SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Data: 19.03.2009
Prowadzący: Magdalena Duczmal
Temat: Zwiastuny wiosny.
Zagadnienia programowe: Wiosna.
Główny cel wychowania:
Uczeń dostrzega zmiany w przyrodzie związane ze zmienianiem się pór roku, wzbogaca wiedzę o otaczającym go świecie. Uczeń doskonali umiejętność pracy w grupie.
Cele operacyjne:
Uczeń wie, jakie zmiany następują w przyrodzie wraz z nastaniem wiosny,
Uczeń potrafi wymienić zwiastuny wiosny,
Uczeń rozpoznaje na ilustracjach rośliny i ptaki zwiastujące wiosnę,
Uczeń potrafi wykonać pracę plastyczną, dekorację wiosenną, z przygotowanego schematu,
Uczeń doskonali zdolności manualne i estetyczne.
Formy:
Organizacyjna: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Przedmiotowa: poznawcza, plastyczna.
Metody:
Wpływu osobistego,
Wpływu sytuacyjnego: praktycznego działania, przydzielenie zadań, samowychowanie: samoocena, samokontrola.
Środki realizacji:
Odczytywanie tematu zajęć z „plątaninki”
Głośne odczytywanie tekstu,
Rozpoznawanie prawdziwych informacji o wiośnie,
Pogadanka,
Dopasowywanie ilustracji zwiastunów wiosny do ich nazw,
Wykonanie dekoracji wiosennej.
Pomoce:
Karty pracy z „plątaninką”, tekst z opisem wiosny, tabelka, ilustracje zwiastunów wiosny, nazwy kwiatów i ptaków zwiastujących nadejście wiosny, schematy kwiatów, klej, nożyczki, wykałaczki, taśma klejąca, kredki.
Przebieg zajęć:
„Plątaninka” — dzieci odczytują temat zajęć „Zwiastuny wiosny” (zał.1).
Pogadanka — Co się kryje w temacie zajęć, co oznacza słowo „zwiastuny”.
Tekst z opisem wiosny (zał. 2) — usystematyzowanie wiadomości dotyczących zmian zachodzących w przyrodzie wraz z nadejściem wiosny.
Tabelka — wybór prawidłowych wiadomości o zmianach w przyrodzie.
Zwiastuny wiosny — dzieci w parach dopasowują nazwy kwiatów i ptaków zwiastujących wiosnę do ich ilustracji (zał. 3).
Wspólne omówienie zadania.
Praca plastyczna — wykonanie dekoracji wiosennej, tulipan w doniczce, jako przykład kwiatów hodowanych przez człowieka (zał. 4).
Podsumowanie zajęć.
Posprzątanie stanowisk pracy.
Opracowała:
Magdalena Duczmal