Scenariusz zajęć WIERSZ I. Lindau PIŁKA I MOTYL, Konspekty, scenariusze


Scenariusz zajęć

z zakresu edukacji matematycznej

Data:

Grupa wiekowa: 3-6 latki

Treści programowe:

3-4latki;

-  dotykanie swojego ciała, zabawy z wykorzystaniem palców, dłoni, głowy itd.

- określanie położenia przedmiotów w przestrzeni, używa określeń wyżej-niżej, wysoko-nisko,

5-6latki:

-  dotykanie swojego ciała, zabawy z wykorzystaniem palców, dłoni, głowy itd.

- określanie położenia przedmiotów w przestrzeni, używa określeń wyżej-niżej, wysoko-nisko oraz pod, na, nad.

Temat zajęć: Wiersz I. Lindau „Piłka i motyl”.

Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:

3-4latki:

- używa określeń wyżej-niżej, wysoko-nisko,

- interpretuje ruchem treść wiersza

- uważnie słucha s-tki,

5-6latki:

- używa określeń wyżej-niżej, wysoko-nisko oraz pod, na, nad.

- interpretuje ruchem treść wiersza

- uważnie słucha s-tki,

Metody nauczania:

- czynne

- słowne

- oglądowe

Formy organizacyjne:

- zbiorowe

- indywidualne

Środki dydaktyczne: wiersz I. Lindau „Piłka i motyl”, sylwety piłki, motyla, chmurki, trawy, emblematy piłki i motyla, karty pracy, krzesła, piłki.

Szczegółowy przebieg zajęć:

Tok zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Wstęp

Rozwinięcie

Zakończenie

Powitanie piosenką „Głowa ramiona palce nóg, palce nóg…”

Słuchanie wiersza I. Landau „ Piłka i motyl”.

S-tka recytuje wiersz i układa sylwetki na tablicy zgodnie z jego treścią.

Rozdanie emblematów piłki lub motylka każdemu dziecku, ilustrowanie treści wiersza ruchem,

Rozdanie dzieciom młodszym kart pracy

Zadanie dla 5-6latków:

s-tka kładzie piłkę „pod”, „na”, „nad”, krzesłem

rozdanie piłek każdemu dziecku, podanie krzesełek. S-tka używa określeń „pod”, „na”, „nad”.

Zabawa ruchowa „Stań w odpowiednim miejscu” - s-tka używa określeń „pod”, „na”, „nad”,

Rozdanie kart pracy dla 5-6latków,

Podziękowanie za wspólną zabawę, podsumowanie.

Dzieci dotykają odpowiednich części swojego ciała,

przy powtórzeniu dzieci same już manipulują sylwetkami, używają zwrotów „wyżej”, „niżej”, „wysoko”, „nisko”.

dzieci stoją parami (piłka - motyl), ilustrują ruchem recytowany przez s-tkę wiersz,

dzieci określają położenie piłki względem krzesła,

dzieci słuchają poleceń, kładą piłkę w określonym położeniu względem krzesła

dzieci biegają po sali, na hasło s-tki zatrzymują się w odpowiednim miejscu względem krzesełka,

0x08 graphic
0x08 graphic


