1 z kim chciałbyś siedzieć w łaawce, scenariusze zajęć kl. I-III


Scenariusz zajęć zintegrowanych

Data: 5.09.08r.

Prowadząca: Agnieszka Wyrwa

Klasa: I c

Krąg tematyczny: Witaj w szkole

Temat dnia: Z kim chciałbyś siedzieć w ławce?

Cele zajęć:

Ogólne:

  • Dalsza integracja klasy

  • Doskonalenie przedstawiania się

  • Doskonalenie wypowiedzi ustnej

  • Doskonalenie tworzenia i przeliczania zbiorów

  • Kształtowanie dzielenia wyrazów na sylaby

  • Doskonalenie porównywania przedmiotów pod względem wyróżnionej cechy wielkościowej

  • Doskonalenie odgadywania warunków według którego ułożone są zbiory

  • Kształcenie umiejętności dostrzegania i nazywania różnic między przedmiotami

  • Wzbogacanie słownictwa - malarz, obraz, portret

Szczegółowe:

Uczeń:

  • Integruje się z klasą

  • Doskonali wypowiedź ustną

  • Doskonali tworzenie i przeliczanie zbiorów

  • Doskonali porównanie przedmiotów pod względem wyróżnionej cechy wielkościowej

  • Doskonali odgadywanie warunków według którego ułożone są zbiory

  • Kształci umiejętność dostrzegania i nazywania różnic między przedmiotami

  • Doskonali dzielenie wyrazów na sylaby

Metody pracy: ćwiczeniowa, podająca, problemowa, aktywizująca

Formy pracy uczniów: Zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: Podręcznik z ćwiczeniami „Ja i moja szkoła” klasa I część 1, Domowniczek „Ja i moja szkoła” klasa I część 1, ilustracje obrazów, portretów i malarzy, płyta CD, kredki, blok, modele papierowe dzieci, klocki logiczne, piłka

Przestrzeń edukacyjna: sala lekcyjna

Literatura:

Zakładane cele

Zadania dla uczniów

Czynności uczniów

Obszar aktywności

Uwagi

Wprowadzenie do tematu zajęcia, doskonalenie wypowiedzi ustnej

Wypowiedzi na temat koleżanek i kolegów, których poznali w przedszkolu, na podwórku, podczas wakacji. Odwołanie się do doświadczeń dzieci.

- Jakie imiona mają Wasi koledzy i koleżanki?

- Gdzie się z nimi najczęściej spotykacie?

- Jak długo się znacie?

- W jaki sposób się poznaliście?

- W co najchętniej się bawicie?

Wypowiada się na zadane pytanie

Edukacja polonistyczna

Doskonalenie wypowiedzi ustnej

Słuchanie czytanego przez nauczyciela opowiadania Ireny Landau „Pomysły”

Wypowiedzi na temat treści opowiadania.

- Czy podobało Wam się opowiadanie?

- Jaki miał nastrój?

- Czy ktoś z Was miał podobne problemy jak Jurek i Sebastian?

Formułowanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu:

- Czym martwili się Jurek i Sebastian?

- Jakie mieli pomysły?

- Który pomysł okazał się najlepszy?

Słucha uważnie czytanego przez nauczyciela opowiadania, a następnie wypowiada się na temat oraz formułuje odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu

Edukacja polonistyczna

Podręcznik str. 3

Ćwiczenie śródlekcyjne

Ruchy naprzemienne - podnieś do góry prawe kolano i dotknij do niego lewą ręką.; następnie podnieś do góry lewe kolano i dotnij do niego prawą ręką

Uczeń staje obok ławki i wykonuje ćwiczenie

Wprowadzane, gdy dzieci przestają się skupiać

Tworzenie zbiorów

Zabawa utwórzcie grupy

Dzieci poruszają się po sali przy melodii piosenki Witaj, nasza dobra szkoło! Nauczyciel wymienia liczbę (od 1 do 10), a uczestnicy jak najszybciej łączą się w grupy o żądanej liczbie osób.

Poruszają się po sali w rytm melodii, a następnie łączą się w odpowiednie grupy

Edukacja matematyczna

Płyta CD

Doskonalenie wypowiedzi ustnej

Wypowiadanie się na temat ilustracji zawartej w podręczniku

- omówienie wyglądu przedstawionych postaci

- czytanie przez chętnych uczniów podpisów pod ilustracjami

Wypowiadają się na temat przedstawionych ilustracji

Edukacja polonistyczna

Podręcznik str 14

Wybieranie przez uczniów osób, z którymi chcą siedzieć w ławce

- wykonanie ćw 1 str 15

Uczniowie dobierają się parami, uzgadniają czy chcą ze sobą siedzieć, uzasadniają swój wybór

Edukacja społeczna

Doskonalenie wypowiedzi ustnej

Przedstawienie się koleżankom i kolegom

Chętne pary na forum klasy pokazują swoje sposoby prezentacji

Edukacja społeczna i polonistyczna

Doskonalenie dzielenia wyrazów na sylaby

Podział wyrazów na sylaby

- podział imion koleżanek i kolegów na sylaby

- uczniowie wskazują i nazywają przedmioty znajdujące się w klasie i dzielą je na sylaby

Dzielą imiona i nazwy podanych przedmiotów na sylaby

Edukacja polonistyczna

Doskonalenie wypowiedzi ustnej

Odczytanie przez nauczyciela wierszy Mieczysławy Buczkówny Koledzy i Hanny Łochockiej Ona i ja

Analiza treści wierszy:

- Jak mieli na imię koledzy?

- W czym sobie pomagali?

- Kim dla Was jest przyjaciel?

- Kto jest bohaterem drugiego wiersza?

- Czy dziewczynki były takie same, czy się różniły?

- Czym się różniły?

Słuchają czytanych przez nauczyciela wierszy, a następnie odpowiadają na zadane pytania

Edukacja polonistyczna

Wzbogacanie słownictwa

Oglądanie reprodukcji obrazu Stanisława Wyspiańskiego Portret dziewczynki

- wypowiedzi dzieci na temat postaci przedstawionej na obrazie

- wprowadzenie terminów malarz, obraz, portret

Malarz - osoba zajmująca się malarstwem

Obraz - przedmiot, przeważnie płaski, na którym za pomocą plam barwnych i kreski, przy zastosowaniu różnych technik malarskich i graficznych autor dokonał zapisu pewnych treści.

Portret - obraz, zdjęcie lub inne dzieło będące przedstawieniem osoby i odwzorowujące jej wygląd zewnętrzny

Omówienie kompozycji obrazu: nauczyciel rysuje ramę obrazu i szkicuje postać dziecka, zwracając uwagę na usytuowanie postaci w ramie

Wyróżnianie i nazywanie części ciała ludzkiego, określanie ich kształtów i wielkości.

Uważnie oglądają dzieła i wypowiadają się na temat

Edukacja plastyczna

Wywieszenie na tablicy ilustracji malarza, obrazu i portretu

Rysowanie portretu

Podanie tematu pracy - portret koleżanki lub kolegi, z którym siedzę w ławce

Rysują kredkami kolegę lub koleżankę z ławki

Edukacja plastyczna

Podręcznik str 15

Wystawa i omówienie prac

Rozpoznawanie kolegów wśród postaci przedstawionych w pracach plastycznych dzieci

Wręczenie (przez twórców) wykonanych prac dzieciom przedstawionym na portretach

Omawiają swoje prace.

Edukacja plastyczna

Ćwiczenie śródlekcyjne

Jesteśmy kwiatkami (kucamy) zaczyna świecić słońce i rośniemy (pomału wstajemy), rośniemy, wystawiamy twarz ku słońcu, prostujemy listki i oddychamy głęboko

Wykonują ćwiczenie

Gdy dzieci są rozproszone

Porównywanie i porządkowanie przedmiotów według wyróżnionej cechy osobowościowej

Wytnijcie papierowe modele dzieci z wycinanki 6/1

Nadajcie dzieciom imiona

Wycinają modele dzieci z wycinanki

Edukacja plastyczna

Nauczyciel przyczepia do tablicy powiększone modele

Kształcenie umiejętności dostrzegania i nazywania różnic między przedmiotami

Nauczyciel zadaje pytania:

Porównajcie wzrost chłopca i dziewczynki. Jak to zrobić?

Porównajcie dzieci ze względu na tuszę

Jak to sprawdzić?

Kto jest szczuplejszy?

Dokończcie zdanie: Chłopiec jest wyższy i …

Dziewczynka jest… i….

Czym się różnią dziewczynka i chłopiec?

Co mają takiej samej wielkości?

Jak to sprawdzić?

Dzieci przez manipulację na konkretach odpowiadają: Przyłożyć do siebie papierowe modele. Chłopiec jest wyższy, dziewczynka niższa

Chłopiec jest chudy, a dziewczynka tęga

Przyłożyć do siebie papierowe modele

Chłopiec

Szczuplejszy

Niższa i tęższa

Wzrostem i tuszą

Stopy

Przyłożyć do siebie stopy modeli

Edukacja matematyczna

Kształcenie umiejętności dostrzegania i nazywania różnic między przedmiotami

Wytnijcie papierowe ubranka dla dzieci

- w co można ubrać dziewczynkę, a w co chłopca?

Jakie wspólne cechy mają bluzki chłopca i dziewczynki?

A spodnie i spódniczka?

Czym różnią się paski?

Pokolorujcie ubranka dziewczynki i chłopca

Mają krótkie rękawki i po trzy guziki

Są długie

Długością, szerokością. Jeden jest długi i wąski, drugi jest szeroki i krótki

Dzieci kolorują ubranka dziewczynki i chłopca

Edukacja matematyczna

Wycinanka 6/1

Porównywanie przedmiotów pod względem wyróżnionej cechy wielkościowej (wagi, grubości, wielkości, szerokości)

Nauczyciel pokazuje dwa klocki: prostokąt duży, gruby, prostokąt mały, cienki

Wybierzcie takie same klocki ze swojego zestawu

To książki chłopca i dziewczynki. Czym się różnią?

Nauczyciel pokazuje dwa klocki: np. duże niebieskie prostokąty, jeden cienki, drugi gruby

Czym różnią się te klocki?

Wskażcie podobieństwa między nimi

Nauczyciel pokazuje mały, trójkątny klocek.

Pokażcie klocek tej samej wielkości

Jak mogą rozmawiać ze sobą te klocki?

Pokażcie klocek większy od tego. Jak mogą rozmawiać ze sobą te klocki?

Jedna jest duża i gruba, druga mała i cienka

Wielkością grubością

Jeden jest cienki, a drugi gruby.

Ta sama wielkość, kształt, kolor.

Uczeń pokazuje odpowiedni klocek

Jestem takiej samej wielkości jak ty, jesteśmy takiej samej wielkości

Jestem większy od ciebie, a Ty jesteś mniejszy ode mnie

Edukacja matematyczna

Klocki logiczne

Otwórzcie podręcznik na stronie 16, wykonanie ćwiczenia 3 i 4

Wykonuje ćwiczenie 3 i 4 ze strony 16

Ćwiczenie śródlekcyjne

Zabawa ruchowa zamarznięty i wesoły ptaszek

Na sygnał zamarznięty ptaszek dzieci przykucają i kulą się, chowają głowy między kolana. Na sygnał wesoły ptaszek, dzieci prostują się, stają na palcach, wyciągają ręce, naśladując trzepot skrzydeł.

Na przemian inscenizują te dwie role. W czasie zabawy określają kiedy ptaszek wydaje się najmniejszy, a kiedy największy.

Nauczyciel wybiera 6 osób i każe im ustawić się według wzrostu od najwyższego do najniższego.

Następnie ustawcie się jeden za drugim od najniższego do najwyższego.

Porównanie osób pod względem wzrostu:

….jest wyższy od…

Uczniowie analogicznie opisują …jest niższy od…

Edukacja matematyczna

Wykonanie ćwiczenia 5 ze strony 16

Wykonuje ćwiczenie 5 ze strony 16

Edukacja matematyczna

Odgadywanie warunku, według którego uporządkowane są przedmioty

Nauczyciel wybiera 4 dzieci i ustawi je od najwyższego do najniższego. Według jakiego warunku ustawione są dzieci?

Wykonanie ćwiczenia 6 ze str 17

Odpowiada na zadane pytanie

Wykonuje ćwiczenie 6 ze strony 17

Edukacja matematyczna

Wykonanie ćwiczeń 7 i 8 ze strony 17

Wykonuje ćwiczenie 7 i 8 ze strony 17

Edukacja matematyczna

Zabawa

Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki, zadaniem dzieci jest odszukanie n obrazku elementów, które zostały powiększone

Wykonują ćwiczenie

Podział wyrazów na sylaby

Zabawa z piłką - dziecko podając piłkę do kolegi lub koleżanki nazwę przedmiotu znajdującego się w klasie. Zadaniem ucznia, który złapał piłkę jest podzielenie go na sylaby.

Wariantem zabawy może być przekazywanie piłki od jednej do drugiej osoby.

Przekazują sobie piłkę i dzielą wyrazy na sylaby

Edukacja polonistyczna

Zadanie domowe

Domowniczek 4

Odprężenie

Masaż - list do babci:

Kochana babciu - kropka

Rodzice kupili mi kotka - kropka

Kotek liże, kotek drapie, kotek skacze, kotek robi.. miau…

Dzieci siedząc w kole piszą osobie siedzącej z przodu na plecach list do babci


