Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami – „Zabawy matematyczne z rodzicami”
Cele ogólne:
Kształtowanie umiejętności liczenia
Integracja rodziców dzieci i nauczycielek
Cele szczegółowe:
dziecko:
potrafi liczyć 10 przedmiotów i więcej
określa za pomocą liczebników porządkowych miejsce przedmiotu
pokonuje trudności podczas rozwiązywania zadania
współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań
Metody:
podające (przyswajanie)
praktyczne (działanie)
czynne – zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń, metoda kierowana własna działalnością dziecka
percepcyjne – obserwacji i pokazu, przykładu
słowne – rozmowa, sposoby społecznego porozumiewania się, swobodne wypowiedzi dzieci
ekspresji ruchowej
metoda dobrego startu M. Bogdanowicz
pedagogika zabawy
Formy pracy:
zabawa
obserwacja i pokaz
działanie
przekaz słowny
Forma organizacji:
grupowa
zespołowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
emblematy z liczbami od 1 do 6
polecenia z kartkami
kostka do gry
tamburyno, kołatka
płyta CD
emblematy z liczbami od 1 do 25
kartki z poleceniami
karta pracy
Przebieg zajęć:
Powitanie w kręgu, przywitanie rodziców.
Wspólny pląs z rodzicami „Dwóm tańczyć się zachciało”.
Zabawa „Masażyk na poprawienie nastroju” (zabawa włoska w opracowaniu M. Bogdanowicz).
Rodzice z dziećmi dobierają się parami, siadają jedno za drugim (najpierw rodzic z dzieckiem, potem dziecko za rodzicem) i wykonują palcami na plecach partnera czynności, o których mówi i pokazuje nauczyciel. Nauczyciel opisuje czynności, jakie wykonuje się przy pieczeniu pizzy:
sypiemy mąkę – przebiera opuszkami palców obu dłoni na plecach partnera,
zgarniamy ja – brzegami obu dłoni wykonuje na plecach ruchy zgarniające,
lejemy oliwę – rysuje palcem falistą linię, począwszy od karku, aż do dolnej części pleców
dodajemy szczyptę soli, no może dwie, trzy – lekko, kilka razy, szczypie w plecy
wyrabiamy ciasto – lekko ugniata plecy
wałkujemy – porusza dłońmi zwiniętymi w pięści w górę i w dół pleców,
wygładzamy placek – głaszcze plecy
na wierzchy kładziemy pomidory – delikatnie stuka w plecy dłońmi złożonymi w miseczki,
krążki cebuli, oliwki – naciska palcem w kilku miejscach
posypujemy serem i… – szybko muska po plecach opuszkami palców obu dłoni
buch! do pieca! – przytula się do pleców dziecka,
wyjmujemy i kroimy dla mamusi, dla tatusia, dla babci, dla dziadka… -
naśladuje krojenie, przesuwając po plecach brzegiem dłoni
dla ciebie…, dla… – dziecko wymyśla, dla kogo będą jeszcze kawałki pizzy,
a teraz polewamy keczupem – kreśli palcem linię z pętlami
i… zjadamy, mniam, mniam, mniam – naśladuje gryzienie, chwytając plecy dłońmi.
Zabawa matematyczno – ruchowa – „Losowanie” – dzieci poruszają się w rytm muzyki razem z rodzicami. Na przerwie wykonują polecenia zapisane na kartkach zgodnie z układem oczek na kostce.
1 – „dzieci siadają skrzyżnie”, „wiatraczki obracają się”; „dzieci staja pojedynczo i
podskakują”
2 – „stajemy parami i podskakujemy”, haczyki (dzieci w parach obracają się), dzieci z
rodzicami tańczą parami, rodzic robi mostek, a dziecko przechodzi pod nim
3 – „stajemy trójkami i tworzymy z siebie trójkąty”, „kładziemy się na podłodze i tworzymy
trójkąty”; dzieci dobierają się trójkami – dwoje dzieci tworzy mostek, jedno dziecko
przechodzi pod nim
4 – „kładziemy dłonie na ramionach kolegów stojąc w grupach 4 – osobowych”, „tworzymy
gwiazdkę w zespołach 4 – osobowych”; dzieci tańczą w kole 4 – osobowym (troje dzieci
tworzy mostek, jedno przechodzi pod nim)
5 -„tworzymy zespoły 5 – osobowe i ustawiamy się wg. wzrostu od największego do
najmniejszego”, „tworzymy zespoły 5 – osobowe i ustawiamy się od najmniejszego do
największego”; dzieci tańczą w kole 5 – osobowym (pięcioro dzieci tworzy mostek, a
jedno przechodzi pod nim).
6 – „węże 6 – osobowe poruszają się w rytm muzyki”, „troje dzieci siada skrzyżnie na
podłodze trzymając się za ręce, pozostałe stają za ich plecami i kładą ręce na ramionach
dzieci siedzących”; dzieci tańczą w kole 6 – osobowym (pięcioro dzieci tworzy mostek, a
jedno przechodzi pod nim).
Zabawa matematyczno – ruchowa – „Słyszymy i liczymy” – dzieci z rodzicami tworzą węża. Nauczyciel wyjaśnia, że na dźwięk tamburyna przesuwają się do przodu tyle kroków – ile usłyszą dźwięków, a po usłyszeniu kołatki przesuwają się do tyłu tyle ile usłyszą.
Zabawa matematyczno – ruchowa – „Matematyczna musztra” (tylko dla dzieci, rodzice pomagają w zabawie)- dzieci otrzymują karki z emblematami liczb, poruszają się w rytm muzyki. Na przerwę nauczyciel czyta polecenia:
„Liczby mniejsze od pięciu podnoszą ręce”;
„Ustawiamy się od największej liczby do najmniejszej”,
„Ustawiamy się od najmniejszej liczby do największej”,
„Liczby większe od 6 podnoszą ręce do góry”,
„Liczby mniejsze od 8 skaczą pajacyki”,
„Liczby większe od 3 robią przysiady” itp.