SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Przygotowała: E. Sopata
Temat: „PIES WRÓG CZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA?”
Cele:
Dziecko:
-poznaje psa jako przyjaciela człowieka, oraz jako zwierzę , które może być
niebezpieczne,
-poznje wybrane rasy psów,
-wie jak zachować się w razie ataku psa.
- wie, jak uniknąć ataku psa
Metody: - czynna
- percepcyjno- oglądowa
- zadań stawianych do wykonania;
Pomoce: obrazki (różne rasy psów), ilustracje przedstawiające psa jako
przyjaciela człowieka, ilustracje pozycji żółwia oraz lista ostrzeżeń dla każdego
dziecka, magnetofon, kasety z piosenką, ilustracje przedstawiające sytuacje kiedy pies może zaatakować
Przebieg:
1. Zabawa „Czyje to ślady” - na dywanie rozłożone są papierowe ślady psa. Dzieci idą po śladach, odnajdują pojemnik, w którym znajdują się obrazki
(różne rasy psów) Odgadnięcie ras psów.
2.Ćwiczenie słownikowe - dzieci podają przymiotniki opisujące wygląd i cechy
psów np.; duży , kudłaty, wściekły itp.
3.Słuchanie wiersza R. M. Grońskiego „Bardzo zajęte psy”
„Bardzo zajęte psy”
Dziś mówi się i pisze ( bo jest cierpliwy papier)
że z psów pożytku nie ma - pies tylko je i chrapie.
Co? Pies pracuje - żarty! To wałkoń i ladaco…
Przepraszam mogę wskazać na psy zajęta pracą.
Kiedy w górach na turystów, z hukiem zwali się lawina,
Kto spod śniegi ich wykopie?
Zapytajcie bernardyna….
- Niewidomy na spacerze
Ostukuje laską chodnik...
Towarzyszy jemu wiernie
Tresowany pies- PRZEWODNIK.
Żeby owca na manowce,
Nie schodziła, gdy się pasie,
Przez dzień cały piesek PASTERZ
Uwija się przy wypasie.
- Złodziej ukrył łup w zaroślach,
Ze zwinności swoich nóg rad...
Lecz owczarek policyjny
Znalazł to, co złodziej ukradł.
- Gdy wesoło Ci lub smutno,
Coś wykonać bardzo trudno,
To przy tobie zawsze trwa
Pies PRZYJACIEL na sto dwa.
• o jakich psach jest mowa w wierszu?
• jaką pracę wykonują, co robią by pomóc człowiekowi?
• kiedy pies jest przyjacielem człowieka? ( psy tropiące, pies przewodnik
niewidomego, psy pomagające w terapii chorym dzieciom dogoterapia, pies
pilnujący domu).
4.Zabawa ruchowa „Psy na spacerze” - dzieci dobierają się parami. Jedno jest panem, drugie psem. Gdy gra muzyka ( piosenka „Jak rozmawiać trzeba z psem”) psy spacerują ( dzieci na czworakach), kiedy muzyka milknie powracają do swoich właściwi, zmiana ról.
5. „Czy zawsze pies jest przyjacielem człowieka?”- (kiedy jest wrogiem?)
• rozmowa na temat kontaktów dzieci z psami:
• co robić by uniknąć ataku i jak zachować się w razie spotkania z rozdrażnionym
psem? (odczytanie z tablicy listy ostrzeżeń)
• pokaz bezpiecznej pozycji jaką należy przyjąć w razie ataku psa - pozycja żółwia.
6.Zabawa „Odgłosy psa”- bieg, marsz, podskoki do muzyki, kiedy dzieci usłyszą z kasety odgłosy wydawane przez psa przyjmują pozycję żółwia.
7. Karta pracy - lista ostrzeżeń czego nie wolno robić, by nie drażnić psa i uniknąć jego ataku oraz karteczki z kolejnymi etapami pozycji żółwia.
Co robić gdy pies atakuje
Stań, nie uciekaj.
Nie patrz psu w oczy.
Nie okazuj strachu, mino że jest to trudne.
Nie odwracaj się tyłem do psa, zwłaszcza jeśli jest duży. Jeśli skoczy na plecy, może przewrócić nawet dorosłego, a dziecko bez trudu.
Ustaw się do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach. To pozwala lepiej utrzymać równowagę.
Przymnij pozycje żółwia. Ochronisz wystające części ciała, za które zwykle chwyta pies.
Lista ostrzeżeń
Nie drażnij psów.
Nie krzycz, nie biegaj dookoła ogrodzenia.
Nie zabieraj psu kości, piłek i innych jego rzeczy.
Nie wyrywaj mu jedzenia z pyska i nie przeszkadzaj, kiedy je.
Nie zabieraj matce szczeniąt.
Nie podchodź do obcego psa.
Nie uciekaj przed atakującym psem.
Nie próbuj głaskać obcego psa.
Nie prowokuj psa w żaden sposób