Scenariusz sytuacji edukacyjnej
Rodzaj działalności dzieci: edukacja plastyczna
Metoda: naturalna nauka języka
Grupa wiekowa - 6 -latki
Prowadząca : Marzanna Mazurek
Temat: „Wiosna” - ekspresja plastyczna.
Cele operacyjne:
- dziecko zna pory roku,
- dziecko wie z czym kojarzy mu się wiosna,
- dziecko rozpoznaje symbole wiosny,
- dziecko potrafi zaplanować swoją pracę na dużym arkuszu papieru,
- dziecko umie samodzielnie namalować wiosną,
- dziecko potrafi opowiedzieć o swojej pracy,
- dziecko bierze udział w wypowiadaniu się w kręgu dyskusyjnym.
Pomoce: książka J.Cowley „Nasz pies Skunks” - Słoneczna Biblioteka, książka S. Romaniuk „Z czego składa się rok”, duże arkusze papieru, farby, makieta, ilustracje do makiety...
Przebieg:
1. „Z czego składa się rok?” - czytanie dzieciom książki S. Romaniuka.
Szczególne zainteresowanie się wiosną.
2. „Co wiemy o wiośnie?” - krąg dyskusyjny, wyszukiwanie symboli wiosny,
przyklejanie na jednej części makiety.
Wiosna
|
Lato |
Zima |
Jesień |
3. „O pewnym piesku” - opowiadanie nauczycielki nawiązujące do książki
ze Słonecznej Biblioteki „Nasz pies Skunks”.
4. Zabawa ruchowa „Pieski na spacerze”.
5. „Dlaczego nazwano psa Skunks?” - przewidywanie zakończenia książeczki
pt. „Nasz pies Skunks”.
6. „Nasz pies Skunks”:
- oglądanie i omawianie ilustracji,
- czytanie dla dzieci,
- czytanie z dziećmi.
7. Zabawa ruchowa „Pieski odpoczywają, pieski się bawią”.
8. „Wiosna” - aktywność twórcza. Malowanie farbami plakatowymi na dużym
arkuszu papieru.
9. Autoprezentacja - opowiadanie o swoich pracach.
Opracowanie:
mgr Marzanna Mazurek