Scenariusz zajęć otwartych
na Zespole Kształceniowym Nauczania Zintegrowanego
autorstwa Agnieszki Szkurłat.- wychowawcy kl. III „a”.
Temat: Obowiązki członka rodziny.
I. Cele zajęć:
1. Poznanie roli rodziny w życiu człowieka,
2. Uświadomienie dzieciom problemów związanych z życiem rodziny,
3. Zwrócenie uwagi na własną sytuację w rodzinie,
4. Wykształcenie przekonania, że wymagania rodziców wynikają z miłości i troski o dzieci,
5. Uczenie wdzięczności,
6. Potrzeba świadomego kształtowania swoich stosunków z poszczególnymi członkami rodziny.
II.Metody:
1. Dyskusja.
2. Pogadanka.
3. Praca w zespołach.
4. Anonimowa ankieta dla uczniów.
Realizacja
I. Nawiązanie.
1. Odpowiedź na pytanie: Co to jest rodzina i że założenie jej niesie nie tylko obowiązki ale i prawa.
2. Przedstawienie definicji rodziny: podstawowa grupa społeczna złożona z małżeństwa i dzieci oraz ogółu krewnych każdego małżonków.
Istotą rodziny są więzi społeczne:
a) małżeńska
b) rodzicielska.
Rodzina występuje we wszystkich społecznościach i epokach. (Encyklopedia)
II. Tok lekcji: - problemy do omówienia.
1.Omówienie składu rodziny - pogadanka- ( rodzice, rodzeństwo, dziadkowie).
2. Podział dzieci na dwie grupy.
3. Przydzielenie zadań dla poszczególnych grup:
- grupa I - zastanowienie się i wypisanie listy obowiązków rodziców,
- grupa II - zastanowić się i wypisać listę obowiązków dzieci.
4. Wspólne ułożenie listy obowiązków poszczególnych członków rodziny (dzieci z poszczególnych grup podają przykłady, które wypisywaliśmy na specjalnie przygotowanych do tego celu arkuszach szarego papieru).
5. Wspólne ułożenie listy praw dzieci z rozgraniczeniem rodzaju potrzeb:
- związane z potrzebami psychicznymi:
☺ do miłości,
☺ do opieki,
☺ do szacunku,
☺ do bezpieczeństwa,
☺ do zaufania,
☺ do życzliwości,
☺ do uznania.
- związane z potrzebami fizycznymi:
♥ do zaspakajania podstawowych potrzeb,
♥ do prawidłowego odżywiania,
♥ do dostatecznej ilości snu,
♥ do potrzebie ruchu na świeżym powietrzu,
♥ do zaspakajania głodu,
♥ do stworzenia prawidłowych warunków do nauki,
♥ do ubierania,
♥ do dostarczania zabawek, rozrywek.
6. Sformułowanie wniosku, że
„prawa przysługujące dzieciom, są jednocześnie obowiązkami rodziców”.
7. Wskazanie, co może wpływać na prawidłowe relacje pomiędzy członkami rodziny, a co może przeszkadzać w realizowaniu obowiązków poszczególnych członków rodziny ( trudnych momentów).
8. Rozdanie dzieciom anonimowych ankiet.
9. Zabawa inscenizacyjno-ruchowa na tle piosenki „Pomogę mamusi”.
10. Wyznaczenie zadania domowego dla dzieci tj. narysowanie ilustracji zatytułowanej: „Pomagam w domu”.
III. Ocena zajęć otwartych w formie dyskusji.
IV. Analiza ankiety.
Ankietę pisało 22 dzieci. Z analizy przeprowadzonej ankiety wynikało, że:
►na ogół wszyscy czują się dobrze w rodzinie i są szczęśliwi ( 21 pozytywnych odpowiedzi na 22)
►wady rodziców, które najbardziej przeszkadzają dzieciom to:
- papierosy ( 8 wskazań)
- kłótliwość ( 7)
- nerwowość (4),
- częsta nieobecność rodziców (3),
- alkohol (2).
- spóźnianie się (1),
- nie ma wad ( 3),
- brak czasu (5),
- kłamstwo (1),
►moje wady, które przeszkadzają rodzicom:
- bałaganiarstwo (7),
- lenistwo (2),
- granie na komputerze (6),
- kłócenie się z rodzeństwem (9),
- nie wywiązywanie się z umów (3),
- oglądanie telewizji (4),
- kłamstwo(1),
- gubienie różnych rzeczy (3)
- zapominanie (4).
Rozdanie wyników ankiety zainteresowanym nauczycielom.