Scenariusze do zajęć metodą dobrego startu marty bogdanowicz dla dzieci 3, 4 - letnich
SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ nr. 1.
TEMAT: Zabawy z kołem
CELE: dziecko doskonali poczucie rytmu, słuch muzyczny, pamięć i koordynacje wzrokowo - ruchową, doskonali kompetencje językowe
PRZEBIEG
ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE:
1. Marsz po obwodzie koła w rytm muzyki, przywitanie się dzieci przez podanie prawej ręki koledze po prawej stronie.
2. Nauka piosenki "Dwa kółeczka" :
O, jak fajnie i wesoło, dwa kółeczka krążą w koło,
dwa kółeczka krążą wraz o jak, że to cieszy nas.
W górę rączki podnosimy dookoła się kręcimy,
Jedna nóżką tupniem raz,
O, jak, że to cieszy nas,
Drugą nóżką tupniem raz,
O, jak, że to cieszy nas.
3. Rozmowa na temat treści piosenki:
- o czym była piosenka?
- ile było kółeczek?
- co dzieci podnosiły do góry?
- czym tupały?
3. Rytmiczne wypowiadanie słów: "O, jak fajnie i wesoło"
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE:
1.Zabawa ruchowa: "Duże i małe koła"
Nauczyciel umawia się z dziećmi, że w czasie zabawy będzie pokazywał koła różnego koloru, jak pokaże koło w kolorze czerwonym, dzieci dobierają się parami i tworzą koła dwuosobowe, gdy zobaczą koło w kolorze żółtym tworzą jedno duże koło. W przerwie miedzy tworzeniem kół tańczą w rytm muzyki.
2.Ćwiczenia ruchowo - słuchowe: dzieci wystukują rytm piosenki na krążkach, najpierw uderzają palcami, następnie całą dłonią i pięścią.
3.Ćwiczenia ruchowo - słuchowo - wzrokowe:
Nauczycielka zapoznaje dzieci ze wzorem koła i sposobem wykonania ćwiczenia,
Rysuje po kole i równocześnie śpiewa piosenkę
Następnie dzieci rysują koło, palcem prawej reki w powietrzu, następnie lewą ręką, prawą nogą i lewą nogą, nauczycielka rozdaje tacki z piaskiem, na który dzieci rysują wzór i układają duże kolo ze wstążki
4.Ćwiczenia słuchowo- ruchowo- wzrokowe:
Nauczycielka zaprasza dzieci do koła, mówiąc aby usiadły w kole, podaje pierwszemu dziecku z prawej strony plastikowe koło, które będzie krążyło po kole podawane z rąk do rąk. Dzieci podając koło będą równocześnie mówiły:
"Jak to miło i wesoło.
Gdy kółeczko krąży w koło.
Kółko tu, kółko tam,
Kółko krąży nam"
ZAKOŃCZENIE:
1. Dzieci otrzymują od nauczycielki wycięte koła kolorowego papieru różnej wielkości, zadaniem ich jest posegregować je według wielkości.
2. na zakończenie dzieci maszerują po kole.
SCENARISZ DO ZAJĘĆ nr. 2.
TEMAT: Bawimy się chusteczką
CELE: dziecko rozwija funkcje percepcyjno motoryczne, doskonali małą i dużą motorykę, doskonali słuch muzyczny, poczucie rytmu, koordynacje wzrokowo - ruchową
PRZEBIEG
ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE:
1. Dzieci maszerują przy muzyce, na znak zatrzymują się i witają się opuszkami palców pod kontrolą wzroku.
2. Następnie nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy, na znak dany przez nauczycielkę dzieci podnoszą prawą rękę do góry rysują nią koła w powietrzu i wypowiadają sylabę "szu, szu" , na kolejny znak podnoszą lewą rękę do góry, machaj Ania jak przy pożegnaniu i wypowiadają "pa, pa" .
3. Nauczycielka zaprasza dzieci na dywan i zapoznaje ich z piosenką "Zabawa z chusteczką" :
"Mam chusteczkę haftowaną,
Co ma cztery rogi,
Kogo kocham, kogo lubię,
Rzucę mu pod nogi.
Tej nie kocham, tej nie lubię,
Tej nie pocałuję,
A chusteczkę haftowaną
Tobie podaruję"
4. Rozmowa na temat piosenki:
- o czym była piosenka?
- ile miała rogów chusteczka?
- do czego służy chusteczka?
- do czego służyła w naszej zabawie chusteczka?
5.Ćwiczenia słuchu fonematycznego:
Dzieci wyodrębniają rym z piosenki "rogi- nogi" , "pocałuje- podaruję" , następnie wyszukują rym do wyrazów podanych przez nauczycielkę.
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE:
1. Zabawa ruchowa "Na Łące" . Dzieci biegają w rytm muzyki, na zmianę w muzyce chodzą po łące, naśladują zrywanie i wąchanie kwiatów (wdech nosem i powolny wydech ustami, mówią "a..psik" . Następnie kwiaty rosną - ćwiczenia rąk i nóg. Dzieci przechodzą powolnym ruchem z przysiadu do stania i rozkładają ręce na boki. Na zakończenie układają kwiatki z kolorowych wstążek
2. Ćwiczenia ruchowo- słuchowe:
Dzieci siedzą przy stole i wystukują rytm piosenki na wałeczkach, uderzając jedną ręką w środek wałeczka, początkowo wystukują rytm pięścią, potem dłonią wewnętrzną i zewnętrzną stroną, a następnie wystukują rytm brzegiem dłoni.
3. Ćwiczenia ruchowo- słuchowo- wzrokowe:
Dzieci odtwarzają rytm piosenki poprzez wyklaskiwanie.
Następnie nauczycielka pokazuje wzór chusteczki i pokazuje jak należy rysować po wzorze równocześnie śpiewając.
Dzieci odtwarzają najpierw wzór w powietrzu, prawą ręką, następnie lewą, prawą nogą, lewą nogą, palcem na czystej kartce i na tackach z piaskiem i przechodzą do rysowania wzoru mazakami na czystej kartce
ZAKOŃCZENIE:
Zabawa przy piosence "Zabawa z chusteczką" Dzieci stoją w dużym kole do środka wchodzi dziecko z chusteczką. W czasie pierwszej zwrotki dziewczynka z chusteczką maszeruje po kole, a dzieci w kole wiązanym idą w prawa stronę, w czasie drugiej zwrotki dziewczynka biega w podskokach po kole, a dzieci idą w drugą stronę. Na zakończenie zwrotek wymiana pomiędzy dziećmi chusteczkami.