SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Klasa: II
Data zajęć: początek października
Czas trwania zajęć: 7-8 godzin (2 dni)
Miejsce zajęć: klasa szkolna
Temat zajęć: Bezdomne zwierzęta
CELE ZAJĘĆ:
Uczeń:
wymieni kilka przyczyn bezdomności zwierząt;
potrafi wskazać zwierzęta zamieszkujące schroniska;
wymieni obowiązki i zadania pracowników schronisk;
bierze aktywny udział w dyskusji;
zna sposoby i możliwości pomocy bezdomnym zwierzętom;
słucha z zainteresowaniem tekstu czytanego przez nauczyciela;
pełnymi zdaniami odpowiada na pytania związane z tekstem opowiadania;
rozumie potrzebę niesienia pomocy chorym i porzuconym zwierzętom;
potrafi wskazać niewłaściwe zachowania ludzi wobec zwierząt;
METODY:
oparte na słowie: pogadanka, tekst opowiadania i wiersza, burza mózgów
metody oparte na działalności praktycznej uczniów
oparte na obserwacji: pokaz
drama
metoda kontaktu społecznego (zaproszenie gościa)
FORMY ORGANIZACYJNE:
indywidualna
zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tekst opowiadania
tekst wiersza
karty pracy
rozsypanka wyrazowa
zadanie matematyczne z hasłem
kartki papieru
pisaki
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie uczniów.
Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
2. Wprowadzenie do tematyki zajęć.
Nauczyciel mówi uczniom, że na dzisiejszych zajęciach porozmawiamy o naszych uczuciach i marzeniach.
3. Rozmowa w kręgu.
N-l zadaje pytania uczniom:
- co przychodzi na myśl, kiedy słyszycie słowo „dom”
- czy dom to tylko fundamenty, ściany, dach i meble?
- jak rozumiecie powiedzenie „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”?
- jak czujecie się w domu?
- co jest najważniejsze w waszym domu?
- co ratowalibyście gdyby wybuchł pożar?
4. „To mój dom”.
Zadaniem dzieci jest dopisanie lub dorysowanie na kartkach najważniejszych elementów własnego domu, to znaczy takich, których brakowałoby im najbardziej, gdyby je utracili (załącznik nr ……).
5. „Bezludna wyspa”
N-l poleca uczniom wybrać jedną rzecz, którą zabrali by na bezludna wyspę (propozycje zapisują na kartkach). Następnie nauczyciel każe dzieciom wyobrazić sobie, że są ludźmi bezdomnymi i spotkali złotą rybkę, która spełnia tylko jedno życzenie i pyta: Jak myślicie o co w tej sytuacji poprosilibyście rybkę? (propozycje zapisują na kartkach)
N-l rozmawia z dziećmi o tym co w życiu człowieka jest naprawdę niezbędne i ważne oraz o tym jak to się zmienia w zależności od tego, czy się posiada dom, czy jest się bezdomnym.
6. Zabawa jakaś
7. Marzenia nasze i innych.
Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy i rozdaje arkusze papieru. Zadaniem pierwszej grupy jest zapisanie marzenia każdego członka grupy. Druga grupa ma zapisać o czym marzą ludzie bezdomni. Następuje porównanie zapisów z obu grup i rozmowa na ten temat.
9. Malowanie dziesięcioma palcami.
Dzieci otrzymują duży arkusz papieru oraz farby, a ich zadaniem jest namalowanie obrazu pt:. „Marzenia ludzi, którzy nie mają domu”. Pozostawia się im zupełną swobodę i inicjatywę malowania. Malowanie odbywa się dłońmi oraz palcami dziecka. Zajęcia trwają 20-40 minut, a kończą się przyczepieniem wykonanego obrazka na dużej tablicy. podkreśla się w ten sposób wartość pracy dzieci. Metoda ta uwalnia dzieci od zahamowań, pozwala na pokonanie lęku, wzmacnia wiarę w możliwości dziecka oraz pobudza do ekspresji fantastycznej.