SCENARIUSZ TURNIEJU WIEDZY
PRZYRODNICZO - EKOLOGICZNEJ
POD HASŁEM:
„JESTEŚMY PRZYJACIÓŁMI PRZYRODY”
DLA KLAS TRZECICH
CEL:
KSZTAŁTOWANIE UMIEJĘTNOŚCI
PRZEKAZYWANIA WIEDZY PRZYRODNICZEJ
I POCZUCIA ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA JEJ STAN
ORGANIZACJA KONKURSU: Konkurs odbywa się w sali gimnastycznej. Uczestniczy w nim pięć 3 - osobowych zespołów
z poszczególnych klas trzecich, pozostali uczniowie klas trzecich, nauczyciele i rodzice.
POMOCE:
Dekoracja sali gimnastycznej: na ścianach wiszą plakaty
o tematyce ekologicznej, transparenty z hasłami ekologicznymi, kwiaty i balony w kolorze zielonym.
Kwiatki - punkty, które będą wręczane drużynom za prawidłowe odpowiedzi.
Tabliczki dla komisji z punktami od 0 do 3.
Tabliczki z literkami P ( prawda), F ( fałsz).
Foliogramy: sylwetki ptaków (jemiołuszka, gil, sikorka).
Puzzle ze zwierzętami leśnymi.
Rozsypanki sylabowe.
Wizytówki z nazwami grup.
Kartony i mazaki.
Dyplomy wykonane na komputerze „RZYJACIEL PRZYRODY”
TRANSPARENTY:
POMAGAJĄC PRZYRODZIE, POMAGASZ SOBIE
KOCHAJMY PRZYRODĘ
ZIEMIA NASZYM DOMEM
SZANUJMY ZIELEŃ
SZANUJ LAS PÓKI CZAS
MOTTO DO SKANDOWANIA:
BARDZO NAM BLISKA - OCHRONA ŚRODOWISKA
REGULAMIN KONKURSU:
Każda 3- osobowa drużyna losuje nazwę przyrodniczą.
Każdy zespół wykonuje swoją wizytówkę na stolik i wybiera kapitana drużyny, który będzie udzielał odpowiedzi na pytania.
Nad poprawnością wykonywanych zadań czuwa 3- osobowa komisja złożona z 2 nauczycieli i 1 ucznia.
Zadania wykonywane przez określony czas sygnalizowane będą dzwonkiem.
W razie otrzymania przez drużyny takiej samej liczby punktów, będą zadawane dodatkowe pytania.
PRZEBIEG KONKURSU
Uczennica przebrana za „Panią Wiosnę” recytuje wiersz:
Ziemio nasza, Ziemio miła
Tyś nas wszystkich wykarmiła,
Twe powietrze, lasy, wody,
To największa Twa uroda.
Więc człowieku, pilnuj srodze,
By nie padło wszystko w trwodze,
Bo, gdy zniszczysz wszystko wszędzie
To i ciebie tu nie będzie.
ZABAWA INTEGRACYJNA:
„Pani Wiosna” zamyka dłonie, mówiąc, że trzyma w nich motyla, którego chce przekazać wszystkim uczestnikom zabawy. Każde dziecko ma „ złapać” motylka w delikatny sposób, aby skrzydełka nie uległy zniszczeniu. Dzieci mogą podglądać między palcami, jakie barwy ma jego motylek. Oczywiście, motyl każdego dziecka będzie inny, ponieważ wyobraźnia dzieci nie zna granic. Po chwili dzieci wypuszczają motyla i ponownie motyl wraca do „Pani Wiosny”, która zaprasza wszystkich do wesołej zabawy.
I KONKURENCJA:
„SPRAWDŹ, CO WIESZ...”
Drużyna wybiera pytanie od nr 1 do 10.
Prowadzący zadaje pytanie- drużyna uzgadnia odpowiedź i w ciągu minuty kapitan udziela odpowiedzi. Każda drużyna odpowiada na 3 pytania.
Komisja przyznaje punkty: pełna odpowiedź 2 pkt., niepełna odpowiedź 1 pkt., brak odpowiedzi lub błędna odpowiedź 0 pkt.
Punkty w formie kwiatków roznosi drużynom uczennica przebrana za „Panią Wiosnę”.
ZESTAW PYTAŃ:
Jak kukułka opiekuje się swoimi pisklętami? ( Kukułka nie opiekuje się swoimi pisklętami. Swoje jaja podrzuca do innych gniazd.)
Ile pokarmu zjada sikorka? (Zjada tyle, ile sama waży.)
W jaki sposób zbieramy grzyby?(Wykręcamy trzon grzyba, żeby nie uszkodzić grzybni. Grzybnię przykrywamy ściółką.)
Wyjaśnij pojęcie „park narodowy”. (Park narodowy to wyznaczony teren, na którym znajdują się unikalne gatunki roślin, zwierząt, a także piękne krajobrazy.)
Dlaczego kwiaty pachną? (Kwiaty pachną, żeby zwabić owady, które je zapylą.)
Dlaczego jaskółka zniża swój lot przed deszczem? (Fruwające owady obniżają swój lot przed deszczem, wiec polujące na nie jaskółki też latają nisko.)
Jak nazywa się mieszkanie niedźwiedzia? (Gawra)
Wymień 2 tytuły czasopism przyrodniczych. („Przyjaciele Zielonego Lasu”, „Zwierzaki”.)
Dlaczego powinniśmy chronić lasy? (Lasy zapewniają świeże powietrze niezbędne do życia, są schronieniem dla dzikich zwierząt, dostarczają grzybów, owoców leśnych, drewna i zatrzymują wilgoć.)
Masz stare książki, gazety- co z nimi zrobisz i dlaczego? (Oddam na makulaturę, bo w ten sposób oszczędzam las.)
W jakim parku narodowym żyją żubry? (W Parku Bialowieskim.)
Którego dnia obchodzimy „Światowy Dzień Ziemi”? (22 kwietnia)
Wymień 5 ptaków powracających wiosną do Polski. (Bocian, skowronek, słowik, jaskółka, szpak.)
Które drzewo iglaste gubi igły na zimę? (Modrzew)
Wymień 4 gatunki krzewów występujących w naszych lasach? (Jeżyna, czarny bez, kalina, malina.)
„Pani Wiosna” proponuje hasło do wspólnego skandowania po każdej konkurencji:
„BARDZO NAM BLISKA OCHRONA ŚRODOWISKA”
II KONKURENCJA
GDZIE Z TYM ŚMIECIEM? - PRAWIDŁOWA SEGREGACJA ŚMIECI
Koło drużyn leżą przedmioty (6 sztuk). Zawodnicy ustawieni są „gęsiego”. W odpowiedniej odległości znajdują się kartony z napisami: makulatura, szkło, metal, plastik. Uczniowie muszą jak najszybciej wrzucić odpady ( każdy po jednym) do odpowiednich pojemników. Liczy się czas wykonania zadania oraz prawidłowa segregacja.
Maksymalnie można uzyskać 6 punktów. Za pomyłki w segregowaniu odlicza się punkty.
Uczniowie głośno wykrzykują: „BARDZO NAM BLISKA OCHRONA ŚRODOWISKA”.
III KONKURENCJA
„KTO PIERWSZY, TEN LEPSZY”
Układanie puzzli wykonanych z ilustracji zwierząt.
Układanie hasła przyrodniczego z rozsypanki sylabowej:
Rozsypanki:
SZA - NUJ LAS PÓ - KI CZAS
KO - CHAJ - MY PRZY - RO - DĘ
ZIE - MIA NA - SZYM DO - MEM
PRZY - JA - CIEL PRZY - RO - DY
ŚWIA - TO - WY DZIEŃ ZIE - MI
PO - MA - GAJ PRZY - RO - DZIE
Uczniowie głośno wymawiają hasło: „BARDZO NAM BLISKA OCHRONA ŚRODOWISKA”
IV KONKURENCJA
„ KRÓL ZAGADEK”
Każda drużyna ma za zadanie rozwiązać dwie zagadki- wybierając je losowo od nr 1 do nr 10. Na podanie poprawnego rozwiązania przeznaczone jest pół minuty. Za prawidłowe rozwiązanie zagadki można otrzymać 1 punkt.
Zestaw zagadek:
Wzbija się wysoko w górę, mówią, że jest ptaków królem. (orzeł)
Życie czerpie z niej przyroda. Co to jest?. Już wiecie? (woda)
Wrócił zza morza, chodzi po błocie w czerwonych butach, biały pan....... (bociek)
Ulepiła nad oknem swego gniazdka połowę, a już ćwierka wesoło, że mieszkanie gotowe. (jaskółka)
Srebrne futerko mają wiosną, na każdej wierzbie rosną. (bazie)
Wiosną zielono rosną. Latem gadają z wiatrem. Jesienią barwy zmieniają. A zimą śpią pod pierzyną. (liście)
Choć przytulne ma mieszkanie zimą futro zmienia. Żaden orzech nie jest dla niej trudny do zgryzienia. (wiewiórka)
W ziemi się rodzą - z jednego wiele. Najsmaczniejsze są jesienią pieczone w popiele. (ziemniaki)
Zwierzak ten jest w puszczy drwalem. Drzewa ścina doskonale. I na wodzie z pni zwalonych dla rodziny stawia domy.(bóbr)
Zgadnijcie przyrodnicy młodzi, co wiosną raduje, a latem chłodzi. Jesienią żywi, zimą grzeje, niekiedy cały rok zielenieje. (drzewo)
Uczniowie skandują: „BARDZO NAM BLISKA OCHRONA ŚRODOWISKA”
V KONKURENCJA
„ PRAWDA, CZY FAŁSZ?”
Kapitan drużyny wybiera losowo spośród 10 stwierdzeń 2 i po uzgodnieniu odpowiedzi pokazuje lizak z literą P (prawda) lub
F ( fałsz). Na odpowiedź jest pół minuty. Za poprawną odpowiedź drużyna otrzymuje 1 pkt., za błędną 0 pkt.
Przyjacielem środowiska jest ten, kto wyrzuca śmieci do lasu, żeby nie było ich widać. (F)
Paź królowej to chroniony owad. (P)
Pomnik wykonany jest przez rzeźbiarza. (F)
Woda brudna zawiera mniej tlenu niż woda czysta. (P)
Modrzew gubi igły na zimę. (P)
Żeremie to mieszkanie bobrów. (P)
Żaba jest pożyteczna. (P)
Próchnica niszczy glebę. (F)
Parki narodowe są mniejsze od rezerwatów przyrody. (F)
Można wypalać trawę na łąkach. (F)
Uczniowie głośno powtarzają: „BARDZO NAM BLISKA OCHRONA ŚRODOWISKA”
VI KONKURENCJA
„ PANTOMIMA”
Drużyny losują hasła i przedstawiają ruchem wylosowaną czynność. Publiczność ma minutę na odgadnięcie hasła. Jeżeli hasło zostanie odgadnięte drużyna otrzymuje 1 pkt.
Hasła:
Zbieramy śmieci.
Sadzimy las.
Zbieramy grzyby.
Dokarmiamy ptaki.
Podziwiamy przyrodę.
Uczniowie głośno powtarzają: „BARDZO NAM BLISKA OCHRONA ŚRODOWISKA”
VII KONKURENCJA
„ BANK POMYSŁÓW”
Drużyny mają za zadanie dorysowanie do dwóch sylwetek „gołych drzew” elementów, tak, aby jedno było wesołe a drugie smutne.
Grupy prezentują swoje prace. Komisja ocenia prace według natężenia braw publiczności od 1- 3 pkt.
Uczniowie głośno powtarzają: „BARDZO NAM BLISKA OCHRONA ŚRODOWISKA”
VIII KONKURENCJA
„ JAKA TO MELODIA?”
Drużyna ma zaśpiewać dalszą część piosenki po wysłuchaniu zaśpiewanego fragmenty utworu w formie: „la, la, la.” (piosenki poznane
w szkole)
Za prawidłowe wykonanie zadania drużyna otrzymuje 1 pkt., za błędne 0 pkt.
Uczniowie głośno powtarzają: „BARDZO NAM BLISKA OCHRONA ŚRODOWISKA”
IX KONKURENCJA
„OBIECUJEMY, ŻE...”
Drużyny mają ułożyć 1 przyrzeczenie małego ekologa i zapisać go na arkuszu papieru.
Na wykonanie zadania drużyny mają 5 minut. Za prawidłowe wykonanie zadania grupa otrzymuje 3 pkt.
„Pani Wiosna” głośno odczytuje ułożone przyrzeczenia,
a „cała sala” powtarza: „przyrzekamy.
PRZYKŁADY:
Nie będziemy niszczyć zieleni i łamać drzew. Przyrzekamy.
Będziemy dokarmiać zimą ptaki. Przyrzekamy.
W lesie nie będziemy płoszyć zwierząt. Przyrzekamy.
Nie będziemy zrywać roślin chronionych. Przyrzekamy.
Obiecujemy nie zaśmiecać otaczającego środowiska. Przyrzekamy.
X KONKURENCJA
„WIEM, CO JESZ”
Na foliogramie pojawiają się sylwetki ptaków. Drużyny podają nazwę ptaka i jego ulubiony pokarm.
Jemiołuszka: ………………………..
Gil…………………………………...
Sikorka……………………………...
Za prawidłowe rozwiązanie zadania drużyna otrzymuje 2 punkty, za niepełne 1pkt., za błędne odejmuje się punkt.
XI PODSUMOWANIE TURNIEJU PRZYRODNICZEGO
Drużyny podliczają swoje kwiatuszki- punkty.
Komisja ogłasza wyniki turnieju.
Wszystkie drużyny otrzymują wielkie brawa
i pamiątkowe dyplomy.
XII PREZENTACJA MODY EKOLOGICZNEJ
„NA WESOŁO”
Projektantka mody wita serdecznie gości i prezentuje swoją najnowszą kolekcję, komentując każdy strój. Ubranka wykonane są z materiałów odpadowych, są tanie, łatwe w wykonaniu, praktyczne i oryginalne.
Modelki poruszają się po scenie w rytm piosenek odtwarzanych
z płyty CD.
Strój szkolny
Jest to skromna tunika w modnym, beżowym kolorze. Wykonana jest z papierowego worka. Prosty strój zdobią korale, bransolety i kolczyki z kolorowych kapsli i sznurka.
Strój „Plastik - fantastik”
Ubranko wykonane jest z różnobarwnych worków foliowych. Czarny, nieprzemakalny płaszczyk, żółte nieprzemakalne buty zawiązane wokół kostki kawałkami sznurka, przezroczysta chusteczka na głowę to doskonały strój na jesienną niepogodę.
Całość dopełnia kolorowa torebka-reklamówka jako najmodniejsza w tym sezonie torebka.
Dla dziewcząt
Bardzo modna i praktyczna jest sukienka na szelkach ze starych zasłon lnianych z głębokimi kieszeniami wykonanymi z torebek śniadaniowych. Kieszenie przydatne są w szkole nie tylko na drugie śniadanie, ale i na różne tzw. pomoce naukowe.
Strój świąteczny
A oto strój świąteczny, jaki tani w kosztach. Plisowana spódniczka
i kamizelka z czarno- białej gazety, wykończona niebieską falbanką
z bibuły. Gazeta to materiał nie tylko tani, ale i bardzo praktyczny
- w chwilach nudy można co nieco poczytać. W ręce koleżanka trzyma modną w tym sezonie- torebkę po urodzinowym prezencie. Po prostu cudo!
Kostium plażowy
Na najbliższe wakacje polecamy najmodniejszy w tym sezonie kostium plażowy wykonany z papieru toaletowego. Jest bardzo tani
i ekologiczny. Ozdabiają go piękne, duże kokardy z krepiny. Głowę od słońca zabezpieczy kapelusik w kształcie łódki wykonany z gazety.
Strój dyskotekowy
Oto strój dyskotekowy. Króciutka spódniczka z jednorazowych, kolorowych, reklamówek wyciętych w kształcie płatków kwiatowych przywiązanych w talii do szerokiego paska tektury. Do tego maleńka bluzeczka z folii aluminiowej.
Projektantka mody dziękuje za uwagę i zaprasza na następny pokaz.
„Pani Wiosna” żegna rodziców, nauczycieli, uczniów i dziękuje za wspólną zabawę.
Na koniec wszyscy skandują: „BARDZO NAM BLISKA OCHRONA ŚRODOWISKA”.
opracowała: Anna Woźniak
Szkoła Podstawowa im S. Żeromskiego w Poniatowej
11