Scenariusz zajęć w klasie V
prowadzonych Metodą Dobrego Startu
Data i miejsce: 09.11.2007, SOSW nr 1 Gdynia
Czas trwania: 2 godziny lekcyjne
Temat zajęć: Wprowadzenie i utrwalenie pisowni litery drukowanej „D” na podstawie piosenki „Duchy?”.
Cele edukacyjne:
- kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała;
- rozpoznawanie i nazywanie stron ciała;
- utrwalanie umiejętności rozróżniania kierunków: przód-tył;
- usprawnianie motoryki dużej i małej;
- zabawy rytmizujące czynności analizatora słuchowego, kinestetyczno- ruchowego;
- kształtowanie pojęć: duch, duchy, drabina, dom
- doskonalenie umiejętności opisu oraz dostrzegania różnic i podobieństw;
- wprowadzenie i utrwalenie znaku graficznego litery „D”;
- czytanie globalne;
- poznanie piosenki „Duchy?”;
- polisensoryczne poznanie litry „ D”;
- odtwarzanie wzoru - uwzględnienie zasady stopniowania trudności;
Cele operacyjne:
- uczeń wie jak wygląda litera „D”;
- uczeń rozumie zwroty i słowa użyte w piosence „Duchy”;
- zna oraz rozpoznaje prawą i lewą stronę, wskazuję prawą i lewą ręką określone kierunki;
- usprawnił swoje umiejętności w zakresie motoryki dużej i małej;
- usprawnił czynności analizatora słuchowego, kinestetyczno-ruchowego poprzez zabawy rytmizujące;
- potrafi czytać wyrazy zawierające literę „D”;
- potrafi odwzorowań literę „D” ;
Metody:
metoda dobrego startu;
werbalna - opis, rozmowa, pogadanka, praca z tekstem;
poglądowa - obserwacja, pokaz;
praktycznego działania - pisanie różnymi technikami
waloryzacyjna - odpoczynek i relaksacja przy muzyce, zabawy ruchowe;
Formy: zajęcia lekcyjne, zbiorowe, jednolite i zróżnicowane
Środki i pomoce: obrazki oraz etykiety przedstawiające wyrazy rozpoczynające się
i zawierające „D”: dom, duch, drabina, dach; woreczki, bębenek, wzory do polisensorycznego poznania litery, tacki z kaszą, wzory litery do piania po śladzie, flamastry, magnetofon, płyta z nagraniem piosenki „Duchy?”
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
Powitanie: piosenka „Witam was”.
Ćwiczenia usprawniające orientację w schemacie ciała:
piosenka „Głowa, ramiona, kolana, pięty”;
praca w parach - osoby w parach dłonią obrysowują w powietrzu kształt osoby stojącej przed nią; palcem wskazują głowę, tułów, nogi i ręce.
Wysłuchanie piosenki „Duchy?”. Odpowiedzenie na pytania nauczyciela:
O czym opowiada piosenka?
Co robią domowe duszki w piosence?
Jakie odgłosy wydają duchy?
Dzielenie na sylaby wyrazów: duchy - duszki, poduchy - poduszki; liczenie sylab;
Synteza głosek: co słychać: d-u-ch; d-a-ch, d-u-ch-y, d-o-b-r-e d-u-sz-k-i.
Zajęcia właściwe
Ćwiczenia ruchowe -dzieci wyobrażają sobie, że są duszkami i cichutko chodzą na palcach, tak by nikt ich nie słyszał. Naśladują wspinanie się po drabinie;
Uderzanie rytmicznie w bębenek dłonią prawą podczas śpiewania piosenki;
Uderzanie rytmicznie w woreczek dłonią podczas śpiewania piosenki;
Obserwacja litery „D”. opis jak wygląda, jak należy pisać.
Czytanie globalne wyrazów z litera „D; odnajdowanie litery w wyrazach.
Poznanie polisensoryczne litery „D”
Pisanie litery „D” na tacce z kaszą
Pisanie flamastrem litery „D” po śladzie, litera różnej wielkości.
Kreślenie po śladzie kredką konturów domu, zamalowywanie okonturowanych powierzchni;
Rozdanie emblematów z litera „D”
Zajęcia końcowe:
Ocena prac dzieci, powieszenie ich na tablicy
Słuchanie piosenki w zaciemnionym pomieszczeniu i obserwacja światła z latarki.