SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Data: 26.03.2010
Prowadzący: Magdalena Malinowska
Temat: Witaj wiosno!
Zagadnienia programowe: Kolory wiosny.
Główny cel wychowania:
Uczeń dostrzega zmiany w przyrodzie związane ze zmienianiem się pór roku, wzbogaca wiedzę o otaczającym go świecie. Uczeń aktywnie uczestniczy w zajęciach, wywiązuje się z powierzonych mu zadań, doskonali umiejętność pracy w grupie.
Cele operacyjne:
Uczeń systematyzuje swoje wiadomości o zmianach następujących w przyrodzie wraz z nastaniem wiosny,
Uczeń wymienia zwiastuny wiosny,
Uczeń rozpoznaje na ilustracjach rośliny i ptaki zwiastujące wiosnę,
Uczeń rozwiązuje szaradę i krzyżówkę,
Uczeń wykonuje pracę plastyczną metodą origami pod kierunkiem nauczyciela,
Uczeń doskonali zdolności manualne i estetyczne,
Uczeń dba o porządek na swoim stanowisku pracy.
Formy:
Organizacyjna: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Przedmiotowa: poznawcza, zabawowa, plastyczna.
Metody:
Wpływu osobistego,
Wpływu sytuacyjnego: praktycznego działania, problemowa, pracy w grupie, samowychowanie: samoocena, samokontrola.
Środki realizacji:
Układanie puzzli — odczytywanie tematu zajęć,
Rozpoznawanie prawdziwych informacji — usystematyzowanie wiadomości o wiośnie,
Kolorowanie ilustracji,
Rozwiązywanie krzyżówki,
Wykonanie pracy metoda origami.
Pomoce:
Elementy puzzli, tabelka z informacjami o wiośnie, ilustracje wiosennych kwiatów i ptaków, kolorowanka, krzyżówka, kwadraty do wykonania pracy metodą origami.
Literatura:
Rojewska J.: „Grupa bawi się i pracuje”, Wrocław 2000 r.
Piotrowska D.: „ABC sześciolatka. Przyroda. Zdrowie. Komunikacja”, wyd. WSiP, Warszawa 1999 r.
Jach M.: „Rok w przedszkolu. Scenariusze w oparciu o system ks. Jana Bosko”, wyd. Żak, Warszawa 1997 r.
Dziamska D.: „Cuda w papierowym ogrodzie”, wyd. MAG, Poznań 1999 r.
Czasopismo Supełkowe łamigłówki nr 2/2003.
Przebieg zajęć:
Zabawa integrująca grupę: „Zabawa na przerwę w muzyce” (własna modyfikacja) — uczniowie chodzą po sali w takt muzyki, gdy muzyka milknie uczniowie dobierają się w grupy i wykonują polecenie nauczyciela.
Puzzle — dzieci, w parach, układają ilustracje i odczytują temat zajęć „Witaj wiosno” (zał. 1).
Usystematyzowanie wiadomości na temat wiosny — dzieci dokonują wyboru prawidłowych informacji o wiośnie (zał. 2).
Wiosenne kwiaty — przedstawienie dzieciom ilustracji kwiatów wiosennych, krótka charakterystyka.
Rozpoznanie kwiatów na ilustracjach, kolorowanka (zał. 3).
Krzyżówka — dzieci rozwiązują krzyżówkę i odczytują hasło „Witamy ptaki” (zał. 4).
Rozpoznanie na ilustracjach ptaków przylatujących z cieplejszych krain, krótka charakterystyka.
Wykonanie, pod kierunkiem nauczyciela papierowego modelu przebiśniegu (origami płaskie z kwadratu — zał. 5).
Opracowała:
Magdalena Malinowska