SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Data: 28.05.2009 r.
Prowadzący: Magdalena Duczmal
Temat: Moja mama jest najlepsza na świecie.
Zagadnienia programowe: Dzień Matki.
Główny cel wychowania:
Dziecko docenia rolę matki w życiu każdego człowieka. Budzi w sobie uczucia szacunku i miłości do mamy. Uczeń wykształca zdolność twórczego myślenia, potrafi współpracować i realizować działania w zespole.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi nazwać swoje uczucia do mamy i wyrazić je w sposób graficzny,
Uczeń potrafi wymienić swoje skojarzenia ze słowem mama,
Dziecko potrafi scharakteryzować swoją mamę poprzez dokończenie zdań,
Potrafi wykonać kwiat techniką origami płaskiego z kwadratu,
Uczeń potrafi współpracować w grupie.
Formy:
Organizacyjna: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Przedmiotowa: zabawowa, poznawcza.
Metody:
Wpływu osobistego,
Wpływu sytuacyjnego: praktycznego działania, myślenia twórczego, praca w grupach, samowychowanie: samoocena, samokontrola.
Środki realizacji:
Dokańczanie zdań,
Wykonywanie podarunku dla mamy techniką origami,
Rysowanie w sercu swoich uczuć do mamy,
Wypisywanie skojarzeń do słowa „mama”,
Pomoce:
Karta z zabawą integrującą, zdania niedokończone, kartki w kształcie serca, arkusze papieru ze słowem „mama”, schemat do wykonania podarunku dla mamy, kartki papieru, pisanki, kredki.
Przebieg zajęć:
Zabawa integrująca, określająca poziom energetyczny grupy — Jakim jestem ludkiem? Dzieci utożsamiają się z jedną z postaci na rysunku, uzasadniają swój wybór (zał. 1).
Praca w zespołach — dzieci wypisują na arkuszach papieru swoje skojarzenia ze słowem mama.
Zaprezentowanie prac przed całą grupą. Skojarzenia o jakim charakterze pojawiają się najczęściej?
Dokańczanie zdań — każde dziecko dokańcza dwa zdania z zaproponowanych przez nauczyciela (zał. 2).
Praca plastyczna — Za co kocham moją mamę?
Prezent dla mamy — dzieci wykonują tulipana techniką origami (zał. 3).
Literatura:
Książki: J. Rojewska „Grupa bawi się i pracuje”,
Opracowała:
Magdalena Duczmal