SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO Z GRUPĄ DZIECI 6-letnich
Temat: Utrwalamy litery i cyfry podczas rozwiązywania różnorodnych zadań
Cele:
sprawnie wybrzmiewają głoski na początku słowa,
identyfikują głoskę z literą i nazwą przedmiotu,
ćwiczą umiejętność szybkiego rozpoznawania pojedynczych liter i cyfr,
samodzielnie tworzą całość z pociętych części,
współdziałają w zespole,
nabywają odporność emocjonalną i umiejętność rozumnego zachowania się
w sytuacjach wymagających wysiłku intelektualnego.
Przebieg:
1. Wyjaśniamy znaczenie słów: PRAWDA, FAŁSZ
Wyjaśnijcie swoimi słowami: co jest prawdą, a co to jest fałsz?
Jaką głoską rozpoczyna się słowo PRAWDA?
Głoskę [P] wymawiamy krótko i wybuchowo, spróbujcie razem ze mną.
To jest wielka, drukowana litera P. Narysujcie ze mną w powietrzu literę P.
A jaką głoską rozpoczyna się słowo FAŁSZ?
Głoskę [F] można wydłużać, spróbujcie.
To jest wielka, drukowana litera F. Narysujcie razem ze mną w powietrzu literę F.
2. Rysujemy uśmiech i kwaśną minę
Jak ktoś mówi o nas prawdę, że jesteśmy mądrzy, zdolni, że mamy fajne pomysły to jaką mamy minę? /dzieci podają własne pomysły, że jesteśmy zadowoleni, uśmiechnięci, weseli itp./
Tam gdzie P - prawda - tam uśmiech /nauczycielka rysuje na odwrocie kartonika
z literą P uśmiech/
A jaką mamy minę, gdy ktoś mówi nieprawdę, nie zgadzamy się - to fałsz?
Tam gdzie F - fałsz - to mina zła, kwaśna /nauczycielka rysuje na odwrocie kartonika z literą F wykrzywiona minę/.
Teraz wy dorysujcie miny na odwrocie kartoników z literą P i F /dzieci szukają kartoników na stolikach i dorysowują miny/.
Kto ma już dwa różne kartoniki z dorysowanymi minami, siada na dywanie.
3. Prawda czy fałsz (teksty opowiadań zaczerpnięto z książeczki B.Rocławskiego
„PRAWDA - FAŁSZ”)
Będę czytała krótkie teksty a wy wysłuchajcie ich do końca. Jeśli uznacie, że to prawda- to podniesiecie do góry kartonik z literą /dzieci odpowiadają/ P.
A gdy uznacie, że to fałsz- podniesiecie literę /dzieci odpowiadają/ F.
/nauczycielka czyta około 6 tekstów, po każdym prowadzi dialog z dziećmi/
Dlaczego uważasz, że to fałsz? Czy wszystko w tym krótkim opowiadaniu było prawdziwe?
4. Szukamy liter i szybko je rozpoznajemy
A teraz zabawimy się w zabawę „Kto szybciej”. Wy będziecie szybko wypowiadać litery a ja będę budowała wieżę z…15 klocków /dzieci odczytują cyfrę, którą nauczycielka pokazuje np. [15]
Gdy gra muzyka maszerujemy po sali, gdy ucichnie szybko stajemy przy dowolnej literze i rozpoznajemy ją. Na mój sygnał kolejno nazywamy swoje litery a ja buduję wieżę- kto będzie pierwszy ten dostaje punkt. Kto nie zna litery, klaśnie w ręce, to znak, że odgadują wszystkie dzieci.
Zrobimy próbę /pierwsza runda to zabawa próbna/.
Za każdym razem stajecie przy innej literze /zabawa jest powtarzana 5 razy/.
Ile punktów zdobyliście? Pokażcie na palcach.
Ile punktów mam ja? Pokażcie na palcach.
Kto ma więcej? O ile? Kto zwyciężył? /brawa dla zwycięzców!/.
5. Zadajemy i rozwiązujemy cyfrowe zagadki
Podejdą do mnie te dzieci, których imię wypowiem /nauczycielka głoskuje imiona czworga dzieci, tych które znają cyfry w zakresie 10/.
Powiem wam teraz coś na ucho, a wy zadacie zagadki innym dzieciom /nauczycielka daje każdemu dziecku kartonik z cyfrą, nakazuje nie pokazywać innym. Dziecko dowiaduje się, że jego zadaniem jest zadać taką zagadkę, by inne dzieci odgadły jaką cyfrę trzyma, ale on sam nie może wypowiedzieć nazwy cyfry/. np. Jaką mam cyfrę? Jest ona mniejsza od 5 a większa od 3? Moja cyfra to tyle, ile dzieci stoi w parze? Itp. /dzieci bawią się do odgadnięcia wszystkich cyfr, zadający zagadki i ci, którzy odgadną dostają brawa/.
6. Wyszukujemy obrazki zgodnie z podaną literą i cyfrą
A teraz dobierzcie się w zespoły, po tyle dzieci…[4] /nauczycielka pokazuje cyfrę
a dzieci ją nazywają/.
Każdy zespół dostanie pudełko z obrazkami i kartkę z zadaniem. Domyślacie się na czym polega to zadanie? /dzieci podają swoje pomysły, jak nie wiedzą nauczycielka podpowiada i tłumaczy/.
1 - E 4 - O 3 - K 2 - M |
|
2 - Z 3 - A 4 - R 1 - O |
|
2 - T 4 - A 3 - B 1 - U |
|
4 - I 2 - C 3 - P 1 - K |
Trzeba odszukać itp. 4 obrazki, których nazwa rozpoczyna się na literę [O], 3- obrazki na literę [K] itp.
Jaka to litera? /dzieci odpowiadają itp. U/.
Na jaką głoskę rozpoczynają się nazwy tych obrazków? Nazwijcie obrazki. Ile obrazków znaleźliście na głoskę [Z]?
7. Słuchamy, zapamiętujemy i powtarzamy szeregi dźwiękowe (pomysł zaczerpnięto ze
scenariuszy E.Gruszczyk-Kolczyńskiej i E.Zielińskiej)
/dzieci dostają od nauczycielki kartoniki z literami oraz sylwetami instrumentów i patrzą
na zgromadzone na stoliku instrumenty/.
Najpierw patrzcie i słuchajcie. Ten instrument znacie /pokazuje trójkąt/- to jest…/dzieci odpowiadają/.
Podnieście do góry kartonik z sylwetą trójkąta. Zapamiętajcie jego dźwięk /nauczycielka uderza raz w trójkąt i odkłada instrument/.
Ten instrument też znacie. To…bębenek /odpowiadają dzieci/.
Podnieście do góry kartonik z bębenkiem. Zapamiętajcie jego dźwięk /nauczycielka uderza raz i odkłada instrument/.
Znacie także ten instrument, to…kołatka /dzieci odpowiadają/. Podnieście taki obrazek. Zapamiętajcie dźwięk kołatki.
Teraz zasłonię instrumenty parawanem i zagram na nich. Uważnie słuchajcie
i zapamiętajcie dźwięki oraz kolejność. Posłuchajcie do końca a potem ułóżcie przed sobą kartoniki z instrumentami w takiej kolejności, jak na nich grałam.
/nauczycielka gra w kolejności np. bębenek, trójkąt, kołatka/.
Sprawdzam z moim paskiem instrumentów czy dobrze ułożyliście.
Teraz będzie trudniej. Zapamiętajcie ile razy i na jakim instrumencie zagram?/nauczycielka gra w kolejności np. bębenek, bębenek, kołatka, trójkąt, trójkąt/.
8. Utrudnienie zabawy
A teraz jeszcze trudniej. To jest litera…B /nauczycielka pokazuje kartonik z literą, dzieci odczytują/. Na taką głoskę rozpoczyna się…bębenek /dzieci odpowiadają/.
Pokażcie swój kartonik z literą B /dzieci pokazują kartonik/.
Co słychać na początku, gdy mówię - kołatka? /dzieci mówią, że K/.
Pokażcie kartonik z literą K.
A słowo trójkąt, jaką głoską się rozpoczyna? /dzieci podają, że T/.
Teraz uważnie słuchajcie, do końca, na czym gram a potem ułóżcie przed sobą kartoniki z literami w odpowiedniej kolejności.
1) T K B 2) K T B
/nauczycielka może jeszcze utrudnić, jak dzieci sobie dobrze radzą/
3) K B B T 4) T T B B B K
Sprawdzam, czy wam się udało.
9. Samodzielnie tworzymy puzzle i składamy w całość
Na stolikach rozłożyłam widokówki. Wybierzcie sobie jedną, która najbardziej wam się podoba.
Jak myślicie, o czym informują, z czym wam się kojarzą litery, które napisałam na odwrocie widokówek. /dzieci podają własne propozycje siedząc przy stolikach/.
Macie rację, to pierwsze litery nazwy obrazka. K - jak…koń, M - jak…most itp. /dzieci odgadują nazwy związane z tematem widokówki/
Zróbcie z widokówki puzzle. Zobaczcie, jak ja to robię i odgadnijcie ile mam części?
/dzieci liczą 2, 4, 6, na tyle części nauczycielka przecięła widokówkę/
Swoje widokówki możecie przeciąć na…5, 6, 7, 8 części. /nauczycielka pokazuje kartoniki a dzieci odczytują cyfry/
Jak zrobicie puzzle, możecie się wymienić z kolegą i ułożyć jego puzzle a on wasze, albo ułożyć swoje i przykleić na kartce.
Ten obrazek możecie podarować mamie.
Opracowała Alina Buksza
Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały
w Gryfinie
Konsultacje metodyczne
Doradca wychowania przedszkolnego
mgr Małgorzata Jabłońska