Scenariusz zajęcia otwartego z zakresu edukacji ekologicznej w grupie IV
Temat zajęcia: Żyj z przyrodą w zgodzie-kształtowanie własnego „ja" w harmonii ze środowiskiem.
Cele ogólne:
wyrabianie postawy proekologicznej, poczucia odpowiedzialności za środowisko,
w którym żyjemy
Cele szczegółowe:
Dziecko
- wzbogaca słownictwo wiążące się z tematyką ekologiczną,
- rozwiązuje krzyżówkę - odczytuje hasło,
- dostrzega konieczność segregacji odpadów,
- rozumie pojęcie "segregacja", " recykling" - płynące z nich korzyści,
- zna liczebniki główne i porządkowe, rozwiązuje zadanie matematyczne na dodawanie i odejmowanie.
- potrafi współpracować w zespole, grając na plastikowych butelkach
- wie, w jaki sposób należy zachowywać się w lesie, jak chronić przyrodę,
Metody: rozmowa, objaśnienie, pokaz, obserwacja, zadań inspirujących, swobodnej ekspresji
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: krzyżówka do uzupełnienia, plastikowe butelki-po dwie dla każdego dziecka, rolki po papierze toaletowym, papier kolorowy, bibuła, nożyczki, klej, płyta CD z kursu Wiosenne nutki-Muzylek Moni, płyta CD z kursu Od butelki do guzika, czyli wesoła muzykaData: 24.03.2015r.
Literatura: Program nauczania Od przedszkolaka do pierwszaka Iwona Broda, Zbiór zagadek, własne materiały zgromadzone podczas szkoleń
Podstawa programowa:1-1.2.3, 2-5, 3-1.2.3, 4-3, 5-1.3.4, 6-3, 8-1.2.3, 9-1,13-2, 14-6
Prowadząca: Barbara Fornal
Przebieg zajęcia:
WPROWADZENIE
Przyszła wiosna piękna i radosna z kursu Wiosenne nutki-Muzylek Moni-zabawa, piosenka, taniec
NAWIĄZANIE
Przeczytanie dzieciom listu od przyrody.
LIST DLA DZIECI OD „PRZYRODY”
„KOCHANE DZIECI !
Bardzo Was proszę , abyście z uwagą wysłuchali mojego listu. Właśnie trwa wiosna i po zimowym odpoczynku cała przyroda budzi się do życia. Niestety, są na świecie tacy ludzie, którzy o mnie nie dbają. Niszczą rośliny i zwierzęta, wycinają lasy, zatruwają powietrze, wodę i glebę, śmiecą i hałasują. Drzewa i ptaki skarżą się na zatrute powietrze, a ryby na brudną wodę.
Rozejrzyj się wokół siebie. Co widzisz? W lasach, na drogach, w parkach – wszędzie można znaleźć bałagan i nieporządek. Każdy wyrzuca ogromne ilości śmieci. Trafiają one na olbrzymie śmietniska. Większość z nich rozkłada się kilkaset lat.
To wszystko sprawia, że ja - Przyroda jestem coraz bardziej chora.
A czy wy, Mali przyrodnicy potraficie o mnie dbać?
Dzisiaj czeka ją na was zadania, w których będziecie odpowiadać na pytania jak dbać o przyrodę każdego dnia.
Z poważaniem – Przyroda”
ROZWINIĘCIE
Rozwiążcie krzyżówkę(hasło ekologia)Dzieci wpisują wyrazy do krzyżówki, odczytują hasło, dzielą wyrazy na sylaby.
Zobaczysz je wiosną, gdy na wierzbach rosną. Srebrne futra mają. Jak się nazywają? BAZIE
Kolorowe i pachnące, zakwitają wiosną. Można spotkać je na łące, w parku i w ogródku rosną. KWIATKI
Czarno-biały fraczek Buciki czerwone Umykają żaby Gdy idzie w ich stronę. BOCIAN
Gdy idziesz na wycieczkę, nosisz w nim różne rzeczy, ale nie nosisz w rękach, zakładasz go na plecy. PLECAK
On pierwszy do nas z ciepłych krajów wrócił, i nad polami piosenkę zanucił. SKOWRONEK
Mały czy duży do gotowania służy. GARNEK
ponownego wykorzystania odpadów w produkcji. RECYKLING
Jakie warzywo, c chociaż niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę? CEBULA
Co jest ekologia? Spróbujcie odpowiedzieć. (dzieci udzielają odpowiedzi)
Gra na butelkach
My też dbamy o przyrodę, wykorzystamy teraz butelki po wodzie napełnione ryżem, grochem i zagramy utwór J.Staussa. POLKA TRISH- TRASH Podzielę was na 4 grupy, Igr-pociera butelkę o butelkę, II-grzechotki, III-butelka o butelkę dnem, IV- dnami butelek o podłogę.
Quizz ekologiczny dla dzieci. Czytam pytania –dzieci udzielają odpowiedzi.
Do jakiego koloru pojemnika wyrzucamy papier?
Do jakiego koloru pojemnika wyrzucamy plastik?
Do jakiego koloru pojemnika wyrzucamy szkło?
Co to jest kwaśny deszcz?
Dlaczego chronimy niektóre zwierzęta?
Skąd się biorą zanieczyszczenia powietrza?
Co to znaczy, że jakaś roślina jest pod ochroną?
Co jest zdrowsze do jedzenia: chipsy, czy gotowane ziemniaki?
Co jest zdrowsze do picia: coca-coli, czy sok z porzeczki?
Dlaczego powinniśmy segregować śmieci?
W co lepiej zapakować kupiony w sklepie towar: w plastikową reklamówkę,
czy w torbę z materiału
Powiedz, co to znaczy „ekologiczne jedzenie”?
Co trzeba robić, aby być zdrowym (wymienić min. 3 rzeczy)?
Co to jest makulatura?
Skąd się bierze papier?
Matematyka zadania z treścią na dodawanie i odejmowanie
Pan leśniczy w lesie posadził 5 dębów i 2 sosny .Ile drzew posadził leśniczy?
(dzieci odpowiadają oraz układają równanie 5+2=7 zapisując na małej tablicy)
Teraz trochę trudniejsze: W lesie rosło 12 drzew, leśniczy dosadził jeszcze tyle samo. Ile teraz drzew rośnie w lesie? (dzieci odpowiadają oraz układają równanie 12+12=24)
Ostatnie zadanie: W lesie rosło 8 drzew, leśniczy ściął 6 drzew .Ile drzew zostało? (dzieci odpowiadają oraz układają równanie8-6=2)
ZAKOŃCZENIE
Wykonanie wiosennego drzewka z rodzicami również z odpadów, wykorzystamy rolki po papierze toaletowym, które zazwyczaj wyrzuca się do kosza.
Każde dziecko podchodzi do rodzica otrzymuje: rolkę po papierze toaletowym, zielony karton, nożyczki, brązową i kolorową bibułę, klej. Dzieci pracują wspólnie
z rodzicem: oklejają rolkę brązową bibułą następnie wycinają koronę drzewa
i przyklejają do niej kulki kolorowej bibuły (kwiatki). Kolejny etap to nacięcie rolki
w dwóch przeciwległych miejscach górnej jej części i włożenie w nacięcia korony drzewa.
Porządkowanie miejsc pracy.
Podsumowanie: Śpiew piosenki Eko smyki , to my dzieci, my nie chcemy więcej śmiecić. Wręczenie dyplomów Małego Ekologa przez panią Dyrektor