Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat zajęć: Pies przyjacielem człowieka.
Czas trwania zajęć: 90 minut.
Grupa wiekowa: 6 - 9 lat.
Cel ogólny:
Wzbogacenie wiadomości na temat życia psów.
Ukazanie roli, jaką pies pełni w życiu człowieka.
Kształtowanie postawy humanitarnej w stosunku do zwierząt.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
swobodnie wypowiadać się na określony temat
uczestniczyć w zabawach i grach dydaktycznych we właściwy sposób
uważnie słuchać czytanego opowiadania i poleceń nauczyciela
powiedzieć, w jaki sposób psy są pomocne człowiekowi
rozpoznać wybrane rasy psów
starannie wykonać pracę plastyczną
pracować w zespole świetlicowym
Uczeń rozumie:
dlaczego psa nazywamy przyjacielem człowieka
potrzebę opieki nad zwierzętami (psami)
Uczeń wie:
jak należy zachowywać się w stosunku do psów
dlaczego psa nazywamy przyjacielem człowieka
Uczeń zna:
wybrane rasy psów
zasady pracy w zespole świetlicowym
Metody:
gra dydaktyczna
zabawa ze słowem
zabawa świetlicowa
praca z tekstem
pogadanka
pokaz
fotoekspresja
zajęcia plastyczno - manualne
zajęcia umuzykalniające
Formy pracy:
zajęcia świetlicowe
praca indywidualna i zespołowa uczniów
Środki dydaktyczne:
zdjęcia i opisy psów różnych ras
tablice poglądowe na temat ''Pies przyjacielem człowieka''
tekst opowiadania ''Prezent''- D. E. Sobiesiak
flakonik perfum, obrana pomarańcza, pokrojona cytryna
materiały potrzebne do wykonania pracy plastycznej (kółka o różnej średnicy wycięte z brązowego papieru, kolorowe kartki A4, taśma dwustronna klejąca lub klej, ruchome oczka)
płyta CD z piosenkami ''Pies na medal'' i ''Puszek Okruszek''
odtwarzacz płyt CD
Przebieg zajęć:
Przywitanie dzieci.
Zabawa wprowadzająca w temat zajęć - ''koło fortuny''. Dzieci podają litery i starają się odgadnąć hasło ''PIES PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA''.
Swobodne wypowiedzi nauczyciela i dzieci na temat ich własnych psów. Zwrócenie uwagi na potrzeby psów, obowiązki właścicieli, zapewnienie psom odpowiednich warunków życia.
Zabawa ze słowem - wymyślanie psich imion (ostatnia głoska wyrazu jest zarazem pierwszą głoską następnego np. Czarek - Kulka - Atos itd.).
Słuchanie opowiadania ''Prezent''- D. E. Sobiesiak. Krótka rozmowa na temat opowiadania.
Pogadanka (połączona z pokazem plansz) na temat ''Pies przyjacielem człowieka''.
Zabawa ''Szukaj!'' - dziecko z zawiązanymi oczami, kierując się węchem, musi odnaleźć przedmiot o silnym, przyjemnym zapachu (np. flakonik perfum, obrana pomarańcza, pokrojona cytryna).
Psy rasowe - fotoekspresja. Nauczyciel czyta opis danej rasy, a uczniowie starają się dopasować go do właściwego psa (zdjęcia z psami wybranych ras zawieszone są w widocznym miejscu).
Wykonanie pracy plastycznej - ''Jamnik'' (origami płaskie z koła).
Zakończenie zajęć piosenką ''Pies na medal'' lub ''Puszek Okruszek''.
Uwaga:
Zajęcia te są wprowadzeniem i zachętą do wzięcia udziału w konkursie plastycznym ''Pies czy kot?'', który zostanie zorganizowany w marcu dla uczniów z oddziału przedszkolnego oraz klas I - III.
Bibliografia:
Dorota Dziamska „MAGICZNE KÓŁECZKA, czyli origami płaskie z koła”, wyd. Bis, Warszawa 2007
http://www.psy.elk.pl/rasypsow/
Anna Czoch