Scenariusz lekcji plastyki dla klasy II

Temat: Powitanie wiosny

Cele główne:

- ćwiczenia kompozycyjne

- rozpoznawanie pierwszych oznak nadchodzącej wiosny

-wykształcanie u dzieci umiejętności współdziałania i współpracy

- wykształcenie wrażliwości na rytm i muzykę

- nauka spójnego wykonywania czynności

Metody pracy:

- edukacja poprzez ruch

Formy pracy:

- zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:

- odtwarzacz cd, płyta z muzyką, wiersz A. Mudek - „wiosenne marzenia”, białe kartki A4, kredki pastelowe, papierowe kółka, taśma samoprzylepna, klej.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie dzieci

  2. Sprawdzenie listy obecnosci

  3. Podanie dzieciom tematu lekcji.

  4. Przeczytanie przez nauczyciela, wiersza Anity Mudek pt. „Wiosenne marzenia”.

„Powitanie wiosny”

Leci pliszka
spod kamyczka:
- Ja się macie dzieci!
Już przybyła
wiosna miła,
już słoneczko świeci!

Poszły rzeki w
świat daleki,
płyną het - do morza;
A ja śpiewam,
a ja lecę,
gdzie ta ranna zorza!

M. Konopnicka

Wprowadzenie dzieci do tematu lekcji. Opowiadanie dzieciom, że wszyscy czekamy na wiosnę, a najbardziej zwierzęta. Wypatrujemy oznak wiosny, na spacerze po pobliskiej okolicy i na łące. Dzieci nazywają zmiany, które zachodzą w przyrodzie wraz z nadejściem wiosny (zieleń, śpiew ptaków, pierwsze kwiaty, odgłosy zwierząt).

  1. Zadawanie zagadek słuchowych - kilku odgłosów przyrody (bocian, osa, żaba, wróbelek). Zaprezentowanie dzieciom tematu pracy plastycznej „przylatują bociany” - dzieci mają za zadanie wykonać rysunek kredkami, farbami, wyklejanką, wydzieranką obrazek przedstawiający bociana.

  1. Ćwiczenia manualne - wykonanie kilku ćwiczeń prawej i lewej ręki, rozgrzanie nadgarstków.

  1. Wykonanie pracy plastycznej metodą orgiami: kwiat lotosu. Potrzebne materiały:

- 8 prostokątnych kartek papieru w kolorze różowym lub białym (moje miały wymiar 14x7 cm. Ważne, by dłuższy bok był dwa razy dłuższy od krótszego);

- 4 prostokątne kartki w kolorze zielonym (wymiar winien być taki sam, jak prostokąty różowe);

- kawałek cienkiego, elastycznego drucika lub maleńka gumka (typu: recepturka)

  1. Rozmowa z dziećmi w kręgu na dywanie i prezentowanie swoich prac plastycznych.

  1. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze i oddechowe (kumkanie, oddychanie wiosennym powietrzem).

  1. Zabawa na zakończenie „Dokończ zdanie” - uczniowie kończą wypowiedź „Lekcja mi się podobała, ponieważ …” lub „Zajęcia mi się nie podobały, bo …”.

  1. Podziękowanie wszystkim za udział w lekcji i pożegnanie.

3