdy Polak wyrzuci 1 słoik po dżemie w ciągu roku
to na śmietnisko trafi 10 mln kg szkła. Rozkład plastikowej butelki
wyrzuconej na śmietnik może trwać 500 lat. Jeden litr zużytego oleju
silnikowego wylany do kanału lub rzeki może zanieczyścić 1 mln litrów
wody. Zawarty w bateriach alkalicznych 1 gram srebra może skazić 1 m 3
ziemi. Z powodu połknięcia plastikowych odpadów trafiających do mórz
i oceanów , rocznie na świecie ginie około 2 mln ptaków i ssaków wodnych
Ze 100 ton makulatury można wytworzyć 90 ton papieru z odzysku.
Produkty ze szkła nadają się do ponownego przerobu ( recyklizacji)
w 100 procentach.
Niestety, nie wykorzystujemy surowców wtórnych. Większość śmieci trafia
na wysypiska. Nie budujemy także nowoczesnych spalarni odpadów. Wśród
śmieci najbardziej niebezpieczne są opakowania plastikowe, trzeba spalać
je tylko w nowoczesnych spalarniach , a tych w Polsce brakuje. Ludzie
protestują przeciwko ich budowie, nie zdając sobie sprawy, że są one mniej
szkodliwe niż wysypiska.
Za to segregacja śmieci to dla większości Polaków zabawa w kolory.
Chociaż w wielu gminach są kolorowe pojemniki na różne rodzaje śmieci,
to i tak projekt nie wszędzie „wypalił”. Chociaż ludzie segregują śmieci,
dzielą je na szkło, plastik i papier, to wielu zniechęca się szybko, bo i tak
wszystko ładuje się do jednej śmieciarki i wywozi na jedno wysypisko.
Cóż nam pozostaje ? Hasła :nie śmiećmy , kupujmy produkty w opakowa-
niach wielokrotnego użytku, segregujmy odpady, oszczędzajmy wodę,
żyjmy tak , aby nasze dzieci i wnuki mogły cieszyć się zielenią lasów i łąk,
śpiewem ptaków, czystą wodą i czystym powietrzem.
Na tym kończymy dzisiejsze wydanie Ekoekspresu. Na następne zaprasza-
my 21 marca 2004 r
Piosenka : „ Niebieskie Milenium „ (Smerfne hity cz.6 )
Hej , hej , hej , hej ! ( 2x )
Smerfy życzą dzieciom radości
Wszystkim dzieciom małym i dużym
Wszyscy dziś w dobrych nastrojach
Smerfujemy w nowe milenium.
ref. Niech Słońce dla was świeci
niech świat się smerfnie kręci
hej,hej,hej jest milenium puk,puk
uśmiechnij się bo Smerfy są tuż
hej,hej,hej jest milenium we drzwiach
uśmiechnij się bo niebieski jest świat.
Uczeń I :
Ziemia nie jest naszą własnością. Została nam jedynie powierzona na pewien
czas. Człowiek naginając przyrodę do swoich potrzeb , zapomniał, że sam jest
jej częścią i nie może żyć bez niej ani poza nią . Cokolwiek uczynimy Ziemi,
uczynimy sobie.
Ziemio ! Dlaczego ze smutkiem patrzysz w cztery świata strony? Słyszę , że
płaczesz , co się z Tobą dzieje ?
wiem już....,świat jest coraz bardziej szary , spopielały.........
Uczeń II :
A jeszcze nie tak dawno szumiały ogromne lasy. Zające , jelonki i sarny bez
Strachu skubały kępy traw . Teraz taki widok to tylko marzenie . Kto zawinił?
My wszyscy , człowiek . Człowiek rozumny , szukając poprawy swego bytu
niszczył przyrodę i był z tego dumny ! Ale przecież tak nie musi być ,
pomóżmy Ziemi !
Uczeń III :
Co możemy zrobić ...? Ja nie będę śmiecił , nie będę niszczył drzew ,zwrócę
uwagę tym , którzy niszczą . Słuchajcie ! od dzisiaj będziemy dbali o :
szkolne rabatki , łąkowe kwiatki , drzewa i krzewy , lasów potrzeby . Niech
wszystkie serca głośno biją , by zatańczyła woda , by wiatr zahuczał mocnym
głosem , bo czasu tracić szkoda . My wyleczymy naszą Ziemię.
Piosenka : „ Sieje- je -je „ Arki Noego
( przy piosence dzieci zbierają do worków rozsypane śmieci )
Uczeń I :
Niech będzie zawsze kolorowa Ziemia : złota zbożami , grająca pszczołami .
Niech nam da siłę , pogodę i zdrowie....... Lecz jak to osiągnąć kto mi
odpowie ?
ZAKOŃCZENIE : ( do melodii `RAP „ wszyscy śpiewają )
Ziemia jest tylko jedna
i nasza szkoła o tym wie,
Ziemia jest tylko jedna !
Śpiewajmy głośno - by świat wiedział ,
że Ziemia jest tylko jedna ! (3x )
Część II Szkolnego Dnia Ekologii
Konkurs przyrodniczy „ Ekologia dzisiaj i jutro „
W konkursie biorą udział 3-osobowe drużyny z klas IV - VI
Cele szczegółowe :
Uczeń potrafi posługiwać się posiadaną wiedzą z zakresu ochrony środowiska,
Uczeń umie odróżnić pozytywne zachowania wobec przyrody od zachowań negatywnych,
Uczeń umie współdziałać w grupie, czuje się odpowiedzialny za efekt pracy grupowej.
Przebieg konkursu :
1. Podanie celu konkursu wszystkim uczniom zebranym w sali gimnastycznej
2. Przedstawienie uczestników konkursu z poszczególnych klas oraz nadanie
drużynom nazw : żaby ( kl. IV), lisy ( kl.Va ), ryby ( kl. Vb), motyle ( kl. VI).
Uczniowie kolejno drużynami zasiadają przy stolikach. Na każdym stoliku
znajduje się wizytówka z rysunkiem danej drużyny.
3. Omówienie przebiegu konkursu :
I runda - zagadki dla drużyn ( losowanie nr zagadki )
II runda- pytania o tematyce ekologicznej ( losowanie nr pytania )
III runda- zestaw pytań w kopercie
Runda I
Duże naczynie szklane, w nim są rybki hodowlane.
Co to za owad czerwony, w kropki ma spódnicę , chętnie zjada mszycę
Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki, a po nasze żaby przybył on z Afryki.
Jak się to drzewo nazywa , które się białą korą okrywa ?
Owad ten dziwne zwyczaje ma, nocą fruwa , a drzemie za dnia.
Jak telegrafista stuka, gdy korników w drzewie stuka
Ptak z czerwonym brzuszkiem, który z tego słynie, że zamiast odlatywać przylatuje w zimie.
Co buduje każdy ptak, by hodować pisklęta, a tylko kukułka o tym nie pamięta ?
Jest to domek niepotrzebny latem, zimą co dzień karmi zwierzęta skrzydlate
Pełno nas w całym lesie, każda coś dźwiga, niesie, i dajemy przykłady wspólnej pracy i zgody
W ogrodach i lasach zwierzątko to żyje, poluje na owady, na myszy i żmije. A chociaż nieduże, nie zmyka przed psami, lecz w kłębek się zwija i broni kolcami.
Wygląda pięknie ,jak malowany ręką przyrody, szczodrze ubrany, lecz zimą w innej będzie szacie, bo choć igły ma w lecie, zimą je traci
Runda II :
1. Jaki gaz przyczynia się do powiększania się dziury ozonowej ?
a) wodór
b) freon
c) hel
2. Ekologia to nauka
o zjawiskach występujących w kosmosie
o budowie ciała ludzkiego
o zwierzętach i roślinach oraz zależnościach występujących miedzy nimi
3. Co to jest smog ?
zwierzę ziejące ogniem
unosząca się nad miastem ciemna chmura dymu i spalin
mała maskotka
4. Czym w okresie zimy powinny być posypywane alejki w parkach
i na skwerach
solą
piaskiem
c) piaskiem z dodatkiem soli
5.Spotykasz na terenie parku narodowego turystę zrywającego kwiaty. Co
robisz?
grzecznie prosisz, żeby tego nie robił
robisz awanturę i wyrzucasz go z lasu
pomagasz mu zrywać, aby nikt nie widział
6.Kolega chce zajrzeć do budki ptasiej
pozwalasz na krótkie pożyczasz mu drabinę
zaglądnięcie
tłumaczysz, że nie wolno, bo może wypłoszyć ptaki
7.Jak nazywa się jaskinia będąca jednym z rezerwatów przyrody nieożywionej
w naszym województwie
Piekło
Raj
Zelejowa
8.Rzeka, z której jest czerpana woda do celów pitnych, powinna odpowiadać
czystości klasy
I
II
III
9.Jakie urządzenie przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin w samochodzie
rozrusznik
katalizator
wtrysk paliwa
10.Na trawniki spadł śnieg. Stwierdziłeś, że
można po nim chodzić, bo je chroni śnieg
chodzisz tylko czasami
chodzisz zawsze wyznaczonymi ścieżkami
11. Główną przyczyna powstania tzw. kwaśnych deszczów są
tlenki siarki i azotu
metale ciężkie
fluor i ozon
12.Patronem ekologów i miłośników przyrody jest
Arystoteles
Linneusz
Św. Franciszek z Asyżu
Wypalanie traw wiosną to:
konieczność, od której zależy zwiększenie plonów
zjawisko wysoce szkodliwe, niosące zagładę wielu pożytecznym
organizmom glebowym
zabieg pielęgnacyjny łąk wysokoprodukcyjnych
Wybrałeś się na grzybobranie.W lesie spotkałeś dużo niejadalnych grzybów
oglądałeś je , nie niszcząc i nie dotykając
zabrałeś je do koszyka razem z jadalnymi
wszystkie zniszczyłeś bo są trujące
Numerki z literą E oznaczają
chemiczne dodatki do żywności
nieszkodliwe materiały izolacyjne
zdrową żywność
W Polsce świstak występuje w :
Sudetach
Bieszczadach
Tatrach
17. Puszcza Jodłowa znajduje się w obrębie
Pienińskiego Parku Narodowego
Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Tatrzańskiego Parku Narodowego
18.Wśród gadów żyjących w Polsce gatunkiem jadowitym jest:
zaskroniec
żmija zygzakowata
padalec
19 Czad to :
dwutlenek węgla
tlenek węgla
dwutlenek siarki
20. Pierwszym na świecie parkiem narodowym był
Fern Tree Gullez
Sichote- Alin
Yellowstone
Runda III
Przedstawiciele drużyn losują zestaw zadań w kopercie. Na kopertach napisane są polecenia , a wewnątrz znajdują się odpowiedzi, które należy odpowiednio
posegregować. Następnie uczniowie omawiają sposób wykonania zadania.
Zestaw I
Marek wszystkie śmieci wrzucił do jednego kosza. Czy dobrze zrobił ? Jak wy byście to posegregowali ? ( słoik, kawałek szyby, zbita szklanka, butelka szklana,
Butelka plastikowa, pudełko po kremie, opakowanie po maśle, butelka po oleju,
kubek po jogurcie, torebka po budyniu, gazeta, tekturowe pudełko )
Zestaw II
Jola pomieszała wszystkie nazwy zwierząt. Pomóżcie jej ułożyć zwierzęta w grupy ( kowalik, sikorka, motyl, biedronka, konik polny, stonka, wilga, kot, lis
wróbel, jeż, dzięcioł, pies, krowa )
Zestaw III
Większość śmieci w środowisku rozkłada się bardzo długo. Rozdziel śmieci , które rozkładają się krótko, od tych, które zalegają w ziemi bardzo długo
( butelka plastykowa, torebka foliowa, puszka po coca-coli, tubka po paście, obierki po ziemniakach, papier, tektura, skórka od banana)
Zestaw IV
Posegreguj napisy według polecenia:
Co jest potrzebne roślinom do życia?
Co rośliny niszczy?
( spaliny samochodów, łamanie gałęzi, gleba, kwaśne deszcze, pożar, zanieczyszczenia z fabryk, woda, ciepło, światło, powietrze)
Część III Szkolnego Dnia Ekologii
Spotkanie z leśniczym z Nadleśnictwa Ostrowiec Św. - prelekcja na temat
stanu i zagrożeń lasów w Polsce i na terenie gminy Brody.
Część IV Szkolnego Dnia Ekologii
Moda ekologiczna - konkurs na najciekawsze przebranie
Część V Szkolnego Dnia Ekologii ( prezentacja każdej klasy)
Konkurs na najładniejszą piosenkę i hasło o tematyce ekologicznej
Część VI - mini lista przebojów (wszyscy chętni z klas IV-VI )
Opracowanie:
mgr Anna Kubala
nauczycielka SP w Stykowie