KONSPEKT ZAJĘĆ INTEGRUJĄCYCH KLASY MŁODSZE
POWITANIE WIOSNY
DATA 2009-03-20
CZAS 1h lekcyjna ( 45min )
UCZESTNICY uczniowie klas I - III
CEL GŁÓWNY
Pożegnanie zimy i radosne powitanie wiosny
Rozwijanie procesów poznawczych i intelektualnych na bazie zjawisk rozpoczynających wiosnę
CELE OPERACYJNE
Rozwijanie wiedzy o zjawiskach wiosennych
Rozwijanie myślenia twórczego
Kształcenie umiejętności współpracy i uczestnictwa w aktywnej grupie
Wdrażanie do uczestnictwa w procesie twórczym
Rozwijanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych
Kształtowanie reakcji ruchowej na sygnał dźwiękowy
Integracja uczniów klas młodszych ( I - III )
FORMY PRACY
- zespołowa
- grupowa
METODY PRACY
- czynna - zadania stawiane do wykonania
- oglądowa - pokaz, obserwacja
- słowna - wyjaśnienia
- aktywizująca
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Szablony ze zwierzętami, plansze z rysunkami, balony, farby, kartony, pędzle, klej, kolorowy
papier, płyty z muzyką, instrumenty perkusyjne,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Powitanie uczestników piosenką, wspólny śpiew, naprzemienne uderzanie w uda i klaskanie w dłonie do rytmu piosenki
WSZYSCY SĄ , WITAM WAS ZACZYNAMY BO JUŻ CZAS,
JESTEM JA, JESTEŚ TY RAZ, DWA, TRZY
słuchowe poznanie piosenki „ Do widzenia panie bałwanie”
inscenizacja ruchowa utworu, gra na instrumentach perkusyjnych - bębenku, trójkącie
rozmowa - jaką porę roku żegnamy?
Przebudzenie wiosny - uzupełnienie luk w zdaniu, nauczycielka czyta tekst, dzieci dopowiadają odczytując ilustrację
NADCHODZI WIOSNA. CORAZ MOCNIEJ GRZEJE……. . CZASAMI NA NIEBIE
POJAWIAJĄ SIĘ …….. I PADA……., A NAWET……… . Z DALEKA SŁYCHAĆ,
JAK WIEJE WIOSENNY………. ZACZYNA ZIELENIĆ SIĘ MŁODA ……… Z
DALEKICH KRAJÓW PRZYLATUJĄ……… NA ŁĄCE RECHOCZĄ ………
SŁYCHAĆ BZYCZENIE……….. ………….ZAKŁADAJĄ GNIAZDA. MY LUBIMY
WIOSNĘ.
rozmowa - jaka porę roku witamy?
podział uczestników na grupy zwierząt - bociany, żaby, pszczółki, jaskółki - przypięcie poszczególnym grupom identyfikatorów z rysunkami zwierząt
przedstawienie okrzyku przez poszczególne grupy
zaproszenie do pląsu razem z wiosną
O JAK PRZYJEMNIE I JAK WESOŁO Z WIOSENKĄ BAWIĆ SIĘ, SIĘ, SIĘ.
RAZ NÓŻKA LEWA, RAZ NÓŻKA PRAWA, DO PRZODU, DO TYŁU I RAZ, DWA,
TRZY.
rozdanie każdej grupie dwóch butelek jedna niebieska z zimną wodą, druga żółta z gorącą wodą
omówienie koloru i temperatury - z którą barwą i temperaturą kojarzy się wiosna ?
dopasowanie kolorowej butelki do barwy na spadochronie, ustawienie butelek na rozłożonym spadochronie
zabawa spadochronem - kołysanie, podrzucanie balonów- biedronek, pszczół
zespołowe malowanie wiosny przy muzyce A.Vivaldiego „Cztery pory roku”
prezentacja prac
poznanie piosenki „Wiosenna piosenka”, inscenizacja ruchowa przy muzyce
pożegnanie tańcem i piosenką „Bujany walczyk”