SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Prowadząca: Barbara Żądło
Klasa: 1
Blok tematyczny: Nasze uczucia, przyjaźnie, zainteresowania
Temat dnia: Spędzamy wolny czas z rodziną i przyjaciółmi
Zapis w dzienniku lekcyjnym:
Swobodne wypowiedzi na temat spędzania wolnego czasu na podstawie własnych doświadczeń, wiersza: „Urodzinki” oraz „Mój kolega komputer”. Dopełnianie do 10. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Bogacenie słownictwa dotyczącego komputera. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej.
Podpisywanie urządzeń zestawu komputerowego w programie graficznym Paint - poznanie nowego narzędzia przybornika.
Metody:
poszukująca: metoda problemowa - organizowanie odpowiednich warunków do samodzielnego bądź zespołowego rozwiązania problemu
podające: polecenia, objaśnienia nauczyciela, odczytywanie planu działania oraz rozwiązań z karty
praktycznego działania: rozwiązywanie zadań matematycznych, ćwiczeń praktycznych na komputerze
Formy pracy:
zbiorowa
grupowa
indywidualna
Cele ogólne:
uświadomienie potrzeby kontaktów z rówieśnikami, rodziną, przyrodą
rozszerzenie słownictwa dotyczącego komputera
zachęcanie do formułowania wniosków z obserwacji
rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie
kształcenie umiejętności rozwiązywania zadań z treścią
Cele operacyjne - Uczeń potrafi:
wypowiadać się pełnymi zdaniami na dany temat
układać odpowiedzi na pytania dotyczące czytanego przez nauczyciela utworu
rozwiązuje zadania matematyczne na dodawanie i odejmowanie do 10 oraz dopełnianie do 10
układa zdania z rozsypanki wyrazowej
zna i posługuje się poznanym słownictwem
stosuje zdobyte informacje w praktyce
potrafi zapisać pracę na dysku pod kontrolą nauczyciela
Środki dydaktyczne:
Worek z ukrytymi przedmiotami (klawiatura, mysz komputerowa, płyta CD, kaseta magnetofonowa, dyskietka, skakanka, piłka, guma do skakania, lalka, książka, samochodzik), załączniki 1 - 4, kartoniki z liczbami 0 - 10, serduszka na aktywność.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela i uczniów |
Formy |
Środki dydaktyczne |
Uwagi |
|
Praca zbiorowa |
Worek foliowy, klawiatura, mysz komputerowa, płyta CD, dyskietka, kaseta magnetofonowa, skakanka, piłka, guma do skakania, lalka, samochodzik, książka. |
Chętni uczniowie odgadują, co kryje w sobie worek za pomocą dotyku. Próbują ustalić, do czego służą te przedmioty. Każde dziecko powinno mieć możliwość wypowiedzi.
|
|
Praca zbiorowa |
Tekst wiersza (załącznik 1) |
|
Na przyjęcie urodzinowe Kasi przyszło 10 gości.
- dodawanie w zakresie 10 (np. W iluosobowych grupach mogły przychodzić dzieci - podaj działania, które w wyniku dają 10) - odejmowanie w zakresie 10 (np. Podaj działanie na odejmowanie, którego wynik wynosi… - nauczyciel pokazuje liczbę,
|
Praca zbiorowa i indywidualna |
Kartoniki z liczbami 0 - 10 dla nauczyciela
Karta pracy 1 dla każdego ucznia (załącznik 2) |
Dzieci podają działania.
Uczniowie dorysowują brakujące elementy. Uczniowie łączą działania z odpowiednimi liczbami na osi liczbowej. |
|
Praca zbiorowa, indywidualna i grupowa |
Tekst wiersza dla każdego ucznia oraz rozsypanka wyrazowa - karta pracy 2 (załącznik 3). Etykiety z wadami i zaletami komputera.
|
Dzieci podkreślają w wierszu słownictwo związane z komputerem i układają zdania. Grupy dobierają etykiety do właściwej minki. |
|
Praca zbiorowa |
Serduszka za aktywność i poprawne wykonanie zadań. |
|
|
Praca indywidualna |
Komputery
Dyskietka z kartą pracy 3 (załącznik 4) |
Dzieci pracują pod baczną kontrolą nauczyciela. Karta pracy 3 jest skopiowana na Pulpit przed wejściem do pracowni informatycznej.
|
|
Praca zbiorowa |
|
|
|
Praca zbiorowa |
|
|
Załącznik 1
Urodzinki
Tak bym chciała, tak bym chciała,
żeby były Urodzinki!
U chłopczyka czy dziewczynki,
u kucyka czy sardynki -
wszystko jedno, wszystko jedno,
byle były Urodzinki!
Żeby było dużo gości,
i Mateusz, i Grażynka,
dla każdego moc pyszności,
wszystkie stoły w upominkach,
na tych cudnych, na nienudnych,
na wesołych urodzinkach!
A jak zjemy wszystkie kremy,
czekoladę i rodzynki,
upominki rozwiniemy,
upaćkamy się jak świnki,
to z radości podskoczymy
i powiemy do rodzinki:
„Niech żyjecie, niech żyjemy
I niech żyją Urodzinki!”
D. Dawiłow, Wierszykarnia, Nasza Księgarnia, Warszawa 1999
Załącznik 2
Karta pracy 1
Jak wiecie na przyjęcie do Kasi przyszło 10 osób.
Było 7 dziewczynek. Dorysuj chłopców.
Kasia dostała 10 kwiatów. 5 wstawiła do niskiego, niebieskiego wazonu, resztę do wysokiego czerwonego. Dorysuj brakujące kwiaty i pokoloruj odpowiednio wazony.
Kasia postawiła na stole 2 szklanki z lemoniadą. Dorysuj ile szklanek brakuje, aby każdy gość miał lemoniadę.
Na torcie Kasi było 10 świeczek. Dorysuj brakujące świeczki.
Kasia dostała 10 baloników. 8 podarowali jej chłopcy, pozostałe dziewczynki. Dorysuj brakujące baloniki.
Na tacy było 10 jabłek. Pozostało 1 jabłko. Dorysuj ile jabłek zjedli goście.
Zaznacz na osi liczby od 0 do 10. Połącz działania z odpowiednimi liczbami na osi liczbowej.
Załącznik 3
Karta pracy 2
Mój kolega komputer
Mam komputer supernowy
z monitorem kolorowym,
klawiaturą, stacją dysków
i malutką zwinną myszką!
Mój komputer, mój komputer,
on jest super, super, super!
On najlepszym jest kolegą,
nie potrzeba mi innego!
Och!Ach!Och!Ach!
To najlepszy kumpel w grach!
Nagle - rety! Co się dzieje!
W komputerze coś szaleje,
wirus groźny niesłychanie
pożarł program, połknął pamięć!
Wirus popsuł mi komputer,
już komputer nie jest super!
Ale za to mam dobrego,
mam kolegę prawdziwego!
Och!Ach!Och!Ach!
To najlepszy kumpel w grach!
Autor: Stanisław Karaszewski
I poziom
Ułóż 3 zdania z wyrazami: monitor, komputer, wirus.
II poziom
Ułóż 3 zdania z rozsypanki wyrazowej:
informacje |
ekranie. |
|
na |
wyświetla |
zakłóca |
Wirus |
komputera. |
pracę |
nie |
kolegi. |
zastąpi |
Komputer |
Załącznik 4
Karta pracy 3
Podpisz poszczególne części zestawu komputerowego używając poznanego przycisku Przybornika do pisania tekstu.
Pokoloruj rysunek.