Scenariusz zajęć zintegrowanych
Data: 9.09.08r.
Prowadząca: Agnieszka Wyrwa
Klasa: I c
Krąg tematyczny: Bądź rozważny na drodze
Temat dnia: Jak wygląda Twoja droga do szkoły?
Cele zajęć:
|
Ogólne: |
|
|
Szczegółowe: |
Uczeń:
|
|
|
|
Metody pracy: ćwiczeniowa, podająca, problemowa, aktywizująca
Formy pracy uczniów: Zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: Podręcznik z ćwiczeniami „Ja i moja szkoła” klasa I cz.1, Domowniczek „Ja i moja szkoła” klasa I cz. 1, płyta CD, kartki z ćwiczeniami, wydrukowane szablony liter O, o, znaki drogowe, zagadki,
Przestrzeń edukacyjna: sala lekcyjna
Literatura:
Przewodnik metodyczny Ja i moja szkoła klasa I część 1,
Zagadki w klasach I-III
Zakładane cele |
Zadania dla uczniów |
Czynności uczniów |
Obszar aktywności |
Uwagi |
Wprowadzenie do tematu zajęcia, doskonalenie wypowiedzi ustnej Wzbogacanie słownictwa |
Zagadka dźwiękowa - odgłosy ulicy jakie odgłosy usłyszeliście i gdzie można je spotkać? Formułowanie wypowiedzi na temat Moja droga do szkoły
Wyjaśnienie znaczenie terminów: droga, pobocze, chodnik, jezdna, przejście dla pieszych
Droga - to miejsce poruszania się pojazdów, ludzi i zwierząt; to także i jezdnia łącznie z chodnikiem lub poboczem Pobocze drogi - miejsce przeznaczone dla ruchu pieszego, postoju pojazdów i ustawiania znaków drogowych Chodnik - to wyłożona płytami część drogi przeznaczona dla pieszych Jezdnia - to część drogi przeznaczona dla ruchu pojazdów Przejście dla pieszych - to naziemne, nadziemne lub podziemne miejsce, w którym można przejść na drugą stronę jezdni. Miejsce, w którym znajduje się przejście dla pieszych, jest oznaczone odpowiednimi znakami. |
Odgadują zagadkę Formułują wypowiedzi na temat moja droga do szkoły
Omówienie elementów drogi widocznych na ilustracjach
Rozdanie kart ćwiczeń: droga w terenie niezabudowanym |
Edukacja polonistyczna |
Płyta CD z nagranymi odgłosami ulicy Ilustracje drogi, chodnika, przejścia dla pieszych jezdni
Karty ćwiczeń |
Kształtowanie zasad bezpiecznego poruszania się po chodniku
Doskonalenie wypowiedzi ustnej |
Wykonanie ćwiczenia 1 ze str 30
Odczytanie dobrej rady dla pieszych Zwrócenie uwagi dzieci na sposób poruszania się po chodniku |
Wykonują ćwiczenia i wypowiadają się na temat |
Edukacja polonistyczna |
Ćw 1 str 30 z podręcznika |
Kształtowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, gdzie nie ma chodnika
Doskonalenie zasad dyskusji i rozmowy |
Rozmowa na temat poruszania się po drogach w miejscach, gdzie nie ma chodników - odczytanie informacji dla pieszych - odszukanie na ilustracji u góry dziecka, które nieprawidłowo się porusza po drodze bez chodnika
Sformułowanie wniosku: Po chodniku chodzimy prawą stroną, po drodze bez chodnika chodzimy lewym poboczem
Omówienie sposobu poruszania się grupy osób po drodze bez chodnika |
Bierze czynny udział w rozmowie |
Edukacja polonistyczna |
str 31 podręcznik |
Poznanie znaków drogowych oznaczających różne rodzaje przejścia |
Omówienie zdjęć przedstawiających różne rodzaje przejść dla pieszych: przejścia nadziemne, podziemne, oznaczone pasami
Poznanie znaków drogowych oznaczających rożne rodzaje przejść, przyklejenie ich w odpowiednie miejsca |
Podają przykłady znajdowania się takich przejść w najbliższej okolicy
Przyklejają odpowiednie znaki |
Edukacja polonistyczna |
str 31 podręcznik, ilustracje przejść znaki drogowe |
Poznanie zasad przechodzenia przez jezdnię w miejscu, gdzie nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych |
Wypowiedzi na temat rysunków ze str 32 w podręczniku |
Wypowiada się na temat i koloruje właściwy rysunek |
Edukacja polonistyczna |
|
Doskonalenie dzielenia wyrazów na sylaby |
Czytanie i dzielenie na sylaby wyrazów związanych z ruchem drogowym |
Czytają i dzielą na sylaby wyrazy dotyczące ruchu drogowego |
Edukacja polonistyczna |
|
|
Formułowanie wypowiedzi na temat ilustracji na stronie 33 |
Formułuje wypowiedź i wykonuje polecenia |
Edukacja polonistyczna |
|
|
Zebranie poznanych wiadomości dotyczących poruszania się po drodze z chodnikiem i bez chodnika
Zabawa Piesi i samochody Nauczyciel wyznacza w klasie pasy jezdni, wybiera uczniów, którzy będą samochodami oraz tych który będą pieszymi |
Jedna grupa dzieci maszeruje lewą stroną jezdni. Druga grupa - samochody „jadą” dzieci wypowiadają swoje spostrzeżenia |
Edukacja polonistyczna |
Nauczyciel wyznacza pasy jezdni poprzez ułożenie taśmy |
Poznanie litery O, o
|
Wprowadzenie litery O, o na podstawie fragmentu wiersza W. Broniewskiego Sam do szkoły i wyrazów z głoską o |
|
|
|
|
Omówienie sytuacji przedstawionej na rysunku, odszukanie elementów w których występuje głoska o |
Szukają elementów, które mają w nazwie głoskę o
Wykonują polecenia do ćwiczenia 2 ze str 33 |
Edukacja polonistyczna |
Podręcznik str 33 |
Zapoznanie z pojęciem samogłoski |
Głoska o to samogłoska, ponieważ gdy ją wymawiamy słychać tylko o Zwrócenie uwagi na sposób wymowy głoski o |
Wymawiają głoskę o, obserwują jak wymawia głoskę o ich kolega lub koleżanka |
Edukacja polonistyczna |
|
|
Podawanie przykładów z głoską o w nagłosie, śródgłosie i wygłosie |
Podają przykłady z głoską o w nagłosie, śródgłosie i wygłosie |
Edukacja polonistyczna |
|
Zabawa śródlekcyjna |
1."Pajac kiwa głową". Skłony głowy w przód i w tył. |
Wykonują ćwiczenia |
|
Wprowadzić gdy dzieci są rozkojarzone |
|
|
|
|
|
Utrwalenie wyglądu litery O, o drukowanej |
Pokaz drukowany liter O, o
Umieszczenie kartoników z literami na tablicy z samogłoskami |
Wypowiadanie skojarzeń związanych z kształtem liter O,o oraz odszukują liter O, o na suwaku z wycinanki |
Edukacja polonistyczna |
|
Doskonalenie wypowiedzi ustnej, doskonalenie spostrzegawczości |
Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiesza Sam do szkoły Wykonanie poleceń zamieszczonych pod wierszem |
Słuchają i wykonują polecenia zamieszczone pod wierszem |
Edukacja polonistyczna |
Podręcznik str 34 |
Nauka pisania małej litery o |
Nauczyciel pokazuje kartonik z pisaną literą o
Nauczyciel stojąc tyłem do klasy pokazuje jak pisze się literę o
Następnie piszemy palcem na ławce
Następnie w dużej liniaturze
Wykonanie ćwiczenia 3 ze str 35 |
Porównanie pisanej litery o z drukowaną
Obserwują pokaz nauczyciela i sami próbują pisać w powietrzu
Piszą palcem na ławce
Piszą w dużej liniaturze po śladzie
Wykonują ćw 3 ze str 35
|
Edukacja polonistyczna |
Podręcznik i duża liniatura dla każdego dziecka |
Nauka pisania wielkiej litery o |
Nauczyciel pokazuje kartonik z pisaną literą o
Nauczyciel stojąc tyłem do klasy pokazuje jak pisze się literę o
Następnie piszemy palcem na ławce
Następnie w dużej liniaturze
Wykonanie ćwiczenia 3 ze str 35 |
Porównanie pisanej litery o z drukowaną
Obserwują pokaz nauczyciela i sami próbują pisać w powietrzu
Piszą palcem na ławce
Piszą w dużej liniaturze po śladzie
Wykonują ćw 3 ze str 35 |
Edukacja polonistyczna |
|
Doskonalenie techniki pisania wielkiej i małej litery O,o |
Zapis po jednej linii w zeszycie wielkiej i małej litery O,o |
Zapisują w zeszycie |
Edukacja polonistyczna |
|
Doskonalenie techniki czytania i pisania |
Wykonanie ćwiczeń 4 i 5 ze strony 35 |
Wykonują ćwiczenia |
Edukacja polonistyczna |
|
|
Wysłuchanie piosenki Zwariowane O Nauczyciel śpiewa piosenkę, pokazując ilustracje |
Dzieci poruszają się w rytm piosenki |
Edukacja muzyczna |
|
Doskonalenie nazywania i rozróżniania figur geometrycznych |
Rozpoznawanie kół wśród innych figur geometrycznych Nauczyciel wiesza na tablicy planszę ze znakami drogowymi w kształcie kwadratów, trójkątów, prostokątów i kół, a uczniom daje klocki logiczne - czym różnią się znaki umieszczone na tablicy |
Wyróżnia koło spośród innych figur geometrycznych: zauważa, że różni się kolorem, kształtem, znaczeniem |
Edukacja matematyczna |
|
|
Weźcie do ręki klocek takiego kształtu jaki odsunęłam na tablicy (koło) i opiszcie jak wygląda
Tworzenie zbioru kół
Czy wiecie jak nazywają się te figury? |
Opisują koło: nie ma wierzchołków, boków i jest okrągły
Wybierają na prawą stronę wszystkie klocki, które tak wyglądają
Koła
|
Edukacja matematyczna |
|
|
Wskażcie znaki drogowe w kształcie koła
Opiszcie wygląd koła, tak jakbyście tłumaczyli koledze przez telefon |
Wskazują znaki w kształcie koła
Chętne dzieci opisują |
Edukacja matematyczna |
|
|
Jaka litera ma kształt podobny do koła? Wklejenie kół do zeszytu w kratkę |
Litera O,o |
|
|
|
Wykonanie ćwiczeń 6 i 7 ze str 36 |
Wykonuje ćwiczenia |
Edukacja matematyczna |
|
|
Rozpoznawanie koła w otoczeniu i innych figur |
Wyszukują w klasie przedmioty, które kształtem podobne są do koła |
|
|
Doskonalenie pojęcia koła |
Zamknijcie oczy i wybierzcie klocek w kształcie koła
Po czym go poznaliście? |
Wybierają klocek z zamkniętymi oczami |
|
|
Powtórzenie wiadomości |
Zagadki: Stoi przy szosie, ma jedną nogę i pokazuje Podróżnym drogę
Choć nóg nie posiada Szybko pędzi szosą, Bo nie nogi, ale koła Po szosie go niosą
Stoją przy drodze na jednej nodze Każdemu kierowcy Ku przestrodze Obrazki na nich rozmaite Czyta kierowca zamiast liter
Jest przy jezdni po to By przejść po nim piechotą |
Drogowskaz
Samochód
Znaki drogowe
Chodnik |
|
|
|
Zadanie domowe - Domowniczek 7 |
Zaznaczają w Domowniczku zadanie domowe |
|
|