Anna Walczuk, Monika Pancer
Praca zaliczeniowa
Scenariusz zajęć otwartych
Temat zajęć – Niekonwencjonalne techniki plastyczne – Słodkie jajeczka wielkanocne
Cel główny:
- zapoznanie dzieci z możliwością wykorzystywania artykułów spożywczych do tworzenia prac plastycznych – wielkanocne jajko
Cele szczegółowe:
poznaje historię pisanki w Polsce,
zna rodzaje pisanek tradycyjnych i nowoczesnych,
samodzielnie ozdabia styropianowe jajko według instrukcji nauczyciela,
współpracuje z grupą przy wykonaniu pracy płaskiej,
aktywnie uczestniczy w zajęciach,
słucha uważnie piosenkę „Pisanki”,
opisuje wygląd pisanki z wysłuchanej piosenki,
wypowiada się na temat zwyczaju malowania pisanek w domu,
odpowiada na pytania nauczyciela dotyczące piosenki „Pisanki”,
doskonali swoją pomysłowość,
rozwija wyobraźnię.
Metody wg. M. Kwiatkowskiej:
- czynna: udział dzieci w zajęciu,
- słowna: wypowiedzi dzieci na dany temat, instrukcja wykonania pisanki,
- oglądowa: obserwacja i pokaz przedmiotów- pisanek tradycyjnych i nowoczesnych.
Formy:
- praca z całą grupą,
- indywidualna,
- zespołowa przy stolikach
Środki dydaktyczne:
Pisanki tradycyjne: pisanki, kraszanki, skrobanki, pisanki nowoczesne, jajka styropianowe nadziane na długą wykałaczkę, klej CR, sypka galaretka, posypka cukrowa, sypka kawa Inka, pianki cukrowe, gruby karton w kształcie jajka, nagranie piosenki „Pisanki”, pędzle.
Przebieg zajęć:
Powitanie, zabawa integracyjna
Chodźcie wszyscy tu, do koła, zabawimy się wesoło. Witamy was wszyscy wraz, na zabawę nadszedł czas. Jedna ręka, druga ręka, jedna noga, druga noga, cały tułów oraz głowa witamy was.
Zabawa „Szukamy jajek wielkanocnych”
Odszukanie w Sali ukrytych jajek wielkanocnych – elementów nie pasujących do wystroju Sali przedszkolnej. Są to różnego rodzaju jajka: pisanki, skrobanki, jajka nowoczesne. Dzieci oglądają je i opisują, czym się różnią, itp.
Dzieci wysłuchują krótką informację na temat historii jajek wielkanocnych.
Praca plastyczna „Słodkie jajeczka wielkanocne”.
Dzieci uważnie słuchają instrukcji wykonania jajka.
Instrukcja: Nakłute na wykałaczki styropianowe jajka posmarujcie dokładnie klejem, następnie w drugich pojemnikach nasypana jest galaretka w proszku, nabierzcie w łyżeczkę galaretki i obsypcie nią jajka posmarowane klejem.
Następnie samodzielnie wykonują pracę. Najpierw wykonają jajko posypane galaretką, potem drugie z posypką cukrową.
Wysłuchanie piosenki „Pisanki”
Omówienie wyglądu pisanek z piosenki. Jak wyglądała pierwsza, druga, …, piąta pisanka?
Swobodna improwizacja ruchowa do piosenki „Pisanki” – taniec pisanki z tańczącymi laleczkami.
Praca plastyczna w grupach przy stolikach.
Dzieci w grupach wykonują płaskie jajko, według instrukcji nauczyciela.
Instrukcja: Szablony jajka smarujecie dosyć grubo klejem, następnie posypujecie to jajko kawą inką. Na koniec układacie wzory z pianki cukrowej według własnego pomysłu.
Zabawa z rodzicami „Masażyk”
Stary niedźwiedź mocna śpi i o wiośnie śni:
Śniła mu się pisaneczka,
ta co cała jest w kropeczkach (uderzanie paluszkami w plecy dziecka),
była też w paseczki (rysujemy linie na plecach),
i w wesołe krateczki ( rysujemy krateczkę),
ta w malutkie ślimaczki (rysujemy ślimaczki),
i w żółciutkie kurczaczki – (rysujemy kółko, kółko, nóżki, dziubek),
Cii … wiosna, wiosna, ach to ty? (masujemy całymi dłońmi plecki dziecka)
Ewaluacja zajęć
Dzieci dostają żółte karteczki w kształcie jajeczek. Jajeczka mają uśmiechnięte i smutne buźki. Dzieci wybierają uśmiechniętą jeżeli zajęcia się podobały, smutną buźkę - jeżeli się nie podobały i przyczepiają do tablicy.