KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Szkoła Podstawowa
TEMAT: Doskonalenie sztuki origami. Rozwijanie percepcji wzrokowo-ruchowej oraz wzrokowej przez składanie origami.
Cele zajęć:
- rozwijanie percepcji wzrokowej, usprawnianie percepcji wzrokowo - ruchowej poprzez zabawy konstrukcyjne
- rozwijanie sprawności manualnej
- rozwijanie samodzielności w działaniu
Metody pracy:
- podająca - pogadanka, rozmowa
- praktyczna
Formy pracy:
- zespołowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Karty z instrukcją składania, papier do składania, słomki do napojów, koraliki, bibuła, taśma klejąca, nożyczki, butelka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Sprawy organizacyjne
- pogadanka, rozmowa z uczniami na temat orgiami, przypomnienie uczniom co to jest za sztuka
- przypomnienie uczniom wcześniej wykonanych form oraz form podstawowych
2. Uświadomienie celu zajęć
Dlaczego zaczynamy od formy, którą składaliśmy na poprzedniej lekcji?
W jakim celu dobrze jest pamiętać formy podstawowe?
Do czego potrzebne nam są słomki do napojów, koraliki, bibuła, taśma klejąca oraz butelka.
3. Przedstawienie pomysłu
- zapoznanie uczniów ze wzorem formy, która jest celem lekcji
- prezentacja gotowego kwiatka
4. Zajęcia praktyczne
- rozdanie dzieciom potrzebnych materiałów
- uczniowie składają pudełko - formę, którą poznali na poprzedniej lekcji
- przypomnienie poszczególnych etapów składania pudełka
- dzieci zapoznają się ze wzorem składania kwiatka
- złożenie kwiatka - celu lekcji
- przygotowanie innych potrzebnych elementów (łodyga, środek kwiatka): uczniowie owijają słomki bibułą, przykleją do słomki koralik, całość łączą ze złożonym kwiatkiem
5. Podsumowanie
- ułożenie kwiatów w bukiet i włożenie do butelki (dzbanka)
- rozmowa o tym, czy uczniom spodobał się pomysł
- zachęcenie uczniów do pogłębiania sztuki origami
- podziękowanie