Scenariusz zaj臋膰 艣wietlicowych
Temat zaj臋膰: DARY JESIENI.
Czas trwania zaj臋膰: 60 minut.
CELE:
Doskonalenie umiej臋tno艣ci rozwi膮zywania krzy偶贸wek z has艂em.
Doskonalenie umiej臋tno艣ci wypowiadania si臋 pe艂nym zdaniem.
Doskonalenie umiej臋tno艣ci s艂uchania i rozumienia czytanego tekstu.
Doskonalenie umiej臋tno艣ci koncentracji.
Rozwijanie zdolno艣ci plastycznych dzieci.
Integracja zespo艂u 艣wietlicowego.
Kszta艂towanie umiej臋tno艣ci pracy w parach.
Kszta艂towanie umiej臋tno艣ci wsp贸lnej zabawy.
METODY PRACY:
gra dydaktyczna (krzy偶贸wka z has艂em)
pogadanka
praca z tekstem wiersza
zaj臋cia plastyczne
zabawa s艂owno - ruchowa
zaj臋cia umuzykalniaj膮ce
FORMY ORGANIZACYJNE:
zaj臋cia 艣wietlicowe w grupie wiekowej 7 - 9 lat
praca w parach
praca indywidualna uczni贸w
zabawa zespo艂owa
艢RODKI DYDAKTYCZNE:
kserokopie krzy偶贸wki
tekst wiersza („Jesieni膮” L. Krzemieniecka, „Skarby jesieni” H. Zdzitowiecka, „Jesieni膮” M. Konopnicka i „Kto powie?” M. Czerkawska)
kserokopie obrazka przedstawiaj膮cego kosz z darami jesieni
plastelina (r贸偶ne kolory)
wyka艂aczki
zawieszki lub przypinki w kszta艂cie jab艂ek, gruszek i 艣liwek
p艂yta CD z piosenk膮 zespo艂u Fasolki - „Naj艂atwiejsze ciasto w 艣wiecie”
tekst piosenki „Naj艂atwiejsze ciasto w 艣wiecie”
odtwarzacz p艂yt CD
PRZEBIEG ZAJ臉膯:
Czynno艣ci wst臋pne (2 min.):
Powitanie dzieci.
Nauczyciel prosi, aby dzieci zaj臋艂y miejsca przy stolikach, w ten spos贸b, aby dziecko z klasy I usiad艂o w 艂awce z dzieckiem z klasy II lub III.
WPROWADZENIE:
1. Praca w parach (7 min.).
Dzieci pracuj膮 w parach, dziecko m艂odsze (z klasy I) z dzieckiem starszym (z klasy II lub III).
Nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie krzy偶贸wki i prosi o jej rozwi膮zanie oraz informuje o tym, 偶e has艂o krzy偶贸wki (''DARY JESIENI'') b臋dzie tematem zaj臋膰.
2. Pogadanka na temat „Jakie znasz dary jesieni?” (8 min.).
Nauczyciel inicjuje rozmow臋 na temat dar贸w, jakie przynosi jesie艅. Dzieci odpowiadaj膮 na pytanie. Nauczyciel zwraca uwag臋 na umiej臋tno艣膰 wypowiadania si臋 przez uczni贸w pe艂nym zdaniem.
3. Praca z tekstem wierszy (5 min.).
Nauczyciel czyta dzieciom wiersze:
„Jesieni膮” L. Krzemienieckiej,
„Skarby jesieni” H. Zdzitowieckiej,
„Jesieni膮” M. Konopnickiej,
„Kto powie?” M. Czerkawskiej.
Uczniowie s艂uchaj膮 czytanych wierszy, a nast臋pnie wypowiadaj膮 si臋 na ich temat.
ROZWINI臉CIE:
4. Praca plastyczna - „Kosz z darami jesieni” (20 min.).
Nauczyciel rozdaje dzieciom kserokopie obrazka przedstawiaj膮cego kosz z darami jesieni. Uczniowie wylepiaj膮 obrazek kolorow膮 plastelin膮.
5. Zabawa s艂owno - ruchowa „Sa艂atka owocowa” (10 min.).
Nauczyciel zaprasza dzieci do wsp贸lnej zabawy.
Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy: jab艂ka, gruszki i 艣liwki. Ka偶de dziecko otrzymuje zawieszk臋 lub przypink臋 w kszta艂cie jab艂ka, gruszki lub 艣liwki.
Dzieci siadaj膮 na dywanie. Je偶eli nauczyciel powie np. ''Gruszki!'' wstaj膮 dzieci z zespo艂u gruszek, ''Jab艂ka i 艣liwki!'' wstaj膮 zar贸wno dzieci z dru偶yny jab艂ek jak i 艣liwek, natomiast na sygna艂 ''Sa艂atka owocowa!'' dzieci 艂膮cz膮 si臋 w tr贸jki (jab艂ko z gruszk膮 i 艣liwk膮). Pomy艂ka lub brak dzieci do ''sa艂atki'' eliminuje z zabawy.
ZAKO艃CZENIE:
6. Zaj臋cia umuzykalniaj膮ce (5 min.).
S艂uchanie piosenki zespo艂u Fasolki - „Naj艂atwiejsze ciasto w 艣wiecie”. Pr贸ba wsp贸lnego 艣piewu.
Czynno艣ci ko艅cowe (3 min.):
Dzieci porz膮dkuj膮 swoje stanowiska pracy.
Nauczyciel dzi臋kuje dzieciom za wsp贸lne zaj臋cia.
BIBLIOGRAFIA:
Anna O偶y艅ska - Zborowska „Antologia literatury dla najm艂odszych”, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 2002r.
Jolanta Rojewska „Grupa bawi si臋 i pracuje”, Oficyna Wydawnicza UNUS, Wa艂brzych 2000r.
OPRACOWA艁A:
Anna Czoch
艣wietlica szkolna
Zesp贸艂 Szk贸艂 w Korzkwi
5