Scenariusz zaj�cia kole�e�skiego przeprowadzonego w grupie 5


Scenariusz zajęcia koleżeńskiego przeprowadzonego w grupie 5-latków w dniu

14 XI 2007r.

Temat: „Kolorowe wstążeczki” - wyrabianie u dzieci zamiłowania do aktywnego wypoczynku poprzez czynne uczestniczenie w zabawach ruchowych oraz w zabawach z muzyką z wykorzystaniem twórczych metod pracy.

Cel: kształcenie koordynacji ruchowej, lekkości, wdzięku, płynności,

kształcenie zręczności manualnej - wyrabianie jak największej ruchomości w stawach.

Cele operacyjne: /dziecko/

* potrafi dostosować sposób poruszania się do tempa i charakteru muzyki,

* rytmicznie maszerować przy muzyce,

* wykonuje ćwiczenia ze wstążkami przy muzyce,

* aktywnie uczestniczy w zabaw ruchowych,

* reaguje głosem na zmiany wysokości dźwięku i dynamiki,

* improwizuje melodię do swojego imienia,

* potrafi recytować wiersz i wykonywać ruchy naprzemienne.

Metody pracy: gimnastyka rytmiczna A. M. Kniessów, metoda P.G. Dennisonów, metoda C. Orffa

Formy pracy: z całą grupą

Środki dydaktyczne: po dwie wstążki dla każdego dziecka (osadzone na uchwycie), magnetofon, kaseta z muzyką o wyraźnym rytmie ( U.S.Nachtman „Kalendarz muzyczny w przedszkolu” - akompaniament), płyta CD A.Vivaldiego pt. „Cztery pory roku - Jesień”, medal dla każdego dziecka

Przebieg

  1. Powitanie się przy piosence:

„W kole wszyscy tu stoimy,

każdy czyjąś rękę trzyma

i „Dzień dobry już mówimy,

tak zabawa się zaczyna”.

  1. Przedstawienie się dzieci poprzez zaśpiewanie swojego imienia (improwizacja rytmiczno-melodyczna):

„Jak masz na imię?” (śpiewa nauczyciel)

„Mam na imię Ania” (śpiewa dziecko na swoja melodię)

  1. Rozwiązanie zagadki o wstążkach:

„Różne kolory ma

we włosy wplatasz ją

lub przy muzyce

tańczysz z nią”

  1. Zabawa w „echo rytmiczne”: dzieci powtarzają klaszcząc rytm podany przez nauczyciela do słów „kolorowe wstążki”.

  2. Zabawa „Dyrygent” (rozpoznawanie rejestru wysokiego, niskiego, średniego; odróżnianie dynamiki o różnym natężeniu: głośno, cicho, średnio). Wymawianie słów: „kolorowe wstążki” w sposób pokazany przez „dyrygenta” (trzyma wstążki w rękach): wysoko (czyli niskim głosem - cienko), ręce nisko (niskim głosem - grubo), na wysokości pasa (normalnym głosem). Ręce blisko siebie - mówimy szeptem, cicho, ręce szeroko rozłożone - mówimy głośno, ręce w średniej odległości normalnym głosem. (przy kolejnym powtórzeniu wybranie dziecka za „dyrygenta”).

  3. Odszukanie swojego imienia przy, którym leżą przybory do ćwiczeń i wzięcie przyboru przez każde dziecko - kolorowe wstążki.

  4. Zabawy ze wstążkami przy muzyce „Kalendarz muzyczny w przedszkolu” U. Smoczyńska - Nachtman (akompaniamenty do piosenek grupa 5-6-l.):

    1. Improwizacja ruchowa do muzyki poważnej „Jesień” Vivaldiego (oswojenie z przyborem).

    2. „Marsz przedszkolaków”: Marsz po obwodzie koła w rytm muzyki z wymachem rak do przodu i do tyłu (zwrotka), wymachy ramion: w bok, w górę, w dół (refren).

    3. „Płyną chmurki”: zabawa „Drzewa” - w klęku swobodna improwizacja ruchowa w rytm muzyki (ramiona w górze, wykonywanie ruchów falistych nad głową).

    4. „Jedzie grudzień”: zabawa „Koniki” - w prawej ręce szarfa imituje „bat”, a w lewej „koński ogon”. Konik niecierpliwi się, grzebie nóżką, poganiamy” batem” konika, biegnie kłusem, cwałem, a następnie staje i grzebie nóżką.

    5. „Głośna piosenka”: dzieci stoją w kole w małym rozkroku, ramiona wyciągnięte do przodu - ćwiczenie nadgarstka, skręty dłoni do wewnątrz i na zewnątrz rytmicznie przy muzyce z rytmicznym uginaniem kolan.

    6. „Bum ta - ra - ra”: leżenie na plecach, wymachy wstążkami (zwrotka), wystukiwanie rytmu na rączkach od wstążek (refren); (odpoczynek - ćwiczenia oddechowe)

    7. „Gdy żołnierze idą drogą: marsz w kole, wymachy ramion do przodu i do tyłu (rysowanie kół).

    8. Pożegnanie: głęboki skłon do przodu z wymachem ramion do tyłu.

  5. Ruchy naprzemienne do wierszyka:

„Wiwat sport, wiwat ruch,

w zdrowym ciele zdrowy duch”

  1. Dzieci siadają w kole, zwijają wstążki. Odłożenie przyborów do pojemnika - ewaluacja: czy podobały się zabawy, które najbardziej. Komu się podobały wkłada wstążki do koszyka, a komu się nie podobały kładzie na dywanie obok koszyka.

  2. Podziękowanie dzieciom za udział w zabawach, wręczenie medali Wiwat sport !, zaproszenie do picia wody.

0x08 graphic

Karta ewaluacyjna

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic


