mgr Grażyna Żurawska
nauczanie zintegrowane
Zespół Szkół nr 8
Włocławek
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I
Temat bloku: Późna jesień
Temat dzienny: Lubimy bajki.
Zapis w dzienniku: Wprowadzenie litery b, B na podstawie wyrazu ?bajka?. Wyróżniamy głoski ?b? w śródgłosie, nagłosie - - tworzenie nowych wyrazów.
Tworzenie akompaniamentu do piosenki ?Krasnoludki?. Rozpoznawanie brzmienia instrumentów perkusyjnych. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 8.
Malowanki ? postacie z ulubionych bajek.
Cele zajęć: dydaktyczne: - poznanie i nauka pisania litery b, B
- kształcenie umiejętności dokonywania analizy i syntezy wyrazów
- wdrażanie do spójnej, wielozdaniowej wypowiedzi
- kształcenie myślenia, spostrzegawczości, pamięci
- wyrabianie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 8
- rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych
- kształtowanie umiejętności wyrażania ruchem treści i melodii piosenki
- rozpoznawanie brzmienia instrumentów perkusyjnych
- wyrażanie swych przeżyć środkami plastycznymi
- wyrabianie ogólnej sprawności manualnej
wychowawcze: - wdrażanie do samodzielności i wytrwałości
- rozwijanie uczuć estetycznych
Metody: oparte na słowie (rozmowa)
oparte na działaniu
oparte na przeżyciach
oparte na obserwacji
Formy pracy: zbiorowa
indywidualna
Przebieg zajęcia
1. Rozpoznawanie postaci ze znanych bajek.
a) Wprowadzenie nauczyciela w klimat bajkowy:
Idę, idę bajki w świat
w czarodziejskiej szacie
Przyjrzyjcie się dobrze ?
Może je poznacie.
b) Rozwiązywanie zagadek ? kto to jest?
- Chociaż kłopoty z wilkiem miała,
wyszła z opresji zdrowa i ciała (Czerwony Kapturek)
- Jakie imiona mają
braciszek i siostrzyczka,
którzy w lesie spotykają
chatką zrobioną z pierniczka (Jaś i Małgosia)
- Jaka to dziewczynka,
ma roboty wiele,
a na pięknym balu
gubi pantofelek? (Kopciuszek)
- Łatwo mnie poznacie,
gdy bajkę wspomnicie.
Chodziłem tam w butach
Miałem lżejsze życie (Kot w butach)
- Bardzo wiele przygód
miała drewniana chłopczyna
zanim z ojcem się spotkała
w ? brzuchu wieloryba (Pinokio)
- W chatce krasnoludków mieszka
prześliczna królewna ? (Śnieżka)
- Każda królewna, a tym bardziej ona,
uważać powinna na wrzeciona (Śpiąca królewna)
- Uwolniona, zapluskała,
złocistym ogonem,
rybaka ? uszczęśliwiła
lecz nie jego żonę (Złota rybka)
- Na podwórku je tępiono,
kto powie dlaczego?
Gdy dorosło, łabędzie przyjęły
je jak swego (Brzydkie kaczątko)
- Z płatka róży kołderka,
a kołyska z orzeszka
Taka mała drobinka,
tyle przygód ją czeka. (Calineczka)
2. Rozmowa z dziećmi o bajkach: Którą bajkę najbardziej lubicie i dlaczego?
3. Wprowadzenie litery b, B na podstawie wyrazu ?bajka?.
a) analiza i synteza słuchowo ? wzrokowa wyrazu ?bajka?
- wyróżnianie głosek, sylab w wyrazie
- układanie modelu wyrazu z cegiełek
- zastępowanie cegiełek znanymi literami
b) nauka pisania nowej litery
- określenie kształtu litery
- pisanie w powietrzu palcem na ławce
- pokaz pisania w liniach przez nauczyciela
- pisanie litery przez dzieci w ćwiczeniach
c) wyróżnianie głoski ?b? w śródgłosie, nagłosie na podstawie ilustracji ? analiza wyrazów (baran, banan, zebra, ryba, cebula)
d) Tworzenie nowych sylab i wyrazów za pomocą suwaka literowego
(Litera ?b? i poznane samogłoski)
ba ? balon, babcia
be ? itd.
bi ?
by ?
bó, bu ?
- pokaz łączenia liter
- czytanie sylab i wyrazów z ćwiczenia
- pisanie sylab i wyrazów w ćwiczeniach.
4. Zaproszenie do zabawy ?Krainy bajek?
a) Ćwiczenia rytmiczne
Nauczyciel opowiada o przygodach krasnoludków w lesie, a dzieci naśladują ruchem treść opowiadania.
b) Zaśpiewanie piosenki ?Krasnoludki? z ruchem.
c) Tworzenie akompaniamentu perkusyjnego do piosenki.
- przypomnienie nazw instrumentów perkusyjnych i ich brzmienia
- wyjaśnienia nauczyciela dotyczące sposobu zagrania akompaniamentu do piosenki
I zwrotka ? trójkąty
II zwrotka ? kołatki
III zwrotka ? grzechotki
IV zwrotka ? tamburyna
We wszystkich zwrotkach na słowa hopsa, sa, sa, oj tak, tak, tru tu, tu, oj, oj, oj ? grają bębenki.
d) Rozpoznawanie brzmienia instrumentów perkusyjnych
Jedno dziecko wyznaczone przez nauczyciela zamyka oczy i odgaduje na jakim instrumencie zagrało inne dziecko wskazane przez nauczyciela.
5. Rozwiązywanie zadań z treścią
a) Nauczyciel opowiada treść zadania i przypina na tablicę wycięte z papieru krasnoludki.
Pewnego jesiennego popołudnia krasnoludki wybrały się na spacerek do lasu. Pięciu krasnali miało czerwone ubranko, a troje krasnali ? zielone.
Ile krasnali wybrało się na spacer?
- zapis działania na tablicy 5+3=8
- rysowanie drzewka do działania
- zapis działania i drzewka w zeszytach.
b) Ośmiu krasnoludków wędrowało po lesie. Ujrzały naraz polanę, na której chciały odpocząć. Zobaczyły wiewiórkę. Trzech krasnoludków pobiegło za wiewiórką.
Ile krasnoludków zostało?
- zapis działania 8-3=5
- rysowanie drzewka
- rysowanie grafu
c) Zmęczone krasnoludki wróciły do swoich domków. Ale miały tylko 2 domki. Jak można umieścić krasnoludki w tych domkach?
- samodzielnie na ławkach rozmieszczanie przez dzieci papierowych krasnali do domków
- zapis działań na tablicy i do zeszytu
6. Układanie przez dzieci obrazka z wyciętych fragmentów na podstawie działań i ich wyników. Obrazek przedstawia postać bajkową.
7. Omówienie postaci z bajki.
8. Malowanie postaci kredkami lub mazakami.