Scenariusz zajęć
z zakresu edukacji polonistycznej
Data:
Grupa wiekowa: 3-6 latki
Treści programowe:
- wypowiadanie się na temat wysłuchanego tekstu,
- słuchanie wierszy,
- odpowiadanie na pytanie dotyczące utworu literackiego,
- składanie pociętych obrazków w całość wg. podanego wzoru,
Temat zajęć: Słuchanie wiersza J. Brzechwy „Przyjście wiosny”.
Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:
- uważnie słucha wiersza,
- wypowiada się na temat wysłuchanego wiersza,
- układa pocięty obrazek w całość wg. wzoru,
Metody nauczania:
- czynne
- słowne
- oglądowe
Formy organizacyjne:
- zbiorowe
- indywidualne
- zespołowe
Środki dydaktyczne: treść wiersza J. Brzechwy „Przyjście wiosny”, sylwety zwierząt i pojazdów wyst. w wierszu, puzzle dla każdego zespołu, karty pracy.
Szczegółowy przebieg zajęć:
Tok zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Wstęp
Rozwinięcie
Zakończenie
|
Powitanie dzieci, zaproszenie na dywan,
Czytanie wiersza J. Brzechwy „Przyjście wiosny”,
Rozmowa nt wiersza; O co kłóciły się zwierzęta? Jakie zwierzęta się kłóciły? Jakie pojazdy pojawiają się w wierszu? W jaki sposób pojawiła się wiosna? Skąd wiemy, że przychodzi wiosna?
Praca przy tablicy,
Praca w zespołach - układanie puzzli,
Zabawa ruchowa „Ruchliwa ulica”,
Karty pracy,
Sprawdzenie i ocena prac dzieci.
|
dzieci uważnie słuchają wiersza, zapamiętują zwierzęta, środki lokomocji,
wypowiadają się nt. wiersza,
doczepiają do tablicy zwierzęta, następnie pojazdy, których nazwy pojawiły się w wierszu,
układają pocięty obrazek wg. wzoru,
naśladują samochody poruszając się po sali, na sygnał „czerwone światło” jak najszybciej zatrzymują się,
zaznaczają zwierzęta i pojazdy, które pojawiły się na zajęciach,
|