Scenariusz sytuacji edukacyjnej
Opracowanie i prowadzenie : Barbara Drążewska
Grupa dzieci 6-letnich
Data: 21.04.2005
Temat: „Jak bocian zachęcił zwierzęta do sprzątania stawu i
lasu ?”
Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności tworzenia wypowiedzi na określony temat
rozbudzanie aktywnych postaw wobec ochrony środowiska (uświadomienie dzieciom współodpowiedzialności za jego stan)
wzbogacanie słownictwa dzieci o treści ekologiczno - przyrodnicze
kształtowanie umiejętności korzystania ze zdobytej wiedzy
rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody kształcenie wyobraźni plastycznej
rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
Cele operacyjne:
Dziecko:
wypowiada się na temat opowiadania
uzasadnia potrzebę ochrony środowiska
wie, jakie zachowania sprzyjają środowisku przyrodniczemu
tworzy wypowiedź kilkuzdaniową, powiązaną logicznie
aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
śpiewa piosenki tematycznie związane ze środowiskiem przyrodniczym, tańczy przy muzyce
rozwiązuje zadania utrwalające umiejętności czytania i liczenia
zna znaczenie słowa recycling, rozumie konieczność segregowania odpadów i ponownego ich wykorzystania
zna niektóre nazwy ptaków wodnych i zwierząt leśnych
czyta wyrazy i zdania, wyróżnia głoski w wyrazach, słowa w zdaniach
wykonuje ćwiczenia graficzne ozdabiając pojemniki na śmieci
wypowiada poprawnie określone grupy spółgłoskowe
układa i rozwiązuje zadania matematyczne
Metody:
słowna : rozmowa, opowiadanie
oglądowa: obserwacja
poszukująca - zadań stawianych dzieciom
ćwiczeń praktycznych (zabaw i gier dydaktycznych i ruchowych, przy muzyce )
Formy:
z całą grupą (zbiorowa jednolita)
w zespołach (zróżnicowana)
indywidualna
Środki dydaktyczne:
płyta CD, ilustracje, karta z zadaniami, szarfy, przybory plastyczne, podręcznik, napisy
Przebieg:
1. „Kle, kle boćku...” zabawa ruchowa z piosenką.
2. „Jak bocian zachęcił zwierzęta do sprzątania stawu i lasu?” - opowiadanie nauczyciela (na podstawie tekstu Stanisława Karaszewskiego).
Wypowiedzi na temat wysłuchanego opowiadania(dowolne i kierowane).
Zestawienie treści wysłuchanego opowiadania z ilustracją w podręczniku. Odczytywanie zdań wykrzyknikowych.
5. „Powietrze, woda, ziemia” - zabawa orientacyjno - porządkowa .
„Zwierzęta leśne i ptaki wodne” - utrwalenie umiejętności analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej. Ćwiczenia w czytaniu.
Układanie zadań matematycznych o zwierzętach leśnych i ptakach wodnych.
7. „Szumi sosna, szumi las...” - ćwiczenia artykulacyjno-słownikowe.
8. „Nasze pomysły na sprzątanie najbliższego otoczenia” - wypowiedzi dzieci
9.Recycling - wprowadzenie pojęcia.
10. „Segregowanie odpadów” - ćwiczenia graficzne.
11. „Dmuchaj na piórko” - zabawa z elementem ćwiczeń oddechowych.
12. „W lesie”, „Nad wodą” - zabawa ruchowo-muzyczna (nagranie Vivaldiego)