Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat zajęć: JESIENNE LIŚCIE.
Czas trwania zajęć: 60 minut.
CELE:
Rozwijanie zdolności manualnych dzieci.
Rozwijanie zdolności plastycznych dzieci.
Doskonalenie znajomości kolorów (szczególnie barw jesiennych).
Kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej.
Kształtowanie umiejętności zabawy zespołowej.
Zwrócenie uwagi na konieczność porządkowania własnego miejsca pracy.
Doskonalenie umiejętności koncentracji.
Integracja zespołu świetlicowego.
METODY PRACY:
praca z tekstem wiersza
rozmowa nauczająca
zajęcia plastyczne
zabawa zespołowa
FORMY ORGANIZACYJNE:
zajęcia świetlicowe
praca indywidualna i zespołowa uczniów
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kserokopie z tekstem wiersza („Jesienne liście” B. Kossuth)
blok techniczny z białymi kartkami
szablony liści (w różnych kształtach)
ołówki
nożyczki
klej Wikol
kasza jęczmienna średnia i / lub kasza manna
farby plakatowe
grube pędzle
kubeczki na wodę
piłka
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Czynności wstępne (3 min.):
Powitanie dzieci.
Nauczyciel prosi, aby dzieci zajęły miejsca przy stolikach.
WPROWADZENIE:
1. Praca z tekstem wiersza „Jesienne liście” Barbary Kossuth (5 min.).
Nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie z tekstem wiersza. Uczniowie w ciszy czytają, a następnie ochotnik lub nauczyciel odczytuje wiersz na głos. Krótka rozmowa na temat wiersza.
2. Rozmowa nauczająca (5 min.).
Nauczyciel rozmawia z uczniami o barwach jakie mają liście jesienią. Dzieci nazywają kolory.
ROZWINIĘCIE:
3. Praca plastyczna „Jesienne liście” - malowanie farbami plakatowymi na podkładzie z kaszy (30 min.).
Dzieci wybierają sobie szablony liści, które odrysowują na kartce z bloku technicznego i wycinają. Następnie smarują liść klejem Wikol i posypują kaszą lub kaszą manną. Tak powstały liść malują farbami plakatowymi (grubym pędzlem) w barwach jesiennych.
Uwaga: ciekawy efekt daje pomalowanie liści farbami plakatowymi i posypanie kaszą manną.
Po skończeniu pracy dzieci porządkują stoliki i salę.
ZAKOŃCZENIE:
4. Zabawa z piłką - „Kolory” (15 min.).
Dzieci stoją w kole. Zabawa polega na rzucaniu do siebie piłki, ale rzucający w trakcie podawania wymienia jeden z kolorów. Chwytający musi złapać piłkę na wszystkie kolory, ale nie może złapać na hasło "czarny" lub "biały". Jest to błąd, za który trzeba dać "fanta". Potem następuje "wykupywanie fantów" poprzez wykonywanie różnych zabawnych poleceń np. podskocz trzy razy na lewej nodze, zrób pięć pajacyków, zaszczekaj jak piesek, udawaj małpkę, powiedz wierszyk itp.
Czynności końcowe (2 min.):
Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia.
OPRACOWAŁA:
Anna Czoch
świetlica szkolna
Zespół Szkół w Korzkwi
ZAŁĄCZNIK:
„Jesienne liście”
B. Kossuth
Lecą liście z drzewa,
Bo to jesień już.
Za jesienią zima
Krok za krokiem tuż.
Hej! Zbierajmy liście,
Liście malowane,
Złotem i czerwienią
Pięknie przetykane.
Uwaga: wiersz znalazłam na stronie internetowej http://myczylizuziaija.blogspot.com
3