KONSPEKT ZAJĘCIA
GRUPA WIEKOWA: 6-latki
OBSZAR EDUKACJI REGIONALNEJ I PLASTYCZNEJ
TEMAT: BAŚNIE ŚLĄSKIE W PRACACH PLASTYCZNYCH DZIECI.
Cel główny:
Poznawanie bohaterów śląskich baśni
Inspirowanie dziecięcej twórczości utworami literackimi
Rozwijanie wyobraźni poprzez zastosowanie różnorodnych technik plastycznych
Dziecko:
Słucha uważnie baśni opowiadanej przez nauczycielkę
Wypowiada się na temat słyszanego utworu
Kształtuje własną tożsamość regionalną
Zna postaci z baśni śląskich
Zna różnorodne techniki plastyczne
Potrafi wyrazić emocje i swoje wyobrażenia w pracach plastycznych
Estetycznie wykonuje prace plastyczne
Zostawia porządek po skończonej pracy
Środki wspomagające: mapa regionu śląskiego, ilustracje przedstawiające region śląski, nagranie „Trojak” (CD), książka „Cudowny chleb - podania, baśnie i opowieści cieszyńskie” Józefa Ondrasza, zdania, podpisy, ilustracje przedstawiające Skarbnika i Utopca, piosenka „Utopiec”, glina, plastelina, farby, sztalugi, ścinki materiału, wełna, papier kolorowy.
Przebieg zajęcia:
Powitanie rodziców piosenką:
Witaj mamo, witaj tato. Jak się masz, jak się masz.
Wszyscy was witam, wszyscy was kochamy
Bądźcie wśród nas, bądźcie wśród nas.
Nauczycielka wita dzieci, dzieci, które czują się powitane wstają i kłaniają się, np.
witam dzieci, które dziś są w dobrym humorze
witam dzieci, które są dziś w złym humorze
witam dzieci, które lubią się dobrze bawić
witam dzieci, które lubią zajęcia plastyczne
witam dzieci, które lubią wiosnę
witam dzieci, które jeszcze nie zostały powitane
Rozpoznawanie mapy, dopasowywanie ilustracji do regionu śląskiego, nawiązanie do tematu.
Taniec regionalny „Trojak”
Słuchanie baśni opowiadanej przez nauczycielkę:
Rozmowa na temat usłyszanego utworu.
Wyodrębnienie postaci.
Omówienie wyglądu bohatera.
Ocena postępowania bohatera.
Omówienie wrażeń jakie wywarł na dzieci utwór.
Odczytanie kilku zdań pasujących do poznanego utworu.
Przedstawienie scenki dramowej odegranej przez chętne dzieci.
Piosenka inscenizowana ruchem „Utopiec”
Utopce pod wodą siedzą Dobrym ludziom pomagają
Chlip, chlap, chlup Chlip, chlap, chlup
Utopce pod wodą siedzą Dobrym ludziom pomagają
Oj, rety, rety Oj, rety, rety
Ludzie o nich nic nie wiedzą Biedę z domu wymiatają
Chlip, chlap, chlup Chlip, chlap, chlup
Złych ludzi co robią szkody
Chlip, chlap, chlup
Złych ludzi co robią szkody
Oj, rety, rety
Wciągają za nos do wody
Chlip, chlap, chlup
Omówienie sposobu wykonania prac plastycznych z zastosowaniem różnorodnych technik:
malowanie farbami
collage
lepienie gliną
lepienie z plasteliny lub masy solnej
Zakończenie
Zorganizowanie wystawy.
Krótka rozmowa z dziećmi na temat zajęcia - dzieci wybierają zgodnie ze swoim stanem emocjonalnym buźkę (uśmiechniętą, smutną, niezadowoloną).
mgr Elżbieta Jędryka
nauczycielka Przedszkola nr 20
w Tychach
KONSPEKT ZAJĘCIA
GRUPA WIEKOWA: 6-latki
TEMAT: „Nasze góry” - poznawanie sztuki ludowej regionu góralskiego, wykorzystanie
zdobytych wiadomości w pracach plastyczno-technicznych dzieci.
Cele ogólne:
Uwrażliwianie na piękno w dziełach sławnych artystów - omówienie dzieła malarza
Poznawanie sztuki ludowej (np. muzyka, rękodzieło) i rozwijanie wrażliwości na jej piękno
Prezentacja instrumentów muzycznych wykorzystanych przez kapele ludowe
Rozwijanie wrażliwości dzieci na barwne dźwięków wybranych instrumentów ludowych
Rozwijanie umiejętności estetyki ruchu
Rozwijanie umiejętności plastycznych - technicznych
Dziecko:
poznaje sztukę ludową regionu górskiego
ogląda wytwory sztuki ludowej i wypowiada się na ich temat
rozpoznaje rekwizyty pasujące do regionu góralskiego
zna różnorodne techniki
estetyczne wykonuje prace plastyczne
aktywnie uczestniczy w zabawie przy akompaniamencie muzyki ludowej
rozpoznaje brzmienie niektórych instrumentów
wykonuje instrument muzyczny
Środki wspomagające: Zagadki do krzyżówki, krzyżówka, wyroby rękodzieła artystycznego, obrazy znanych malarzy z regionu góralskiego, nagranie muzyki z kapelą góralską, instrumenty, glina, farby do malowania na szkle, szkło, kubeczki plastikowe, puszki, ziarna, nasiona, gumki
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Powitanie - przekazanie iskierki.
Przekazanie pozdrowienia w języku góralskim.
Rozwiązanie krzyżówki, której rozwiązaniem jest wyraz góral .Wysłuchanie fragmentu piosenki granej przez kapelę góralską - rozpoznawanie z jakiego regionu jest ta melodia.
Poznawanie dzieł malarzy z regionu góralskiego - omówienie reprodukcji obrazu „Pejzaż Tatrzański” S.J. Witkiewicza
Prezentacja sztuki ludowej - rozmowa na temat rekwizytów zgromadzonych w kąciku ludowym, segregowanie wyrobów rękodzielniczych, dopasowanie ich do regionu góralskiego (koronki, ceramika, rzeźba, haft, zabawki z drewna).
Zabawa taneczna do piosenki „Bartusiowa nuta”
Prezentacja kilku instrumentów najczęściej używanych w kapelach (skrzypce, kontrabas, cymbałki, fujarki, bębny)
Rozpoznawanie brzmienia instrumentów.
Praca plastyczno-techniczna dzieci, praca w grupach:
Wykonanie serwetek - malowanie farbami na folii po śladzie
Wykonanie serwetek - wycinanie z kolorowej bibuły wg pomysłów dzieci
Malowanie na szkle krajobrazu górskiego
Wykonanie instrumentów - z metalowych puszek lub plastikowych pudełek wypełnionych grochem, pestkami
Wykonanie rzeźby z gliny
Zakończenie
Wyeksponowanie prac.
Instrumentacja piosenki „Bartusiowa nuta” z wykorzystaniem instrumentów wykonanych przez dzieci.
mgr Elżbieta Jędryka
nauczycielka Przedszkola nr 20
w Tychach