Scenariusz szkolnej imprezy przyrodniczo- ekologicznej z okazji „Święta Drzewa” pt. „Bądź przyjacielem lasu”
Opracowały:
Niniejszy konkurs przeprowadziłyśmy dla uczniów klas piątych z okazji ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Święto Drzewa”, która została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Ekologiczno- Kulturalne „Klub Gaja” z Bielska Białej w 2003r.
Cele konkursu
Ogólne:
propagowanie wiedzy na temat środowiska leśnego,
łączenie rozrywki z nauka,
spotkanie się z pracownikiem instytucji wspierającej działania na rzecz ochrony przyrody (leśnikiem).
Szczegółowe:
rozwijanie i pogłębianie zainteresowań tematyką leśną,
kształtowanie postaw aktywnego uczestnictwa w samodzielnym poznawaniu i zdobywaniu wiedzy związanej z ochroną przyrody,
podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego,
kształtowanie postaw proekologicznych,
umiejętność współzawodnictwa i rywalizacji podczas konkursu,
tworzenie więzi emocjonalnych przyrodą.
Uczestnicy: uczniowie i wychowawcy klas piątych, reprezentacje - drużyny 2 osobowe z pięciu klas piątych.
Czas trwania: 90 minut
Środki dydaktyczne: rekwizyty pomocne w przeprowadzeniu konkursu (żywe i zasuszone okazy liści i owoców drzew, ilustracje
roślin, zwierząt, grzybów, koperty).
PRZEBIEG IMPREZY
Etap I
Happening - przemarsz członków koła ekologicznego po szkole z transparentami o treściach proekologicznych („Las domem roślin i zwierząt”, „Posadźmy nasze drzewa”, „Bądź przyjacielem lasu”). Rozdawanie ulotek o „Święcie drzewa”.
Wystawa prac uczniowskich na holu szkolnym:
„Las” - makieta
„Życie lasu” - plakaty
„Drzewa i krzewy naszych lasów” - zielniki.
Spotkanie uczniów pracownikiem Nadleśnictwa Siewierz - pogadanka na temat znaczenia i ochrony lasów.
Posadzenie „Drzewa Pokoju” przez członków koła ekologicznego.
Konkurs dla uczniów klas piątych „Bądź przyjacielem lasu”.
Etap II
Przebieg konkursu:
I Część wstępna
Wysłuchanie nagrania „Odgłosy lasu”.
Recytacja wiersza „Ty który przechodząc obok….”.
Słowo wstępne wygłoszone przez prowadzącego.
Powitanie zgromadzonych uczniów, nauczycieli i gości.
Prezentacja drużyn.
Prezentacja jury.
Zapoznanie z regulaminem konkursu.
Regulamin konkursu:
W konkursie biorą udział 2-osobowe reprezentacje uczniów klas piątych.
Za prawidłowe udzielenie odpowiedzi drużyna otrzymuje po 1 punkcie w postaci owoców kasztanowca i dębu.
W przypadku udzielenia nieprawidłowej odpowiedzi drużyna może skorzystać z pomocy uczniów ze swojej klasy - maksymalnie 2 razy. W przypadku nie wykorzystania tej szansy drużyna otrzymuje na koniec konkursu 2 punkty gratis.
Przebieg konkursu kontroluje jury. Przyznaje punkty za odpowiedzi.
W przypadku uzyskania przez drużyny takiej samej ilości punktów przewidziana jest dogrywka.
II Część właściwa - konkurs
1) Zadania krótkiej odpowiedzi (2 serie pytań).
W procesie fotosyntezy drzewa produkują ( tlen)
Groźny szkodnik drzew żyjący pod korą to ( kornik)
Borowik szlachetny to grzyb jadalny czy trujący (jadalny)
Pod tym drzewem iglastym nie znajdziesz nigdy szyszki (jodła)
Jak nazywa się samica dzika? (locha)
Drzewem które gubi igły na zimę jest (modrzew)
Ptak ten nazywany jest lekarzem drzew (dzięcioł)
Najniższą warstwą lasu jest (ściółka)
Borówkę brusznice popularnie nazywamy (czarna jagoda)
Lubi żołędzie i ziemniaki (dzik)
Jak nazywają się ślady zwierząt (tropy)
To drzewo ma duże zwisające do dołu szyszki (świerk)
W której warstwie lasu występuje jałowiec? (podszyt)
Borowik szatan jest grzybem trującym czy jadalnym? (trującym)
Kiedy obchodzimy Święto Drzewa? (10 X)
Najwyższymi drzewami świata są (sekwoje)
Podaj 4 gatunki drzew iglastych (sosna, świerk, jodła, modrzew)
Podaj 4 gatunki drzew liściastych (buk, dąb, brzoza, lipa)
O jakim drzewie mówi przysłowie : drży jak …… na wietrze? (osika)
Do której warstwy lasu należą paprocie? (podszyt)
2) Rozpoznawanie pospolitych gatunków roślin leśnych:
Poziomka
Jeżyna
Borówka brusznica
Wrzos
Borówka czarna
Dąb
Jarząb pospolity (jarzębina)
Brzoza brodawkowata
Olsza czarna
Sosna.
3) Skojarz pojęcia
Modrzew europejski A. podszyt
Jałowiec pospolity B. jagoda
Dąb szypułkowy C. grzyb trujący
Muchomor czerwony D. żołędzie
Lis rudy E. posiada muszlę
Żubr F. lekarz drzew
Dąb Bartek G. szyszki rosną do góry
Dzięcioł H. ssak żyjący pod ziemią
Poziomka I. korony drzew
Borowik szatan J. orzechy laskowe
Dżdżownica K. drapieżnik
Ślimak L. Białowieski Park Narodowy
Jodła Ł. grzyb trujący
Leszczyna M. zrzuca igły
Borówka brusznica N. centralna Afryka
Sarna O. roślina warstwy podszytu
Wiewiórka P. spulchnia glebę
Las tropikalny R. najstarsze drzewo w Polsce
Kret S. roślina runa
Wilga T. kolorowy ptak najwyższej partii lasu.
Rozwiązanie:
1-M, 2-O, 3-D, 4-C, 5-K, 6-L, 7-R, 8-F, 9-S, 10-Ł, 11-P, 12-E, 13-G, 14-J, 15-B, 16-A, 17-I, 18-N, 19-H, 20-T.
4) Ułóż cztery zasady prawidłowego zachowania się w lesie.
5) Rozwiąż dwie zagadki:
Czarną maską kryje oczy, na wyprawę rusza w nocy. Za to za dnia - siedzi w norze, bo ktoś go rozpoznać może. (borsuk)
Nie ryba, a w wodzie żyje, nie drwa, a drzewa ścina. Dom swój pod wodą kryje w leśnych gęstwinach. (bóbr)
Warkocze zielone, sukienka biała. W lesie wyrosła, z wiatrem gadała. (brzoza)
Na jakim drzewku znaleźć się może, przy jabłku piernik, gwiazdka i orzech. (choinka - świerk)
Malutki kowal w lesie się schował. Choć bez kowadła i bez młota, głośna jego robota. (dzięcioł)
Dziwne to zwierzę, w lesie przebywa i w słowie „budzik” się ukrywa. (dzik)
Na leśnej polanie, spotkasz się z tym panem. Ziemię przedziurawił, kapelusz wystawił. (grzyb)
Ile ich tu w lesie czeka, w ciemnych sukieneczkach. Jaś je zbiera do kobiałki, Zosia do kubełka. (jagody)
Czy to młody jest krokodyl, Co przed chwilą wyszedł z wody? Czy to smoka miniaturka? Skądże, przecież to …………. (jaszczurka)
Pomyśl, a odgadniesz wnet, kto ma igieł pełen grzbiet? (jeż)
Spadają z drzewa żółte, czerwone Wicher je niesie I w tę i w tamtą stronę. (liście)
Ogrodnik skrzydlaty, zwiedza wszystkie kwiaty. (motyl)
Owad niewielki, czarny, niezwykle gospodarny. Po dróżce swej drepce z igieł buduje kopce. (mrówki)
Ma berecik czerwony w białe kropeczki. Nie chcą brać go dzieci, ani wiewióreczki. Za to mech zielony gwarzy: „patrzcie jak mi z nim do twarzy”. (muchomor)
Przez całą zimę słodko śpi. A słodko dlatego, że miód mu się śni. (niedźwiedź)
Źródło: Antologia zagadek wybór Anna Romanowicz. Krajowa Agencja Wydawnicza Białystok 1993. Wydanie I.
6) Ułóż dwa łańcuchy pokarmowe w lesie składające się z trzech organizmów.
7) Leśne puzzle - rozpoznawanie fauny leśnej:
wiewiórka,
dzik,
sarna,
jeleń,
jeż.
8) Ułóż ciąg wyrazów zaczynający się od słowa LAS. Każdy następny wyraz zaczyna się na ostatnią literę poprzedniego. Wszystkie wyrazy muszą dotyczyć lasu.
Np. las - sarna - akacja - ………………………………
9) Odgadnij kim jestem - kalambury. Drużyny odgadują hasła nawzajem sobie prezentowane.
niedźwiedź,
dzik,
kret,
żmija,
łoś.
III Część podsumowująca
Podsumowanie konkursu
zliczenie punktów (kasztanów i żołędzi),
ogłoszenie wyników.
Wręczenie nagród i dyplomów.
Podziękowanie zawodnikom za uczestnictwo w konkursie.
PUNKTACJA ZADAŃ
Zadania:
max 2 punkty.
max 2 punkty.
max 4 punkty.
max 4 punkty.
max 2 punkty.
max 2 punkty.
1 punkt - ułożenie, 1 punkt - rozpoznanie R max 2 punkty.
1 punkt za każde prawidłowo ułożone słowo.
1 punkt.
2
Ewa Pustuł - nauczyciel przyrody
Agata Ćwikła - nauczyciel przyrody
Szkoła Podstawowa nr 31 w Dąbrowie Górniczej