Scenariusz konkursu ekologicznego
Scenariusz Konkursu Ekologicznego z dn.28.04.2009 r.
CEL GŁÓWNY: Wykorzystanie wiedzy ekologicznej dzieci podczas konkursu międzygrupowego.
Cele operacyjne:
dziecko:
- rozumie potrzebę dbania o środowisko naturalne człowieka,
- rozwija logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zagadek,
- potrafi segregować odpady,
- doskonali spostrzegawczość wzrokową,
- logicznie myśli, wyciąga wnioski, udziela przemyślanych odpowiedzi,
- czerpie radość ze wspólnej zabawy.
-utrwala wiedzę o środowisku, w którym żyjemy, prawach w nim rządzących, zależnościach i skutkach ingerencji człowieka
Przebieg:
1. Powitanie uczestników spotkania.
2. Rozpoczęcie konkursu piosenką „Posprzątajmy świat”.
3. Pokaz mody ekologicznej.
4. Wiersz w wykonaniu dzieci z gr. I
5. „Zawody mądrej głowy” - rozwiązywanie zagadek słownych przez przedstawicieli grup.
6. Wiersz w wykonaniu dzieci z gr. II.
7. „Elektrownia” - układanie puzzli przez przedstawicieli grup.
8. Wiersz w wykonaniu dzieci z gr. III.
9. „Czyścioszki"- segregowanie śmieci do koszyków: plastik, papier, szkło.
10. Wiersz w wykonaniu dzieci z gr. IV.
11. Pomyśl - odpowiedz.
I Zestaw
*Jak nazywa się ptak, który leczy drzewa? /dzięcioł/
*Co kojarzy się z wiosną?
*Udziel prawidłowej odpowiedzi: Jeżeli zobaczysz w lesie porzuconą butelkę - co robisz?
a/ idziesz spokojnie dalej
b/ przenosisz ją w inne miejsce
c/ wyrzucasz ją do kosza
II Zestaw
*Jak nazywa się ptak o długich czerwonych nogach, czerwonym dziobie, lubiący jeść żaby? /bocian/
*Co kojarzy się z jesienią?
*Udziel poprawnej odpowiedzi: Podczas grzybobrania z rodzicami, znajdujesz dorodny okaz muchomora - co robisz?
a/ oglądasz go z daleka
b/ bierzesz go do ręki i wrzucasz do koszyka
c/ niszczysz go przez nadepnięcie
III Zestaw
*Jak nazywa się ptak, który podrzuca innym ptakom do wysiadywania jajka i woła: ku ku? /kukułka/
*Co kojarzy się z zimą?
*Udziel poprawnej odpowiedzi: Gdy zobaczysz w lesie ogień - co robisz?
a/ uciekasz z miejsca zdarzenia
b/ powiadamiasz osobę dorosłą lub dzwonisz do straży pożarnej
c/ nie robisz nic.
IV Zestaw
*Wymień 3 wiosenne kwiaty. /np. przebiśnieg, krokus, pierwiosnek/
*Co kojarzy się z latem?
*Udziel poprawnej odpowiedzi: Podczas wiosennego spaceru zauważasz pierwsze wiosenne kwiaty - co robisz?
a/ zrywasz je niosąc bukiecik do domu
b/ przyglądasz się kwiatkom wiedząc, że nie wolno ich zrywać
c/ bawisz się wesoło nie zwracając uwagi na to, że podczas zabawy możesz podeptać kwiaty.
12. Wiersz w wykonaniu dzieci z gr. V.
13. Wybierz pojazd, który nie zanieczyszcza powietrza i środowiska naturalnego.
14. Występ dzieci z gr. VI.
15. Ślubowanie Ekologiczne.
- Będę chronił rośliny
- Będę chronił zwierzęta
- Będę chronił wodę
- Będę dbał o czyste powietrze
- Będę chronił glebę
- Będę oszczędzał prąd elektryczny
- Będę segregował śmieci
16. Zakończenie konkursu piosenką „Nie warto mieszkać na Marsie”.
17. Podziękowanie wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę oraz wręczenie reprezentantom grup pamiątkowych dyplomów.