Scenariusz zajęć w klasie IV
prowadzonych metodą dobrego startu
Data i miejsce: 02.03.2007, SOSW nr 1 Gdynia
Czas trwania: 2 godziny lekcyjne
Temat zajęć: Wprowadzenie i utrwalenie pisowni litery drukowanej „I” na podstawie piosenki „Izabelka”.
Osoby prowadzące: mgr Magdalena Kisiel, mgr Marta Rewers, mgr Sylwia Romanowska
Cele edukacyjne:
- kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała;
- rozpoznawanie i nazywanie stron ciała;
- utrwalanie umiejętności rozróżniania kierunków: przód-tył;
- usprawnianie motoryki dużej i małej;
- zabawy rytmizujące czynności analizatora słuchowego, kinestetyczno- ruchowego;
- kształtowanie pojęć: igła, szycie, igraszka, indyk, igloo;
- doskonalenie umiejętności opisu oraz dostrzegania różnic i podobieństw;
- wprowadzenie i utrwalenie znaku graficznego litery „I”;
- czytanie globalne;
- poznanie piosenki „Izabelka”;
- polisensoryczne poznanie litry „ I”;
- odtwarzanie wzoru - uwzględnienie zasady stopniowania trudności;
Cele operacyjne:
- uczeń wie jak wygląda litera „I”;
- uczeń rozumie zwroty i słowa użyte w piosence „Izabelka”;
- zna oraz rozpoznaje prawą i lewą stronę, wskazuję prawą i lewą ręką określone kierunki;
- usprawnił swoje umiejętności w zakresie motoryki dużej i małej;
- usprawnił czynności analizatora słuchowego, kinestetyczno-ruchowego poprzez zabawy rytmizujące;
- potrafi czytać wyrazy zawierające literę „I”;
- potrafi odwzorowań literę „I” ;
- potrafi posługiwać się igłą podczas szycia na brystolu;
Metody:
metoda dobrego startu;
werbalna - opis, rozmowa, pogadanka, praca z tekstem;
poglądowa - obserwacja, pokaz;
praktycznego działania - pisanie różnymi technikami, szycie po śladzie
waloryzacyjna - odpoczynek i relaksacja przy muzyce, zabawy ruchowe;
Formy: zajęcia lekcyjne, zbiorowe, jednolite i zróżnicowane
Środki i pomoce: obrazki oraz etykiety przedstawiające wyrazy rozpoczynające się
i zawierające „I”: igła, igloo, indyk, śliwka; skakanka, bębenki, wzory do polisensorycznego poznania litery, tacki z kaszą, wzory litery do piania po śladzie, igły kordonek, blok techniczny z zaznaczonymi miejscami do szycia, flamastry, magnetofon, płyta z nagraniem piosenki „Izabelka”
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
Powitanie: piosenka „Witaj (imię dziecka)”;
Ćwiczenia usprawniające orientację w schemacie ciała:
piosenka „Głowa, ramiona, kolana, pięty”;
praca w parach - osoby w parach witają się ze sobą przy użyciu różnych części ciała wskazywanych przez nauczyciela;
Zagadka: To zagadka bardzo prosta. Ma ją krawiec, jeż i sosna. (Igła)
Jak wygląda igła?
Do czego służy igła?
Wysłuchanie piosenki „Izabelka”. Odpowiedzenie na pytania nauczyciela: jak dziewczynka ma na imię, co dziewczynka potrafi robić, wytłumaczenie niezrozumiałych zwrotów i słów.
Sylabizowanie i liczenie sylab w wyrazach: igła, igiełka, igiełeczka, Iza, Izabelka. Jaką głoskę słychać na początku wyrazów?
Zajęcia właściwe
Ćwiczenia ruchowe - przeskakiwanie przez skakankę obunóż, przesuwając się do przodu, tak jak podczas szycia igłą po materiale.
Uderzanie rytmicznie w bębenek dłonią prawą podczas śpiewania piosenki
Obserwacja litery „I”. opis jak wygląda, jak należy pisać.
Czytanie globalne wyrazów z litera „I”. odnajdowanie litery w wyrazach.
Poznanie polisensoryczne litery „I”
Pisanie litery „I” na tacce z kaszą
Pisanie flamastrem litery „I” po śladzie, litera różnej wielkości
Szycie wg wzoru na kartce brystolu - tworzenie ramki wokół litery „I”;
Zajęcia końcowe:
Ocena prac dzieci, powieszenie ich na tablicy
Leżenie na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchanie spokojnej muzyki.