Scenariusz sytuacji edukacyjnej
Rodzaj działalności dzieci: edukacja słowna, wprowadzenie litery „S, s”
Metoda: naturalna nauka języka
Grupa wiekowa - 6 - latki
Prowadząca : Marzanna Mazurek
Data prowadzenia zajęcia: marzec 2001 r.
Cele zajęcia:
- dziecko wie jak wygląda litera S,s,
- dziecko potrafi odnaleźć literę S,s na „Ścianie liter”,
- dziecko potrafi rozwiązywać zagadki,
- dziecko potrafi rozwiązać krzyżówkę,
- dziecko umie czytać książkę „Sos w butelce”,
- dziecko potrafi wypowiadać się zdaniem prostym na zajęciach...
Pomoce: plansza krzyżówki, zagadki, litery do rozwiązania krzyżówki, ilustracje do krzyżówki, szablon litery S,s, karty alfabetyczne z literą „S,s”,
książka „Sos w butelce”...
Przebieg zajęcia:
1. Rozwiązywane zagadek potrzebnych jako hasła w krzyżówce.
1.Znosi je nasza kurka z podwórka.
A w środku niego jest białko i żółtko. (jajko)
2.Zasuszone listki, a smakują wszystkim.
W imbryku je zaparzamy i napój z nich smaczny mamy. (herbata)
3.Żółty, słodki, w smaku miły.
Z kwiatów pszczoły go zrobiły. (miód)
4. Chleb nim smarujemy co dzień.
I do ciasta je mama doda. (masło)
5. Ten biały napój daje nam zdrowie.
Nie możesz zgadnąć - kotek ci powie. (mleko)
6. Powiedz jaka to potrawa.
Jest żółta i dziurawa? (ser)
7. Jarzynowa, ogórkowa.
Zawsze pyszna jest i zdrowa. (zupa)
8. Może być makowiec, z jabłkami lub sernik.
Piecze się go w piekarniku a smakuje niebywale. (ciasto)
9. Kopia ją w kopalni, kupujesz ją w sklepie.
Z nią każda potrawa smakuje ci lepiej. (sól)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
2. Rozwiązanie krzyżówki „jadłospis”.
Rozmowa nt. „Co to jest jadłospis”
3. Zabawa ruchowa „Zanieś śniadanie” - ćwiczenie równowagi.
4. Próba układania jadłospisu jednego dania - nagrywanie na kasetę
magnetofonową.
5. Czytanie książki ze Słonecznej Biblioteki J. Cowley „Sos w butelce”.
- czytanie przez nauczycielkę,
- czytanie wspólne,
- czytanie przez dzieci.
6. Zabawa ruchowa KLANZA - „Pieczenie ciasta”.
7. Wprowadzenie litery „S, s”:
- odszukanie jej w książce „Sos w butelce”,
- pokaz na „Ścianie liter”,
- omówienie jej wyglądu,
- rysowanie w kaszy mannie,
- układanie z grochu litery „S,s”,
- rysowanie na sztaludze :
* przez nauczycielkę,
* przez dzieci ( wsparcie nauczycielki),
- wyszukiwanie litery „s” w wyrazach (na początku wyrazu, w środku,
na końcu wyrazu)
- uzupełnianie karty alfabetycznej,
- autoprezentacja.
8. Zabawa z piosenką: „Jaka to literka?”
Opracowała: mgr Marzanna Mazurek