Scenariusz zajęć Nr 1
Temat kompleksowy: Ja i inni
Temat dnia: Rozpoznawanie i wyrażanie swoich uczuć
Cele:
integracja grupy,
odczytywanie niewerbalnych sygnałów: tonu głosu, gestów, wyrazu twarzy, jako podstawy do rozpoznawania emocji,
kształtowanie umiejętności określania różnego rodzaju uczuć,
podejmowanie próby oceny zachowania.
Pomoce:
Ilustracje przedstawiające ludzi przeżywających różne uczucia - wyra-
żające smutek, radość, złość, strach.
Przebieg:
Zabawy integracyjne:
„Szumi wiatr - pada deszcz”
Dzieci dobierają się parami i siadają naprzeciw siebie. Jedno z nich zamyka oczy. Drugie wykonuje polecenia nauczycielki:
„Szumi wiatr”- wachluje dłońmi przed twarzą współćwiczącego tak,
aby ten poczuł ruch powietrza;
„Pada deszcz”- opuszkami delikatnie opukuje jego twarz;
„Ulewa- deszcz strumieniami spływa po twarzy”- gładzi twarz kolegi. Następnie dzieci zamieniają się rolami.
„Podajemy kropelkę deszczu”
Dzieci stoją w kole z rękami złożonymi „w koszyczek”. Dowolne dziecko zaczyna „podawać kropelkę deszczu”. Dzieci ostrożnie przekazują ją w kole - kolejno kładą złożone dłonie w dłonie dziecka stojącego obok..
„Nazywanie uczuć”- rozmowa na temat ilustracji.
opisywanie, co czują postacie na ilustracjach,
domyślanie się co mogło być przyczyną przedstawionych na obrazkach reakcji,
przeniesienie sytuacji z ilustracji na własne doświadczenia dziecka.
Taniec integracyjny „ Carnavalito”- ekspresja ruchowa - wyrażanie ruchem zmęczenia, smutku, radości.
„Zgadnij, co czuję?” - zabawa z kartami mimicznymi.
Dzieci siedzą w kręgu. Losują jedną kartę i demonstrują swoją twarzą uczucie na niej przedstawione, a pozostałe dzieci odgadują je.
„Dwa rzędy”- zabawa wg pedagogiki zabawy - wyrażanie mimiką
i ciałem różnych uczuć.
Dzieci ustawione w dwóch rzędach twarzą do siebie. Na hasło nauczycielki wymijają się miejscami witając jak: ludzie zmęczeni, źli, dobrzy przyjaciele, ludzi nie lubiący się itp.
„Moje uczucia” - zabawa z kartami mimicznymi.
Dzieci siedzą w kręgu. Każde ma komplet kart mimicznych. Nauczycielka czyta zdania opisujące różne sytuacje. Dzieci pokazują karty z rysunkiem twarzy wyrażającej emocje w następujących sytuacjach:
dostałem nową zabawkę
jutro idę do dentysty
brat przeszkadza mi w zabawie
jestem sam w ciemnym pokoju
kolega mnie bije
popsuła mi się moja zabawka
pani mnie pochwaliła
idę z rodzicami do kina
„ Balonik” - połączenie popularnej zabawy z recytacją wierszyka głosem wyrażającym uczucie strachu, zdziwienia, zmęczenia, radości, złości.
„Zgadnij, co wyrażają moje ręce i nogi?” - wprawki dramowe
Dzieci kolejno wchodzą za parawan, układem rąk, nóg przekazują swoje uczucia.
„Dokończ rysowanie buzi” - ewaluacja zajęć
Dzieci rysują „buźkę” wyrażającą ich obecny nastrój.
Opracowała
Krystyna Badowska
2
111