Konspekt zajęć pt. ”Szukamy wiosny”.
Ośrodek tematyczny- Zbliża się wiosna.
Temat dnia-„ Szukamy wiosny”.
Wielokierunkowa aktywność uczniów:
Edukacja polonistyczna
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zwiastunów wiosny. Słuchanie wzorowego czytania tekstu „Szukamy wiosny”. Wyszukiwanie fragmentów utworu na określony temat. Uzupełnianie zdań opisujących przebiśnieg. Pisownia wyrazów z „rz”, i „ż”.
Edukacja przyrodniczo- społeczna
Rośliny znajdujące się pod ochroną.
Edukacja artystyczna
Bukiecik przebiśniegów. Stosowanie instrukcji działania. Łączenie elementów wykonywanego przedmiotu klejem. Bezpieczne posługiwanie się nożyczkami.
Edukacja muzyczno-ruchowa
Improwizacja ruchowa do znanych piosenek o wiośnie.
Cele operacyjne zajęć:
-uczeń zna oznaki, które można odnaleźć wczesną wiosną,
-potrafi wymienić nazwy roślin znajdujące się pod ochroną,
-wypowiada się w sposób uporządkowany na temat wysłuchanego tekstu,
-czyta tekst „Szukamy wiosny” cicho ze zrozumieniem,
-pisze poprawnie wyrazy z „rz” i „ż”,
-używa odpowiednich barw do pokolorowania przebiśniegu,
-planuje swoje działanie przy wykonaniu przedmiotu,
-bezpiecznie posługuje się nożyczkami,
-potrafi zilustrować ruchem treść znanych piosenek o wiośnie,
Środki dydaktyczne:
Zagadki wiosenne, nagrania znanych piosenek o wiośnie, farby plakatowe i inne przybory plastyczne, nożyczki, klej, biały karton, kalka, ilustracje przedstawiające rośliny wiosenne znajdujące się pod ochroną, karty pracy ucznia, podręcznik.
Metody:
podające: praca tekstem, rozmowa, objaśnienia; problemowa; eksponujące: pokaz, odtwarzanie muzyki; praktyczne: ćwiczenia, działanie.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Powitanie - umowny okrzyk o tematyce wiosennej.
Zorganizowanie sytuacji problemowej.
1.Ciche czytanie zagadek o zwiastunach wiosny zapisanych na tablicy.
2.Odczytanie głośne i podanie rozwiązania: przebiśniegi, kwitnąca leszczyna, pąki wierzbowe.
3.Sformułowanie tematu zajęć: Zwiastuny wiosny i wysunięcie problemów:
Gdzie możemy znaleźć wymienione zwiastuny wiosny?
Jaki jest ich wygląd?
Rozwiązywanie problemów.
1.Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zwiastunów wiosny na podstawie własnych doświadczeń. Wysuwanie pierwszych hipotez.
2. Słuchanie wzorowego czytania tekstu pt. „Szukamy wiosny” z poleceniem zwrócenia uwagi na czas i miejsce akcji.
3. Analiza treści opowiadania na podstawie pytań nauczyciela:
- Gdzie wybrały się dziewczynki?
-Jakie oznaki wiosny znalazły w parku?
-Dlaczego Joasię i Terenię możemy nazwać strażniczkami przyrody?
4.Zbiorowe redagowanie odpowiedzi na pytanie: Gdzie możemy znaleźć kwitnącą leszczynę, pąki wierzbowe i przebiśniegi? Zapis na tablicy i w zeszytach:
-Kwitnącą leszczynę, pąki wierzbowe i przebiśniegi możemy znaleźć w parku.
5.Wyszukiwanie w tekście opowiadania fragmentów dotyczących wyglądu zwiastunów. Głośne odczytanie. Ustne formułowanie odpowiedzi na drugie pytanie.
IV. Improwizacja ruchowa do znanych piosenek o wiośnie
V. Wykorzystanie zdobytych wiadomości i umiejętności w nowych sytuacjach.
1.Samodzielne uzupełnianie zdań opisujących przebiśnieg. Pisownia wyrazów z „rz” i „ż” po ich uprzednim omówieniu.
2. Wykonanie bukiecika przebiśniegów zgodnie z ich wyglądem. Ekspozycja prac.
VI. Oglądanie ilustracji roślin wiosennych znajdujących się pod ochroną. Zapisywanie nazw roślin, w których występuje „rz” i „ż”.
VII. Podsumowanie zajęć. Ocena i samoocena uczniów pod względem zdobytych wiadomości i umiejętności, postawy wobec zajęć.